Strona główna Kuchnie świata Kuchnia argentyńska

Kuchnia argentyńska

Kuchnia argentyńska jest kojarzona ze smacznymi, pożywnymi i aromatycznymi potrawami, przygotowywanymi głównie z wołowiny, ziół, przypraw i warzyw. W rzeczywistości każdy region Argentyny ma własną, tradycyjną kuchnię. Smaki głównych dań kuchni argentyńskiej są odzwierciedleniem wpływów włoskich i jednocześnie hiszpańskich.

Mięso najczęściej piecze się na grillu, dzięki czemu jest niskokaloryczne, soczyste i zachowuje swój naturalny kolor oraz smak. Asado, czyli rytuał przyrządzania wołowego mięsa, to forma spędzania wolnego czasu i część tradycji, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Posiłek zaczyna się zwykle od chorizo – ostrych kiełbasek lub marcilla – kaszanki z rodzynkami i orzechami włoskimi zamiast kaszy. Tradycyjny argentyński obiad najczęściej składa się z mięsa (głównie wołowiny), warzyw, sosów, surówek i innych dodatków.

Po posiłku Argentyńczycy zazwyczaj piją yerba mate, która ma właściwości pobudzające. Jest to napar z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Napar podaje się w małych kubeczkach (wykonanych z drewna lub porcelany). W Argentynie Yerbę mate pije się przez metalową rurkę. Kuchnia argentyńska jest znana ze smacznych deserów. Do najpopularniejszych zalicza się dulce de leche, czyli słodki i aromatyczny sos karmelowy. Można dodawać go do ciast, ciastek, lodów, owoców, jogurtów i pieczywa. W menu kuchni argentyńskiej występują też często różnego rodzaju sałatki i pierogi – (empanadas) nadziewane np. wołowiną, serem i warzywami. Sporo jest wpływów kuchni europejskich.

Bez wątpienia kuchnią argentyńską uraczą się osoby ceniące sobie smak grillowanego mięsa i pikantnej pieczeni oraz lubiące popijać sobie yerba mate zamiast tradycyjnej małej czarnej. Zaletą kuchni argentyńskiej są także wyborne wina, którymi raczą się koneserzy z całego globu.

Kuchnia argentyńska słynie wręcz ze swoich kulinarnych obrzędów. Z całą pewnością nie obejdzie się bez hucznych biesiad do wczesnych godzin porannych, w których to biorą udział nie tylko członkowie rodziny i znajomi, ale często także sąsiedzi.