Strona główna Encyklopedia Mediów Kulinarnych

Encyklopedia Mediów Kulinarnych

Gotowanie na ekranie i wszelkiego rodzaju programy kulinarne stały się częścią popkultury a telewizyjni kucharze stali się celebrytami. Moda na gotowanie i odkrywanie nowych smaków zagościła pod strzechy. Dziś nie wypada powiedzieć, że nie zna się smaków i potraw. Wszystko za sprawą wytworzonego przez programy kulinarne trendu i mody na gotowanie.

Patrząc na to subiektywnie, z punktu widzenia blogerów kulinarnych, osób zakochanych w kuchni, smakach i jedzeniu, z punktu widzenie osób poświęcających swój wolny czas na przybliżanie szerszej grupie osób szerokiej gamy smaków – jest to wspaniały trend. Naszym zdaniem wykreowanie mody na gotowanie i zdrowe jedzenie to jedna z niewielu rzeczy jaka wyszła telewizji “pop-kulturalnej”. Cenimy telewizję za to. Postanowiliśmy się więc przyjrzeć najpopularniejszym programom kulinarnym i najpopularniejszym kucharzom z TV.

Programy kulinarne emitowane w TV:

Ostatnimi laty coraz większą popularnością cieszą się programy kulinarne emitowane w telewizji. Coraz to nowa formuła programów oraz stare i sprawdzone koncepcje, często na zagranicznych sprawdzonych licencjach, przyciągają przed ekrany telewizorów coraz to więcej ludzi. Poniżej przedstawiamy naszą zupełnie subiektywną listę najpopularniejszych telewizyjnych programów kulinarnych. Jest to lista zupełnie subiektywna i nie rankingowa a przedstawiona w sposób alfabetyczny.


ABC gotowania

ABC gotowania – to autorska produkcja programu Kuchnia+, powstała w 2015 r. Prowadzony jest przez polską blogerkę kulinarną Marietę Marecką. Znana jest z programu “Warsztaty smaków kuchni”, gdzie była uczestniczką i laureatką. Jest to przydatny i wyjątkowy elementarz dla każdego, kto zaczyna przygodę z kuchnią. Polega na tym, że w krótki i praktyczny sposób prowadząca prezentuje interesujące porady, z którymi powinien zapoznać się każdy amator gotowania. Zawiera dużo tradycyjnych dań, które wzbogacone są o nowe nuty smakowe, które pozwolą wprowadzić urozmaicenie w tradycyjnym menu. Marieta prezentuje m. in. pomysły na śniadania do pracy i szkoły, propozycje przetworów oraz dania na każdą porę dnia. Zajmuje się także przekąskami kanapkowymi, które stale towarzyszą nam w porze odpoczynku. W swoim programie prezenterka gotuje nie tylko polską kuchnię, ale także grecką, włoską czy hiszpańską. Przybliża widzom proste i smaczne potrawy, które każdy może przygotować w domu. Pokazuje jak należy sobie radzić z podstawowymi produktami i jak przygotować potrawy uznane za klasyczne. Marieta w łatwy i przyjemny sposób pokazuje jak radzić sobie w kuchni. Wykorzystuje tanie i łatwo dostępne produkty, z którymi większość z nas nie wie co z nimi zrobić, a prowadząca działa z nimi cuda. Przedstawia przepisy, które można zrobić z niewielkim nakładem sił i czasu. Każdy z 12 odcinków poświęcony jest jednemu motywowi kulinarnemu. Widzowie poznają pomysły m. in. na kaszę, pierogi, wołowinę, placki, schab, pieczywo, indyka oraz dania fit. Program jest na tyle ciekawy, że doczekał się już sześciu sezonów. Oprócz programu telewizyjnego, powstały także na jego podstawie książki kucharskie pod tą samą nazwą. Jest uwielbiany przez oglądających, ponieważ przepisy są przemyślane oraz podawane w fajny sposób, a sama prowadząca jest miłą i sympatyczną osobą. Daje odczuć widzom, że gotowanie jest jej pasją i potrafi się tym dzielić. Emisja programu przypada na każdą niedzielę na godz. 17:45 na kanale Kuchnia+. Każdy odcinek trwa około 25 min.

Ciekawe przepisy ABC gotowania:


Alfabet kulinarny Kurta Schellera

Alfabet kulinarny Kurta Schellera to magazyn kulinarny emitowany przez telewizję Polsat w latach 2004-2005,którego prowadzącym był kucharz, zdobywca wielu nagród i juror wielu konkursów kulinarnych Kurt Scheller. Pochodzi ze Szwajcarii, a w Polsce mieszka od 13 lat. Program polega na tym, że prowadzący gotuje potrawy z produktów, których nazwy rozpoczynają się na kolejne litery alfabetu. Przyrządza się z nich niezwykłe potrawy, złożone na ogół z powszechnie dostępnych składników. W programie z każdego produktu, prowadzący będzie przygotowywał 3 potrawy. Skupia się na tradycyjnych, polskich daniach, ponieważ jest ich fanem. Mistrzowi towarzyszą jego asystent oraz ukochany pies rasy bernardyn, który wabi się Shivago. Niespodzianką w poszczególnych odcinkach będą wizyty gwiazd i znanych osób m. in. odwiedziły go Doda i Kaja Paschalska. Wspólnie z prowadzącym będą tworzyć smakowite rarytasy oraz serwować je w efektowny sposób. Przy okazji gospodarz podzieli się z gośćmi wieloma interesującymi poradami oraz odkryje kulinarne tajniki. Całość dopełni konkurs dla widzów. Scheller dzieli się z widzami swą ogromną wiedzą i doświadczeniem w sztuce gotowania. Lubi ład i porządek w kuchni dlatego jego potrawy są perfekcyjnie przygotowane. Uważa jednak, że nie dla każdego jest miejsce w kuchni i nie powinni zabierać się za gotowanie, ponieważ nie każdemu to wychodzi. Nawet najlepszym kucharzom się nie udaje. Według niego za bardzo skupiają się na wyglądzie i otoczce dania, zamiast na jego smaku. Jest jedną z najbardziej popularnych i barwnych postaci, prowadzących tego typu programy, dlatego jest tak chętnie oglądany. Gospodarz przedstawia w tym programie dobre wiadomości, jest uśmiechnięty oraz co najważniejsze dogaduje się z zaproszonymi gośćmi i nie kłóci się z nimi. Mówi o wielu ciekawych sprawach, pokazuje urządzenia kuchenne jako przyjazne ludziom oraz zachęca do naśladowania. Uświadamia widzom, że gotowanie to wielka przyjemność, która może stać się życiową pasją, a nawet podstawą domowego szczęścia i sukcesu.

Przepisy Alfabetu kulinarnego Kurta Schellera:


Bake off – ale ciacho

Bake off- ale ciacho to kulinarny polski program telewizyjny typu reality show, którego premiera odbyła się 5 września 2016 roku. Był emitowany na antenie TVP 2 w latach 2016-2019 i tworzony na podstawie brytyjskiego formatu „The Great British Bake Off” realizowanego przez Love Productions. Dwunastu uczestników wybranych podczas castingu konkuruje między sobą przyrządzając wypieki. Zgodnie z zasadami programu co tydzień jedna osoba musiała go opuścić. Każdy z uczestników miał za zadanie wykazać się jak najlepszymi umiejętnościami kulinarnymi, które były oceniane przez jury, w którego skład w piątej (ostatniej) edycji programu wchodzili Michał Bryś i Krzysztof Ilnicki. Prowadzącymi show były Marcelina Zawadzka oraz Ida Nowakowska. Nie można również zapomnieć o nagrodzie, wygraną był tytuł Polskiego Mistrza Wypieków, a także 50 000 złotych. Najlepszymi z najlepszych okazali się: Małgorzata Rybacka, Małgorzata Nagat, Tomasz Bączkowski, Danuta Browarska i Marcin Błański. W 2018 roku powstała również dziecięca wersja tego programu pod nazwą „Bake Off Junior”.

Bake Off – Ale ciacho! – jest to kulinarny program telewizyjny na zasadzie reality show nadawany od 5 września 2016 do 24 lutego 2019 na antenie TVP2. Opiera się na brytyjskim formacie The Great Bake Off na licencji Love Productions i emitowanego w 27 krajach. To jeden z niewątpliwie najlepszych hitów emitowanych w stacji BBC1. W 2015 roku był najlepiej oglądanym programem w Wielkiej Brytanii. Za produkcję polskiej edycji “Bake Off” odpowiedzialna jest firma Jake Vision. Pierwszą edycję kręcono w specjalnie przygotowanym namiocie, który znajdował się pod Warszawą. Program polegał na tym, że dwunastu uczestników wyłonionych w drodze castingu, rywalizowało ze sobą, przygotowując wypieki i inne wyroby cukiernicze, a także chleba oraz tzw. wypieków wytrawnych. W każdym odcinku nowicjusze wypieków muszą stoczyć bitwę z zadaniem technicznym ujawnionym tuż przed startem konkurencji oraz przygotować swój autorski wypiek. Ich pracę w pierwszej i drugiej edycji oceniali eksperci z dziedziny cukiernictwa w składzie najlepszy polski cukiernik Krzysztof Ilnicki oraz dziennikarka kulinarna Małgorzata Molska, a co tydzień jedna osoba odpadała z dalszej rywalizacji. W trzech następnych edycjach w składzie jury pozostał Krzysztof Ilnicki i dołączył do niego znany restaurator i kucharz Michał Bryś. Nagrodą główną było 50 000 zł i tytuł Polskiego Mistrza Wypieków. Uczestnicy starają się udowodnić swoje najwyższe umiejętności, aby sprostać oczekiwaniom jurorów. W rolach prowadzących pierwszą edycję występowały youtuberka Paulina Mikuła oraz prezenterka radiowa Anna Gacek. Drugą natomiast prowadziły: Miss Polonia Marcelina Zawadzka i tancerka oraz aktorka Dorota Czaja. Gospodarzami programu trzeciej i czwartej edycji były: Marcelina Zawadzka oraz aktorka Katarzyna Kołeczek, zaś piątej z Marceliną Zawadzką program współprowadziła Ida Nowakowska. Ponadto mentorem po świecie kulinarnym w pierwszej i drugiej edycji programu był Robert Makłowicz. Zmagania uczestników można oglądać w każdy poniedziałek o godz. 21:45 w TVP2.

Ciekawe przepisy:


Domowa kawiarenka

Domowa kawiarenka jest to pierwszy w historii polskiej telewizji cykliczny program kulinarny o fachowym przyrządzaniu deserów. Głównym bohaterem i prowadzącym jest cukiernik hobbista Tadeusz Gwiaździński. Przybliża widzom tajniki powstawania ciast, galaretek, tortów, kremów oraz innych słodkości. Cały cykl ma za zadanie dostarczyć telewidzom rozrywki lekkiej, łatwej i przyjemnej, a przy okazji nauczyć ich przygotowywania czegoś smacznego. Podstawą jest instruktaż, który ma pozwolić każdemu przyrządzić coś pysznego we własnej kuchni. Widzowie Oglądając “Domową kawiarenkę” najpierw poznają osoby zaproszone do programu oraz deser, który będzie “bohaterem” danego odcinka. Następnym etapem jest zaproszenie widzów przez prowadzącego na zakupy, a potem do swej domowej kuchni. Przedstawia historię danej potrawy, a po wizycie w sklepie także przybliżony koszt jej składników. Sceny kulinarne tworzą się w zacisznym wiejskim domku z półotwartym tarasem i ogródkiem. Tam Tadeusz prezentuje krok po kroku, jak przyrządzić potrawę oraz jak podać gotowy smakołyk. Z przygotowanym deserem wraca do gości, którzy czekają na niego w należącej do Jacka Łozińskiego krakowskiej restauracji Pod Aniołami. Jest programem dowcipnym i praktycznym. Celem jest przekonać widzów, że zamiłowanie do słodyczy nie jest żadnym grzechem. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku nie przytyją od słodyczy, a wręcz przeciwnie pomogą swemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Producentem programu jest była Miss Polonia Ewa Wachowicz. W programie gościli m. in. Jerzy Trela, Piotr Cyrwus, Maciej Stuhr, Jan Paszek, Maria Pakulnis, Włodzimierz Szaranowicz czy Jan Nowicki. Jest to program o wypiekach dla zwykłych ludzi, bez tych wszystkich udziwnień w składnikach. Emisja odbywała się w telewizji Polsat. Niesamowite poczucie humoru, życzliwość, a przede wszystkim profesjonalizm prowadzącego, sprawiło, że program stał się bardzo popularny i miał swoich fanów. I do tego ta kultura z jaką pan Tadeusz przyjmował kolejnych gości w swojej kawiarence, wysłuchiwał ich wspomnień z dzieciństwa, pytał, czy wypieki smakują tak samo, czy tylko podobnie.


Doradca smaku

Doradca smaku to polski, telewizyjny program kulinarny, który cieszy się dużą popularnością. Emitowany na antenie TVN od 2013. Osoby które uwielbiają gotować dzięki programowi poznają nowe, ciekawe przepisy, które mogą stać się dla nich również inspiracją. Z kolei Ci, którzy nie do końca radzą sobie w kuchni także znajdą w tym programie coś dla siebie, ponieważ prowadzący dodatkowo uczy gotować przez co mobilizuje do samodzielnego przygotowywania potraw. XV sezon „Doradcy Smaku” rozpoczął się 1 września 2021 roku. Nowe odcinki emitowane są od poniedziałku do czwartku, a prowadzącym jest restaurator, a także ambasador marki „Prymat” Robert Sowa. Inni prowadzący to: Michel Moran i Andrzej Polan.

Doradca Smaku to magazyn kulinarny, który trwa około dziesięciu minut. Program jest produkowany przez telewizję TVN od 2013 roku. Wszystkich sezonów było już 13,z czego osiem było prowadzonych przez znakomitego kucharza, Francuza o hiszpańskich korzeniach, Michela Morana. Od dziewiątej edycji program prowadzi restaurator, autor wielu książek kulinarnych, ambasador marki Prymat i kucharz- Robert Sowa. Obydwaj posiadają ogromną wiedzę na temat gastronomii i kuchni, więc nauka gotowania z takimi mentorami to prawdziwa przyjemność. Serwis dla pasjonatów gotowania i pieczenia. To także popularny telewizyjny program kulinarny, skierowany do amatorów dobrego jedzenia, który inspiruje i zachęca do samodzielnego przygotowywania potraw. Pozwala znaleźć wielbicielom dobrej kuchni ciekawe przepisy i inspiracje dla kuchennych realizacji. Można dowiedzieć się jak szybko i smacznie przygotować posiłek na każdą porę dnia. W tym programie każdy może znaleźć coś dla siebie. Dotyczy to zarówno smaków jak i umiejętności. Pomoże każdemu, kto nie radzi sobie w kuchni, a doświadczonych kucharzy zainspiruje do nowoczesnych potraw. Dzieli się także tym jak stosować i łączyć przyprawy, by nadać daniom więcej smaku i aromatu. Dowiemy się także, jak łączyć ze sobą smaki, żeby powstały nieoczywiste i bardzo aromatyczne posiłki. Program polega na tym, że w każdym odcinku prowadzący przyrządza od początku do końca zaplanowaną potrawę lub zestaw dań. Ponadto podaje dokładny przepis, zdradza jak podać potrawę, aby wyglądała smacznie i estetycznie oraz przedstawia triki przydatne podczas gotowania. Przy okazji opowiada o składnikach. Kucharze wybierają dania bardzo różnorodne. Polskie dania przygotowywane tradycyjnie, lecz w nowszej odsłonie, ale znajdują się także te europejskie lub orientalne. Nie omijają dań wegetariańskich. Prowadzący specjalizują się zarówno w mięsach, jak i rybach, makaronach, sałatkach, zupach, szybkich przekąskach czy przepysznych deserach. Kulinarne inspiracje można śledzić od poniedziałku do czwartku, na antenie TVN o 20:10.

Ciekawe przepisy Doradcy Smaku


Ewa gotuje

Ewa gotuje to polski program kulinarny emitowany od 2007 na antenie Polsatu aż do teraz w każdą sobotę o godzinie 10.10. Gatunkowo jest to magazyn kulinarny. Twórczynią a zarazem prowadzącą jest Ewa Wachowicz. W swojej prywatnej kuchni zdradza kulinarne tajemnice, a także pokazuje jak gotować smacznie, tanio, szybko, ale również zgodnie z obecnymi trendami zachowując polską tradycję. Czas trwania jednego odcinka jest dość krótki trwa ok. 22 minuty. Dla przykładu w 428 odcinku Ewa Wachowicz zdradza kulinarne przepisy między innymi na domowe pieczywo oraz deser bez cukru i laktozy.

Ewa gotuje to polski program kulinarny, który emitowany jest na antenie Polsatu od 22 grudnia 2007. Jako pierwszy polski magazyn kulinarny realizowany był w prywatnej kuchni prowadzącej program. Czołówka programu miała do tej pory 6 wersji. Trwała od 11 września 2010 do 7 marca 2015. A od 15 kwietnia 2017 program pojawia się z nową, szóstą czołówką. Ewa Wachowicz pokazuje widzom jak wygląda jej prywatna kuchnia oraz swoje kulinarne tajemnice. Każdy odcinek polega na przygotowaniu dania obiadowego i pyszny deseru. Zdradza widzom, jak gotować zgodnie z panującą modą przy równoczesnym poszanowaniu rodzimej tradycji. Prezentuje tysiące przepisów starannie przez nią zbieranych, które pochodzą nie tylko z Polski, ale również z innych zakątków świata. Pomoże przypomnieć smak polskich oscypków, kartaczy, bigosu, krupnioków, bundzów, karkówki czy sękaczy. Program realizowany jest w Krakowie. Widzowie dzięki tej ramówce poznają nie tylko mieszkanie Ewy, lecz także krakowskie krajobrazy, wnętrza oraz sklepy. Jej prywatna kuchnia w krótkim czasie zamienia się w telewizyjne studio, ponieważ specjalistka kulinarna zapragnęła, aby gotowanie na ekranie było prawdziwe i ponadto najlepiej czuje się w swojej kuchni. Doskonale wie, gdzie znajdują się wszystkie przyprawy, których używa do gotowania czy ulubione naczynia. To z pewnością ułatwia jej zadanie. Dlatego jest w stanie skupić się na tym co sprawia jej największą przyjemność, a jest to gotowanie. Oprócz tego układa ciekawe opowieści związane z poszczególnymi potrawami. Dba o każdy szczegół; zajmuje się także dekoracją stołu i udziela porad z savoir vivre. Inspiracje czerpie z podróży z których przywozi nowe smaki, przepisy czy nowe skojarzenia smakowe. Ponadto zainspirowała ją domowa kuchnia, kiedy to od mamy, babci czy cioci uczyła się, jak przygotowuje się to co najlepsze. I dzięki temu dziś Ewa Wachowicz może się z nami dzielić wspaniałymi przepisami kulinarnymi. Program emitowany jest w każdą sobotę o 10:15 w Polsacie.

Ciekawe i polecane przepisy:


Family Food Fight. Pojedynek na smaki

Family Food Fight. Pojedynek na smaki – „Family Food Fight” to utworzony w 2017 roku australijski program kulinarny, który powstał dla Nine Network. Lokalne wersje pojawiły się między innymi w Argentynie, Brazylii czy Meksyku. Swój debiut również ma w Polsce jest to jeden z najnowszych programów kulinarnych emitowany na antenie Polsatu od 1 września tego roku. Program polega na rywalizacji między sobą sześciu drużyn składających się z trzech członków rodziny w przyrządzaniu potraw kulinarnych. W każdym odcinku uczestnicy otrzymują dwa kulinarne zadania. W pierwszym z nich konkurują o specjalnie przywileje, natomiast w drugim walczą o dalszy udział w programie. Co tydzień jedna z rodzin musi opuścić program. Do finału przechodzą dwie najlepsze drużyny, które zmierzą się w walce o tytuł najlepiej gotującej rodziny w Polsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych. W programie nie brak wzruszających chwil i zabawnych wpadek, jednak zawsze rodziny celebrują chwile, w których mogą wspólnie przygotowywać i spożywać dania. Oczywiście w show nie może zabraknąć jury, a w jego skład wchodzą: Ewa Wachowicz, Piotr Gąsowski i Adam Borowicz. Co ciekawe program nie posiada dodatkowego prowadzącego.

Family Food Fight, pojedynek na smaki – to stworzony w 2017 roku australijski format kulinarny. W Polsce emisja tego programu rozpoczęła się na początku września 2021r. w telewizji Polsat. Jest to propozycja dla wszystkich fanów programów kulinarnych. Uczestnicy będą musieli wyjść ze swojego bezpiecznego terenu, gotować pod presją czasu, dzielić się obowiązkami i z korzyścią ze sobą współpracować. To show pełne smaków, w którym można spotkać rodzinne sprzeczki, wzruszających chwil i zabawnych wpadek, które zawsze kończą się ceremonią wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków. Jedną z największych przyjemności dla wszystkich uczestników jest wspólnie spędzony czas podczas przygotowywania posiłków. Przepisy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Rodziny w pojedynku na smaki wierzą, że gotują naprawdę dobrze, ponieważ uczą się tego od najmłodszych lat. Dlatego postanowili stanąć do tego wyzwania. W każdym odcinku uczestnicy otrzymają dwa kulinarne wyzwania. Pierwsze to ubieganie się o specjalne przywileje, drugie dotyczy dalszego udziału w programie. Co tydzień jedna z rodzin opuści program. W wielkim finale zmierzą się natomiast dwie najlepsze, które staną do walki o tytuł najlepiej gotującej rodziny w Polsce i 100 tysięcy złotych. W Polskiej edycji zmierzy się sześć drużyn. Drużyny tworzyć będą troje z członków rodziny: rodziców lub dziadków, braci i sióstr, ciotek, wujków, a nawet dzieci. Jurorami w polskiej edycji reality show będą Ewa Wachowicz (znana z programu „Ewa Gotuje”), Piotr Gąsowski (prowadzący „Twoja twarz brzmi znajomo) i Adam Borowicz (pochodzący ze śląska vloger i gospodarz autorskich programów kulinarno- podróżniczych). Ich zadanie będzie polegać na spróbowaniu każdego dania, porównywaniu przepisów, pytaniu o rodzinne sekrety oraz dawaniu profesjonalnych rad. W swoich ocenach będą kierować się sercem. Cykl będzie nadawany raz w tygodniu w każdą środę o 20:05 w telewizji Polsat. Show „Family Food Fight. Pojedynek na smaki” nie będzie miał prowadzącego. Funkcję tę będą pełnili jurorzy.

Ciekawe dania z programu:


Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia

Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia. Opierająca się na brytyjskiej wersji polska odsłona znanego na całym świecie reality show o tym samym tytule. Program emitowany był w telewizji Polsat w latach 2014-2016. Przez pięć sezonów prowadzony był przez Wojciecha Modesta Amaro. Jednak po jego rezygnacji z programu szóstą edycję poprowadził Michał Baryś. Czternastu uczestników show zostaje oddzielonych od świata na 10 tygodni. Mieszkają oni w ekskluzywnym apartamencie bez telefonów komórkowych, radia, internetu oraz szansy kontaktu z bliskimi, wszyscy pracują w „Piekielnej Kuchni”, a ich zmagania monitorowane są przez całą dobę za pomocą kamer. Osoby w programie zostają podzielone na dwie grupy: czerwonych i niebieskich. Na początku drużynę czerwoną tworzą kobiety, a niebieską mężczyźni, jednak w czasie programu prowadzący zmienia składy drużyn. W pierwszy etapie zawodnicy gotują swoją popisową potrawę dla szefa. W następnych odcinkach narzucany jest temat przewodni. Po upływie określonego czasu jest degustacja, podczas której szef kuchni przyznaje punkty obu drużynom. Wygrana drużyna otrzymuje nagrodę np. wyjście na basen, natomiast przegrani mierzą się z karą, którą jest np. posprzątanie całej kuchni. W drugim etapie zawodnicy obsługują gości, którzy składają zamówienia z menu przygotowanego przez szefa kuchni. Sala podzielona jest na dwie połowy. Jedna jest obsługiwana przez drużynę niebieskich, a druga przez drużynę czerwonych. Po odbytym serwisie, zostaje wybrana przez szefa słabsza drużyna, z której następnie zostaje wybrana jedna osoba, która musi opuścić program. Ostatecznie finaliści obsługują serwis wraz z zawodnikami, którzy odeszli z programu w poprzednich odcinkach. Na żywo zostaje ogłoszony zwycięzca, który otrzymuje nagrodę w postaci 100 tysięcy złotych oraz możliwość pracy w restauracji Wojciecha Modesta Amaro, a w ostatniej edycji w restauracji w szefa Michała Brysia „L’enfant Terrible”. W każdym odcinku uczestnicy muszą dać radę wysokim standardom szefa kuchni, który ocenia smak i wygląd przygotowywanych potraw, jak również pracę zespołową. Program “Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia” znany jest z ogromnych emocji, wyścigu z czasem, gigantycznego stresu i presji, niekiedy nawet chwil zwątpienia by na końcu cieszyć się z wygranej.

Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia – to polski program telewizyjny dotyczący gotowania. Oparty jest na brytyjskiej wersji. Do tej pory zagościł w 15 krajach. Wersja amerykańska z prowokacyjnym szefem kuchni Gordonem Ramsayem stała się najpopularniejsza. Premiera polskiej wersji miała miejsce 8 kwietnia 2014 w Polsacie. Uczestnicy popularnego show muszą zmierzyć się z ciężką pracą w najgorętszej i najbardziej piekielnej kuchni. Muszą odznaczać się mocnymi nerwami, ponieważ czeka ich ogromny stres i ciężka walka. W programie bierze udział 14 zawodników podzielonych na dwie drużyny czerwoną i niebieską. Początkowo drużyna czerwona to wyłącznie kobiety, a niebieska mężczyźni, ale w trakcie programu prowadzący zmienia składy drużyn. Każdy odcinek polega na tym, że uczestnicy drużyn muszą poradzić sobie z wymaganiami i standardami szefa kuchni. Ocenia on bowiem smak, styl, wygląd serwowanych dań oraz umiejętności techniczne i pracę zespołową. Pierwszy etap to gotowanie wyłącznie dla szefa. W pierwszym odcinku uczestnicy pokazują i gotują swoje popisowe danie. W następnych odcinkach zostaje wyznaczony temat przewodni do gotowania. Drugi etap to obsługa gości. Składają oni zamówienia z menu ułożonego przez szefa kuchni. W finale natomiast uczestnicy wydają serwis razem z zawodnikami, którzy odpadli w poprzednich odcinkach. Nagrodą główną jest 100 tys.złotych oraz praca w Atelier Amaro. Uczestnicy show na 10 tygodni zostaną zamknięci w domu pod czujnym okiem kamer i odizolowani od świata zewnętrznego. Nie mają telefonów, laptopów, zegarków i innych podobnych rzeczy oraz co najważniejsze nie mają kontaktu z najbliższymi oraz rodziną. Dzięki programowi “Hell’s Kitchen” zawodowcy, jak i amatorzy mają możliwość pokazania swojego talentu kulinarnego. Prowadzącym jest słynny kucharz i restaurator Wojciech Modest Amaro. To właściciel pierwszej w Polsce restauracji Atelier Amaro oznaczonej gwiazdką Michelin. VI edycję natomiast poprowadził Michał Bryś szef kuchni i współwłaściciel warszawskiej restauracji L’enfant Terrible.

Polecane dania:


Kuchenne Rewolucje

Kuchenne Rewolucje to telewizyjny, polski program kulinarny o charakterze rozrywkowym. Emitowany od 2010 roku, aż po dziś dzień na antenie telewizji TVN. Forma tego programu opiera się na brytyjskim formacie „Kitchen Nightmares”. Do programu zgłaszają się właściciele, których restauracje podupadają i potrzebują pomocy, bo sami nie do końca wiedzą jaka jest przyczyna tego kryzysu, a chcieliby na nowo móc cieszyć się pełną salą gości. Prowadzącą jest Magda Gessler, która w każdym odcinku odwiedza jedną restauracje przeprowadzając tam kilkudniową rewolucję. Pierwszy dzień należy do obserwacji i analizy sytuacji. Magda Gessler przygląda się menu restauracji, smakuje dań, sprawdza umiejętności kelnerów, a także czystość pracy. Następnie restauracja zamykana jest na dwa dni, w tym czasie prowadząca przekazuje całej załodze wyciągnięte wnioski i uwagi, a także proponuje wprowadzenie zmian: formuje nowe menu, zdradza kucharzą kilka kulinarnych sztuczek, a nawet zajmuje się zmianą wystroju lokalu. Może również zaproponować zmianę pracowników i zatrudnienie kogoś nowego. W czwartym dniu odbywa się ponowne otwarcie, a wieczorem uroczysta kolacja podczas, której goście poznają nowy design restauracji oraz próbują nowych potraw. Po dwóch tygodniach Magda Gessler wraca ponownie do restauracji, w której odbywała się „rewolucja”, sprawdza jak sobie radzą właściciele oraz czy są postępy w pracy całej załogi między innymi degustuje dania z nowego menu. Odcinki programu można również oglądać w internecie dzięki serwisowi Player.

Kuchenne rewolucje to polski program kulinarny emitowany przez telewizję TVN od 6 marca 2020 r., który opiera się na amerykańskim formacie Kitchen Nightmares. Prowadzącą jest znana restauratorka Magda Gessler. Program polega na tym, że restauratorzy, którzy mają problem z utrzymaniem swojego lokalu, zgłaszają się do programu z prośbą o pomoc. Każdy odcinek poświęcony jest jednej restauracji w danym mieście. Prowadząca jeździ po całej Polsce służąc pomocą. Cały proces tego przedsięwzięcia trwa cztery dni. W pierwszym etapie Magda próbuje dań przygotowywanych przez kucharzy, obserwuje i analizuje sytuację jaka panuje w lokalu. Następnie przechodzi do obejrzenia lokalu i sprawdzenia czystości. Kolejnym etapem jest propozycja metod rozwiązania problemów. Przede wszystkim wprowadza nowe potrawy do menu, zmienia wystrój wnętrza i nazwę lokalu oraz jeśli to konieczne sugeruje zmianę personelu lub zatrudnienie nowych. Ostatnim etapem jest powrót do zmienionej restauracji po kilku tygodniach i sprawdzenie czy właściciele sobie radzą i czy zmiany zostały zaakceptowane przez gości. Po zakończeniu wizyty daje rekomendacje czy przyjmuje rewolucje czy też nie. Można oglądać nowe odcinki sezonu w każdy czwartek o 21:30 w telewizji TVN. Wyemitowanych i przeprowadzonych zostało już ponad 250 rewolucji. Maga Gessler świetnie sprawdza się w roli prowadzącej. Niestety nie wszystkim widzom podoba się ten program, ponieważ jej zachowanie wzbudza kontrowersje. Uważają bowiem, że Magda jest wredna i arogancka. Odnosi się do właścicieli restauracji bez szacunku. Można stwierdzić, że według rankingu program ten bije rekordy oglądalności a “Kuchenne rewolucje” pokochał cały świat. Najważniejsza rzeczą jaką program ma na celu pokazać, to to w jakich warunkach Polakom zdarza się zjadać posiłek i za co tak naprawdę płacą. Nie wszystkie restauracje utrzymały się po rewolucjach. Jedyny koszt jaki ponoszą właściciele lokalu, w którym jest przeprowadzana rewolucja to przygotowanie kolacji finałowej.

Ciekawe dania:


Makłowicz w podróży

Makłowicz w podróży jest to telewizyjny program kulinarno-podróżniczy znany już od 1998 roku lecz pod innymi tytułami takim jak: „W 80 dań dookoła świata z Robertem Makłowiczem”, „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, „Makłowicz w Polsce” czy też „Makłowicz w drodze”. Na przełomie wszystkich lat był emitowany przez takie stacje jak TVP2, TVP Polonia, TVP HD, TVP Rozrywka czy Food Netwoork. Premiera „Makłowicz w podróży” odbyła się w 2008 roku na antenie TVP 2. W programie prowadzącym był dobrze znany krytyk kulinarny Robert Makłowicz. W każdym odcinku pokazywano inne miejsce na świecie. Program ten ma nietypowy charakter, ponieważ oprócz tradycyjnego przyrządzania dań na wizji, prowadzący gotuje także w plenerze, dania pochodzące z konkretnego zakątka ziemi. Dodatkowo w czasie przygotowywania potraw, Robert Makłowicz opowiada o kulturze i historii danego kraju czy regionu oraz dzieli się z widzami dużą ilości ciekawostek na jego temat.

Makłowicz w podróży jest to polski program kulinarno-podróżniczy, którego premiera odbyła się 9 marca 2008 roku. Program ten liczy 221 odcinków, z których każdy trwa ok. 25 min. Każdy odcinek jest odrębną całością, który składa się na cały cykl tematyczny. Cykl dotyczy danego regionu, małego kraju, lub sezonowych atrakcji turystycznych. Wcześniej znany jako: W 80 dań dookoła świata z Robertem Makłowiczem (1998–1999), Podróże Kulinarne Roberta Makłowicza (1999–2008), Makłowicz w Polsce (2018). Prezentuje on potrawy kuchni polskiej i światowej, którego prowadzącym jest Robert Makłowicz. Dzięki ciekawej formule oraz oryginalności prezentera, program ten odbiega od popularnego schematu “gotowania na ekranie”. Dąży on bowiem do tego, aby w każdym odcinku pokazywać kuchnię z innego zakątka świata. Robert Makłowicz oprócz gotowania regionalnych potraw opowiada o miejscu które odwiedza i panujących tam zwyczajach. Program dostarcza informacji o kulturze i historii danego regionu. Ramówka nadawana jest od września 1998 roku na antenach Telewizji Polskiej, zaś premierowe odcinki emitowane były w TVP2 do 2017 roku. W latach 2017–2020 emisja programu o nowym tytule Makłowicz w drodze odbywała się w stacji Food Network. W 2020 roku w związku z wybuchem pandemii COVID-19, realizacja nowych odcinków się nie odbywa, jednak można je oglądać na prywatnym kanale dziennikarza w serwisie YouTube jako niezależny program. W Programie znanego kucharza bardzo ważną rolę pełnią istotne z turystycznego i kulturalnego punktu widzenia informacje, szczególnie te, które są pomijane w przewodnikach. Dzięki jego odbytymi gastronomicznymi podróżami, na polskich stołach zagościło wiele nieznanych wcześniej dań. Jego pasją jest reklamowanie kuchni regionalnych opartych na tradycyjnych produktach. W swych wyprawach dociera do tych bardzo odległych, a także tych całkiem bliskich zakątków kuli ziemskiej by odkryć przed widzami wszystkie sekrety sztuki kulinarnej. Makłowicz pokazuje, że z każdego produktu można zrobić wspaniałe danie.

Ciekawe potrawy i dania:


MasterChef Polska

MasterChef Polska. Program kulinarny emitowany od 2012 roku na antenie telewizji TVN, bazujący na brytyjskim formacie o jednakowej nazwie. W show bierze udział czternastu kucharzy-amatorów, którzy zostali wybrani na drodze castingu spośród setek konkurentów z całego kraju. W kulinarnych zadaniach przygotowanych przez jury muszą pokazać swój talent i umiejętności oraz wykazać się wyczuciem smaku i kreatywnością walcząc o nagrodę: tytuł Mistrza Kuchni, 100 000 złotych oraz możliwość wydania autorskiej książki kucharskiej. Zgodnie z zasadami w każdym odcinku jedna osoba musi opuścić program. W skład jury wchodzą: Magda Gessler, Michel Moran oraz Anna Starmach. Na ekranach pojawiły się także odcinki specjalne, ostatni z nich zatytułowany „powrót najlepszych” odbył się przed przedstawieniem zawodników 10 edycji programu. Wzięli w nim udział uczestnicy, czterech ostatnich edycji show. Zostali oni podzieleni na drużyny. Jednym z zadań było przygotowanie tortu na 10-lecie polskiego MasterChefa, drużyny dzielnie walczyły o nagrodę w postaci wsparcia finansowego wybranego przez siebie szczytnego celu.

MasterChef Polska to kulinarny polski program. Transmitowany jest od 2 września 2012 na antenie TVN.Oparty jest na brytyjskim formacie o tej samej nazwie. Przez wszystkie dziewięć edycji uczestnicy programu nie tylko byli poddawani trudnym próbom kulinarnym, ale także mogli ćwiczyć swoje umiejętności pod okiem najlepszych kucharzy z całego świata, którzy także oceniali ich dania. Do tej pory każda edycja pojawiała się co rok jesienią w Warszawie. Kucharze-amatorzy walczą o najważniejszą nagrodę tytuł Mistrza Kuchni i statuetkę MasterChefa, nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł i kontrakt na wydanie autorskiej książki kucharskiej. Jury, wybiera finałową czternastkę, spośród tysięcy chętnych z całego kraju. Jurorami polskiej edycji MasterChef są Magda Gessler- restauratorka i osobowość medialna, Michel Moran- mistrz kuchni i Anna Starmach- autorka książek kulinarnych. Na zawodników czekają liczne zadania, w których będą musieli wykazać się wyczuciem smaku oraz kreatywnością. Przedstawiamy tylko niektóre z nowych konkurencji m. in. danie główne jednogarnkowe, tradycyjny schabowy z ziemniakami i kapustą, deser bez cukru czy też wypieki śniadaniowe na słodko i słono. Uczestnicy będą musieli zmierzyć się również ze znajomością upodobań jurorów, przygotowując potrawy inspirowane ich osobowością. Bohaterowie programu mają możliwość poznać miejsca, w których powstaje nowoczesna polska kuchnia na najwyższym i światowym poziomie. To program dla ludzi, którzy nie są profesjonalistami w swoim fachu, ale swoją ogromną pasją, zaangażowaniem i entuzjazmem często przewyższają zawodowych kucharzy. Są pełni ciekawych pomysłów oraz nie boją się eksperymentów w kuchni. W programie bowiem będą oni musieli zmierzyć się nie tylko z własnymi słabościami, ale także pokonać stres, gotując niezwykle wyszukane potrawy pod presją upływającego czasu. „MasterChef” został wyemitowany po raz pierwszy w 1990 r. Od tego czasu doczekał się edycji w 35 krajach na całym świecie. Ten program kulinarny bije rekordy oglądalności. Emisja programu jest w każdą niedzielę o 20:00.

Przepisy z TV:


MasterChef Junior

MasterChef Junior. Jeden z najbardziej popularnych programów na świecie, w którym biorą udział młodzi kucharze. Od 2016 roku na antenie TVN emitowana jest również polska wersja tego programu. Czterdziestu kucharzy- amatorów w wieku od 8 do 13 lat, wybranych z setek kandydatów podczas castingów, staje do kulinarnych rozgrywek o miejsce w finałowej czternastce. Następnie uzdolnione kulinarnie dzieci z całej Polski rywalizują o tytuł MasterChefa Juniora, a także nagrodę główną 15 000 złotych oraz wycieczkę na dwa tygodnie w dowolnie wybrane miejsce na świecie o wartości 40 000 złotych. W programie nie brak również jury, w składzie: Anna Starmach, Mateusz Gessler oraz Michel Moran. Dzięki show młodzi kucharze mogą ukazać światu swój niepowtarzalny talent, a do tego osiągnąć marzenia o kulinarnej karierze.

MasterChef Junior jest to polski program kulinarny, który emitowany jest dzięki telewizji TVN od 21 lutego 2016. Opiera się na brytyjskim formacie o tej samej nazwie na licencji Shine TV. Polega na wyłonieniu talentów spośród amatorów kuchni w wieku od 8 do 13 lat, którzy walczą o tytuł Mistrza Kuchni Juniorów, wycieczkę na dwa tygodnie w każde miejsce na świecie o wartości 40 000 zł oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł. Ponadto zwycięzca będzie współautorem książki kucharskiej. W każdym z odcinków czekają dwie konkurencje na utalentowanych, małych kucharzy. W kuchennych trudnościach muszą wykazać się wspaniałym smakiem, kreatywnością, zaradnością, wyobraźnią i sprytem. Potrawy przygotowane przez te utalentowane dzieci wprawiają w podziw zarówno zachwyconą rodzinę, jak i profesjonalistów i setki tysięcy widzów. Naturalność, pasja i dziecięca radość towarzysząca poznawaniu nowych smaków wywołują uśmiech na twarzy i chęć kibicowania młodym miłośnikom gotowania. Jurorzy programu przygotowali dla juniorów dużo kulinarnych wyzwań z wykorzystaniem produktów z całego świata w roli głównej. Dzieci przygotowują dania mięsne, owoce morza, makarony, desery i wiele innych. Poza tym, w najbardziej magicznej kuchni na świecie, juniorów spotka wiele niesamowitych niespodzianek i atrakcji, a zaskakujących gości jest co niemiara. Jurorami kulinarnych konkurencji są Anna Starmach, Mateusz Gessler i Michel Moran. Spośród tysięcy chętnych z całego kraju jury wybiera finalistów. Najpierw jest 40 uczestników. Następnie w zależności od edycji wybierano inaczej. W pierwszej wybranych zostało 14 uczestników, w drugiej i trzeciej 15, w czwartej 16 uczestników, a w piątej edycji programu do dalszego etapu zaproszono 14 uczestników. W szóstej edycji programu udział wzięło 17 uczestników. Program spodobał się widzom na całym świecie i bije rekordy oglądalności. Zmagania małych kucharzy śledzą setki milionów widzów w 30 krajach m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Izraelu, Francji czy Hiszpanii. Program realizowany jest dla kanału TVN w niedzielę o 20:00.

Zobacz także:


Okrasa łamie przepisy

Okrasa łamie przepisy. Program kulinarny emitowany już od 2012 roku pierwotnie na antenie TVP 1, aktualnie można obejrzeć go na wielu stacjach Telewizji Polskiej. Prowadzący Karol Okrasa przemierza Polskę, aby pokazać widzą, że polska kuchnia nie składa się tylko z kotleta mielonego i pierogów. W różnych miejscach w Polsce przyrządza się smakowite produkty co warto pokazać większej ilości widzów. Każdy z odcinków przeznaczony jest innej specjalności czy to regionalnej czy historycznej i właśnie od jej przedstawienia zaczyna się program. Prowadzący pokazuje jak przygotować daną potrawę, wspomina również o jej zaletach smakowych jak i zdrowotnych. Dodatkowo Karol Okrasa prezentuje podczas wyprawy także dany region oraz miejsce. Gościem w programie jest zazwyczaj gospodyni, która jest również wytwórcą miejscowego przysmaku. „Okrasa łamie przepisy” jest polecany wszystkim osobą które ciekawią polskie smaki, chętnie poznają historię regionalnych potraw i chcieliby dodać coś nowego do codziennego jadłospisu.

Okrasa łamie przepisy to jest to program kulinarny, w którym prowadzący, czyli Karol Okrasa, znakomity kucharz, który przedstawia polskie jedzenie w nowej odsłonie. Jest znany ze swoich przepisów w całej Polsce. Na antenie TVP1 można oglądać go od 2012r. Wyemitowanych zostało ponad 200 odcinków. Każdy odcinek trwa około 35 min. Jego zadaniem jest pokazanie regionalnych i tradycyjnych potraw z najdalszych zakątków Polski. Pokazuje sposób wytworzenia, a także walory smakowe i zdrowotne danego produktu. Ponadto prezentuje region i miejscowość, z którego pochodzi lokalny wyrób lub całe danie. Jego program jest również ciekawy pod względem tego, że jego potrawy nie powstają tradycyjnie w kuchni. Są gotowane na łonie natury lub tak jak w jednym z odcinków nawet w lecącym balonie. Gościem jego programu jest zwykle uznana gospodyni, która wytwarza miejscowe przysmaki. Przy okazji rozmowy z gościem o miejscowej kuchni, przygotowują wspólnie coś prostego i szybkiego, by przepis miał szansę trafić do zestawu kulinarnego. W szukaniu inspiracji do programu przemierza całą Polskę. W każdym ze swoich odcinków stara się podkreślić fakt, że lubi kuchnię bliską naturze, a potrawy, które pamięta z dzieciństwa stara się odtworzyć w swojej kuchni. Propaguje on polską kuchnię. To jeden z najbardziej lubianych kucharzy obok Pascala. Oprócz urzekającej prezentacji programu, można uświadomić sobie, że tradycyjna kuchnia wcale nie musi być nudna. To Właśnie sedno jego show. W ” Okrasa łamie przepisy” zobaczymy te potrawy, które są nam doskonale znane jednak w absolutnie innym stylu. Prowadzący dociera na najdalsze zakamarki polskich wsi, ponieważ zależy mu na tym, aby pokazać i dowiedzieć się, co mieszkańcy gotują w swoich kuchniach. Dzięki temu widzowie poznają przepisy, o których dotąd nie mieli zielonego pojęcia. Program Okrasa łamie przepisy jest skierowany do wszystkich tych, których ciekawią polskie smaki, chcą poznać historię regionalnych dań i wprowadzić coś nowego do swojego codziennego jadłospisu.


Pascal: Po prostu gotuj

Pascal: Po prostu gotuj to telewizyjny program o gotowaniu emitowany w latach 2004-2009 na antenie TVN , w późniejszym czasie na TVN 7. Prowadzącym w programie jest kucharz pochodzący z Francji Pascal Brodnicki. Pokazuje on jak w łatwy sposób przygotować nawet bardzo trudne potrawy, a także zdradza przepisy na niezwykłe i inspirujące dania. Pascal dzieli się również z widzami fachowymi wskazówkami, które mogą pomóc osobą, które nie czują się pewnie w kuchni, czerpać przyjemność z gotowania.

Pascal: Po prostu gotuj to program kulinarny emitowany w telewizji TVN. Trwał od 6 marca 2004 r. do 19 grudnia 2009 r. Sponsorem tego przedsięwzięcia była marka przypraw Knorr. Był to jeden z tego typu programów na rynku. Dzięki temu programowi możemy dowiedzieć się jak w prosty sposób przygotować najtrudniejsze potrawy. Pascal podpowie Nam co zrobić, aby nasz obiad był naprawdę wyjątkowy. Uczy jak gotować modnie, smacznie a przede wszystkim łatwo. Przy okazji uczył widzów kulinarnych trików. Dzięki jego fachowym wskazówką jesteśmy w stanie zamienić obowiązek gotowania w czystą przyjemność. Nawet jeśli nie umiemy gotować , to ten program i głównie jego autor, podpowiedzą nam jak to zrobić i jak zadowolić najbliższych. Okazało się bowiem, że Francuz polskiego pochodzenia, czuję się dobrze w studiu, jeżeli znajduje się w nim kuchnia. W poszukiwaniu nowych smaków zjeździł cały świat. W programie jego przepisy z najdalszych zakątków świata mieszają się z tradycyjnymi potrawami kuchni polskiej. Ciekawostką jest fakt, że do nagrywania odcinków programu kulinarnego zabierał również swojego psa, którego pokazywał widzom. Ten program kulinarny dostał w 2005 r. Oskara kulinarnego za najlepszy program telewizyjny. Bohater przygotowuje potrawy razem z uczestniczącą w całym procesie ekipą telewizyjną. Widzowie przed telewizorami mogą wspólnie z Pascalem przygotowywać dania. Emisja programu jest dostępna na antenie TVN w soboty o godz. 10.55. Trwa on około 35 min, więc można wnioskować, że przyrządzane w tym programie potrawy są pomysłem na przyrządzenie czegoś szybkiego, ale za zarówno smacznego. Można także śmiało stwierdzić, że dzięki temu przedsięwzięciu Pascal Brodnicki stał się znany i rozpoznawalny. Prowadzący ze względu na swoje pochodzenie i słabą znajomość języka polskiego, dostarcza widzom wiele radości i śmiechu. Sprawia, że program jest na swój sposób zabawny. Z łatwością można odtworzyć jego dania, ponieważ oprócz przepisów podaje widzom także czas i temperaturę pieczenia.


Pyszne 25

Pyszne 25 to telewizyjny program kulinarny, w którym prowadząca Anna Starmach pokazuje wszystkim niedowiarkom, że do stworzenia niesamowitych potraw nie potrzeba pełnego portfela i dużej ilość czasu. Dania mogą być zarówno smaczne, ale także tanie i szybkie. W programie Ania przedstawia przepisy na potrawy, które można przygotować w 25 minut, za 25 złotych. Dodatkowo wszystkie kupione produkty mogą zostać wykorzystane do przyrządzenia kilku dań, dlatego łatwiej o marnowanie żywności. Co ciekawe przepisy kulinarne, które zostały przedstawione w programie cieszą się dużą popularnością i z tej inicjatywy powstała również książka Anny Starmach o tym samym tytule.

Pyszne 25 to program kulinarny, którego prowadzącą jest Anna Starmach jurorka słynnego programu telewizyjnego “Masterchef”. Program polega na tym, aby pokazać widzom jak w krótkim czasie ugotować coś pysznego za mały nakład pieniężny. Pani Ania chce udowodnić, że pyszne i zdrowe jedzenie jest możliwe nie tylko z pełnym portfelem i całym wolnym dniem na gotowanie. Prezenterka uważa, że na gotowanie nigdy nie jest za późno i dlatego dzieli się wszystkimi wskazówkami dla początkujących kucharzy. Wszyscy widzowie stawiający pierwsze kroki pozyskają od Ani gotowe przepisy na pierwsze potrawy m. in. zupy, nietypowe kanapki, makarony, zapiekanki czy kluseczki. Pokaże także jak gotować smacznie, ale nie banalnie. W każdym z odcinków pokazuje nam inne potrawy. Są to śniadania w różnej postaci, szybkie przekąski na imprezy okolicznościowe, przepisy na romantyczne kolację, obiady oraz jej ulubiona tematyka czyli desery. Najciekawszą odsłoną tego programu jest to, że potrafi zamienić zwykłe potrawy w niebanalny, unikalny i ciekawy pomysł. Ponadto udowodni, że przygotowanie zdrowych i domowych posiłków, które można zabrać ze sobą gdziekolwiek chcemy, nie jest wcale trudne i czasochłonne. Przepisy przedstawione są w prosty i klarowny sposób. Emisja tego programu jest dostępna na kanale TVN Style. Nazwa “Pyszne 25” wzięła się z tego, że przygotowuje się potrawy za 25 zł w ciągu 25 min. Program ten najczęściej oglądany jest przez ludzi po studiach, zaczynających lub prowadzących samodzielne życie oraz przez takie osoby, które nie posiadają dużego nakładu zarówno finansowego jak i czasowego. Pani Ania Starmach jest młodą i energiczną kobietą i właśnie dlatego jej program jest najchętniej oglądany. Dzięki temu, że prowadząca znalazła rzeszę fanów swojego kanału, postanowiła wydać książkę pod tą samą nazwą. Jestem pewna, że gdy ktoś raz oglądnie chociażby jeden odcinek, nie będzie mógł oderwać się od telewizora. Ze względu na fabułę jaką posiada jest najchętniej polecanym programem w tej telewizji.


Top Chef

Top Chef. To polski program kulinarny składający się z profesjonalnych kucharzy emitowany w latach 2013-2018 w telewizji Polsat. Znanego na całym świecie show nazwie nie mogło zabraknąć także w Polsce na licencji amerykańskiej. Prowadzącym program był Grzegorz Łapanowski, natomiast w jury zasiedli: Ewa Wachowicz, Wojciech Modest Amaro, Maciej Nowak, a także w niektórych edycjach Joseph Seeletso oraz Robert Sowa. W show zawodowi kucharze konkurują ze sobą w kulinarnych wyzwaniach. W programie mają możliwość uczestniczyć szefowie kuchni ekskluzywnego hotelu, ale także niewielkiej rodzinnej karczmy. Muszą oni wszyscy jednak wykazać się: kreatywnością, perfekcją, a nade wszystko pasją do gotowania. Każdy odcinek składa się z dwóch podstawowych konkurencji, najlepsza osoba zdobywa immunitet na przejście do kolejnego odcinka, natomiast uczestnicy, którzy nie wypadli najlepiej biorą udział w dogrywce. Nagrodą w programie jest tytuł Top Chef oraz 100 000 złotych. Jedna edycja show była specjalna, ponieważ brali udziały udział w niej polskie gwiazdy, a zwycięzcą został Rafał Maserak.

Top Chef jest to polski program reality show. Emitowany był w telewizji Polsat od 11 września 2013r. do 9 maja 2018r. Powstał na licencji amerykańskiego programu o tej samej nazwie. Jego uczestnikami są zawodowi kucharze. Mogą wziąć w nim udział zarówno szefowie kuchni luksusowego hotelu, jak i małej regionalnej karczmy. Nagrodą główną dla zwycięzcy jest tytuł Top Chefa oraz nagroda pieniężna w wysokości 100 tys. złotych. Uczestników oceniają zawodowi szefowie kuchni oraz osoby związane z branżą kulinarną i winiarską. Są to: Wojciech Modest Amaro, Ewa Wachowicz oraz Maciej Nowak. W 7 edycji gościnnie pojawił się jako oceniający Robert Sowa, polski kucharz i restaurator. Prowadzącym jest kucharz i dziennikarz kulinarny Grzegorz Łapanowski. Top Chef polega na sprawdzaniu podstawowych umiejętności do bycia szefem kuchni oraz wszechstronność i kreatywność uczestników. Każdy odcinek polega na wyczerpujących konkurencjach, w których zwycięstwo w jednej z nich daje uczestnikom przywilej nietykalności lub eliminuje najsłabszych. Na kucharzy czeka stres, szybkie tempo oraz różnorodne pułapki, z którymi będą musieli się zmierzyć. Program ten jest o tyle ciekawy, że nie ma w nim miejsca dla amatorów. Na każdy program składają się dwie podstawowe konkurencje i dogrywka dla kucharzy, którzy według jurorów przygotowali najgorsze danie. Uczestnicy najczęściej gotują samodzielnie, ale może zdarzyć się, że są łączeni w pary lub grupy. Do półfinału trafia czterech zawodników. Mają za zadanie wykonać trzy konkurencje, po której jeden z nich odpada. W finale rywalizuje trójka uczestników, których zadaniem jest stworzenie menu degustacyjnego, składającego się z pięciu dań, na co mieli 3 godziny. Wygrywa najlepszy. Program “Top Chef” łączy w sobie sztukę gotowania z rywalizacją na najwyższym poziomie. To wyzwanie dla ludzi, dla których gotowanie jest najważniejsze w życiu. Dla jednych to pasja, dla drugich sztuka, a dla trzecich realizacja marzeń. Cechą charakterystyczną jest fakt, że finał i wybieranie zwycięzcy odbywało się na żywo w Warszawie.


Ugotowani

Ugotowani to telewizyjny program o gotowaniu emitowany w latach 2010-2018 na antenie TVN. Show bazuje na brytyjskim formacie Come Dine with Me. W każdym odcinku cztery nieznające się wcześniej osoby spotykają się przy jednym stole. Każdy z uczestników zaprasza pozostałą trójkę do swojego domu na kolację składającą się z przystawki, dania głównego i deseru, co muszą przygotować z jak największą starannością. Uczestnicy przyznają sobie nawzajem punkty w skali od 1 do 10 po każdej kolacji. Wygrywa osoba, której uda się zachwycić gości najsmaczniejszą kolacją i zbierze największą ilość punktów. Nagrodą jest 5000 złotych. Dzięki programowi widzowie mogą zobaczyć na jednym ekranie mieszankę osobowości, interesujących zawodów i nieznajomych sobie dotychczas światów. Od czwartej edycji pojawiały się również odcinki specjalne, w których uczestnikami były gwiazdy.

Ugotowani to program kulinarny typu reality show. Wyemitowany został przez telewizję TVN w okresie od 3 października 2010 do 6 maja 2018 roku. Oparty jest na brytyjskim formacie Come Dine with Me, którego pierwszą wersję emitowała stacja Channel 4. Program polega na tym, że w każdym odcinku czworo nieznajomych z tego samego miasta zaprasza siebie nawzajem na przyjęcie. Każdy uczestnik przygotowuje kolację według własnego pomysłu. Mają za zadanie przygotowywanie trzech elementów kolacji: przystawki, dania głównego oraz deseru. Przed każdym spotkaniem uczestnicy, którzy są również gospodarzami przekazują swoim gościom opis serwowanych przez siebie dań zwykle w bardzo zaskakującej formie. Uczestnicy oceniają się nawzajem, przyznając punkty w skali od 1 do 10 od kazdego rywala. Na zwycięzcę czeka nagroda główna w wysokości 5000 zł, pod warunkiem, że otrzyma od rywali największą liczbę punktów. Każdy odcinek to mieszanka osobowości, ciekawych zawodów i nieznanych sobie światów. Oprócz kolacji uczestnicy dla swoich gości organizują także różne atrakcje związane z ich pasjami czy życiem zawodowym. Łączy ich miłość do gotowania i chęć wygranej. W programie ekipa prowadząca zagląda także do mieszkań uczestników, a przede wszystkim do ich kuchni. Podczas wydawanej przez siebie kolacji każdy z nich musi pokazać, że zna się na przyrządzanej potrawie oraz jest dobrym gospodarzem. Tylko w „Ugotowanych” widzowie mogą zobaczyć ludzi, którzy nigdy się nie spotkali. W programie poznają się od kuchni i zdradzają swoje kulinarne tajemnice. Udział w programie biorą kucharze-amatorzy, a wśród nich można zobaczyć m. in. słynnych blogerów, aktorów, uczestników programów kulinarnych czy youtuberów. Do dziś show doczekało się dwunastu edycji, ostatnia zaplanowana to edycja wiosenna, która zakończyła się w maju 2017r. Każda z edycji składa się z odcinków emitowanych w niedzielę o godzinie 18:00. Ciekawostką może być fakt, że jeden odcinek rozgrywał się w Londynie. Ponadto był też odcinek, w którym uczestnicy występowali w parach ze swoim życiowym partnerem lub rodzeństwem.


Wiem, co jem

Wiem, co jem. Program, który pokochała ogromna ilość osób stawiająca na świadome odżywianie. Emitowany od 2010 roku na antenie TVN Style. Prowadzącą jest Katarzyna Bosacka, która postanowiła nakierować widzów na to jak rozróżnić prawdziwie zdrową i pełnowartościową żywność, którą spotyka się na sklepowych regałach od „pułapek” przygotowanych przez producentów. Dodatkowo odkrywa także zasadzki znawców reklamy oraz marketingu, a wszystko to po to, żebyśmy my, konsumenci umieli kupować świadomie. Każdy oglądający program może w nim znaleźć coś dla siebie. Katarzyna Bosacka odpowiada w nim na takie pytania jak na przykład: czy mięso drobiowe w Polsce jest szpikowane antybiotykami, a może jest zdrowe?, Czy w jogurcie owocowym znajdują się prawdziwe brzoskwinie?, Jak wybrać dobre składem musli? I wiele, wiele innych. W kolejnych latach pojawiła się rozszerzona wersja tego programu pod tytułem „ Wiem co jem, wiem co kupuję”. Niezastąpiona Katarzyna Bosacka pomaga nie tylko przy wyborze odpowiedniej żywności, ale także i ogólnie zakupów. Wydawnictwo Publicat wydało również książkę z przepisami Katarzyny Bosackiej „Wiem co jem” pod tytułem „Wiem co jem. Przepisy z programu”.

Wiem co jem to kultowy magazyn poradnikowy emitowany na antenie TVN Style od 7 lat. Prowadzony jest przez dziennikarkę prasową i telewizyjną Katarzynę Bosacką. Jest to program, który ma na celu pokazanie widzom prawdziwego oblicza czyhających na klientów pułapek w sklepie oraz tego, aby kupować świadomie. Służy pomocnymi radami, które dotyczą zakupów. Każdy odcinek dotyczy innego produktu lub przedmiotu. Kasia wraz z kamerą przegląda półki z żywnością w mniejszych sklepach i supermarketach, czyta skład na etykiecie, rozszyfrowuje składy produktów oraz sprawdza gwarancję i uczy nas jak to robić. Dzięki jej działaniom widzowie zaczęli głębiej zastanawiać się nad tym, jakie produkty wrzucają do swojego koszyka. Ponadto pokazuje, że dzięki prostym rozwiązaniom możemy zadbać o zdrowie, a także środowisko w którym żyjemy. Program “Wiem, co jem” pokazuje telewidzom, jak należy prawidłowo się odżywiać. Podpowiada, co warto jeść. Katarzyna w swoim zamyśle telewizyjnym określa, czy wszystkie produkty oferowane przez reklamę są zdrowe oraz bada m. in. zawartość masła w maśle czy owoców w polskich jogurtach. Doskonale rozpoznaje podrobiony chleb i inne jedzenie o złej jakości. Odkrywa prawdę o polskich wyrobach spożywczych np. pieczywie, mleku, jajkach czy mięsie. W konsekwencji tego, każdy widz może dowiedzieć się, jakie produkty powinny znaleźć się w jego codziennym jadłospisie, a także jak wybierać zdrową żywność w bardzo dobrej cenie. Program zdobył liczne nagrody m. in. Telekamerę, Brązową Łuskę Pana Karpia, Kryształowe Pióro i główną nagrodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Program konsumencki „Wiem, co jem” rozpoczął karierę na antenie TVN Style w 2010 roku. Producentem pierwszych trzech sezonów była firma Formacja TV, a program od początku współtworzyła i prowadziła Katarzyna Bosacka. Później produkcję przejęła TVN Style. Od kilku lat stacja emituje zmodyfikowaną wersję tego formatu, czyli „Wiem, co jem i wiem, co kupuję”. Jest niezmiennie jednym z ulubionych programów widzów TVN Style,ponieważ prowadząca pokazuje prawdę.


Wysmakowani

Wysmakowani. Program kulinarny emitowany na antenie Polsatu od 2016 roku. Prowadzącą program jest Olga Kwiecińska, która chce zainspirować widzów do przyrządzania niecodziennych dań na przykład egzotycznych, a także przypomnieć tradycyjne smaki dzieciństwa, przedstawiając jedzenie jako rozkosz dla zmysłów. Prowadząca przedstawia jak umiejętnie połączyć elementy dań z odpowiednimi przyprawami i dobrze doprawić potrawy. Opowiada także o tym skąd pochodzą i jaką mają historie poszczególne zioła czy aromaty. W programie biorą również udział zapraszani goście tacy jak kucharze, blogerzy, podróżnicy, gwiazdy, a nawet osoby, których pasją jest życie. W czasie przyrządzania potraw zrelacjonują widzą swoje kulinarne przygody jak i doświadczenia, a nawet smaczne skojarzenia. Dla ciekawostki firma „Kamis” była sponsorem programu i promowała w nim swoje produkty.

Wysmakowani to program kulinarny emitowany przez telewizję Polsat, którego główną prowadzącą jest Olga Kwiecińska. Producentka seriali i filmów oraz kucharka z zamiłowania. Program polega na tym, aby podczas gotowania ze swoimi gośćmi zaprezentować widzom, jak łączyć elementy potraw z odpowiednimi przyprawami i umiejętnie te dania doprawić. W przyrządzanych daniach królują przede wszystkim zioła, aromaty i przyprawy. Jej gośćmi są gwiazdy show biznesu, blogerzy, podróżnicy, pasjonaci życia oraz kucharze. W każdym odcinku podczas gotowania opowiadają o swoich kulinarnych doświadczeniach, smacznych skojarzeniach i gastronomicznych przygodach. Olga gotuje potrawy tradycyjne jak i egzotyczne. Opowiada również o tym jak konkretne przyprawy decydują o ich walorach smakowych. Jest dla widzów inspiracją do tworzenia nietypowych i zaskakujących potraw. “Wysmakowani” to program, który ma na celu pokazać i uświadomić widzom, że jedzenie jest przede wszystkim przyjemnością dla zmysłów. Emitowany jest w każdy poniedziałek o godz. 20:00. Ciekawostką jest to, że w każdym odcinku prowadzącą pomaga nam odkrywać właściwości jakiejś potrawy i tworzyć wyjątkowe danie właśnie przy jej użyciu. W ” Wysmakowanych” odchodzi się od schematu typowych programów kulinarnych. Na rzecz większego zaangażowania odbiorcy, program ten zamienia się w kulinarny talk-show z gościem ( celebrytą, artystą itp.) w roli głównej. Każdy odcinek w zależności od gościa, jest pełen humoru i przyjemnej atmosfery, w której tworzy się ciekawe i zdrowe potrawy. Prowadząca spełnia się także jako nauczycielka. Uczy gości gotowania, jeśli nie potrafią tego robić. Z tego programu można wynieść garść ciekawych, inspirujących i kulinarnych informacji. Ponadto uczy nas jak bawić się smakami. Proponuje, aby nie bać się połączyć np.bazylii z czekoladą, dodać cynamonu do potraw z mięsa, czy imbiru do zupy z fasoli. Olga do gotowania ma bardzo zmysłowe podejście. Zawsze uśmiechnięta, ciekawa ludzi i świata, słynie z ogromnego poczucia humoru.


30 minut Jamiego

30 minut Jamiego to magazyn poradnikowy prowadzony przez brytyjskiego kucharza Jamiego Olivera. W swoim najnowszym programie, pokazuje, że można w 30 minut przygotować kompletne posiłki. Szybkość wcale nie oznacza pogorszenia jakości. Można stwierdzić, że jest to kurs superszybkiego gotowania dla zapracowanych osób. Podstawą do tego jest świetna organizacja, dobre przepisy oraz kilka sprytnych sztuczek, których nauczy nas prowadzący. Jeżeli nie chcemy spędzać w kuchni więcej czasu niż to konieczne, musimy gotować inteligentnie oraz używać wszystkich zmysłów. Jamie dzieli się z widzami swoim doświadczeniem i radami, chcąc zachęcić do samodzielnego przygotowania posiłków. Ciekawostką i inspiracją jest fakt, że w programie nie ma montażu. Wszystkie dania są od samego początku do wydania talerzy na stół gotowe faktycznie w 30 minut. Uważa, że jeżeli naprawdę chcemy zjeść coś dobrego, to jest to możliwe, tylko należy robić dokładnie to co mówi. Jamie podpowie nam co kupić, kiedy włączyć piekarnik, jakich użyć przypraw do danej potrawy oraz jak krok po kroku przygotować danie. Jamie Oliver od lat jest zachwycony zdrową kuchnią i walczy z tym, aby nie jeść fast foodów i ” śmieciowego jedzenia”. Przekonuje, że wcale nie trzeba być doświadczonym kucharzem, żeby przygotować coś smacznego. Najlepszym dowodem na sensowność tego stwierdzenia jest bardzo duża popularność jego programu. Jego zdaniem odpowiedzią na stale przyspieszające tempo życia jest zmiana sposobu gotowania, ponieważ inaczej gotuje się w weekendy, inaczej w tygodniu, gdy na przygotowanie posiłku jest niewiele czasu. W kuchni jest zawsze żywiołowy, pozytywnie nastawiony, na każdym kroku wspominający o bardzo ważnej roli wysokiej jakości produktów, a także ekologii. Widać w nim ogromną pasję do gotowania. W Polsce program ten można oglądać na antenie Kuchnia. tv. i telewizji Canal+Kuchnia. Pojawił się w 2010 r. i trwał 2 sezony. W sklepach można zakupić również książkę inspirowaną tym programem pod tytułem ” 30 minut w kuchni”.


Mistrzowie kuchni polskiej popkultury:

Wraz z rosnąca popularnością telewizyjnych programów kulinarnych rosła też popularność występujących tam kucharzy i mistrzów kuchni oraz gospodarzy i prowadzących te programy telewizyjne. Stali się oni mistrzami kuchni popkultury. Poniżej przedstawiam państwu listę, zupełnie subiektywną, najpopularniejszych kucharzy polskiej popkultury i polskich, telewizyjnych programów kulinarnych. Poniższa lista również nie jest w żadnym stopniu rankingowa, jest alfabetyczna po nazwiskach kucharzy.


Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro to polski kucharz, restaurator, krytyk kulinarny, a także osobowość telewizyjna. Najbardziej renomowany i charakterystyczny polski szef kuchni na świecie . W 2019 roku został zaliczony do 100 najlepszych kucharzy świata przez The Best Chef Awards. Urodzony 12 lutego 1972r. w Sosnowcu. Nie skończył żadnej szkoły gastronomicznej, wszystkiego uczył się sam. W rodzinnym mieście ukończył technikum elektroniczne, ale pasja do gotowania go nie opuszczała. Zaczął studia na kierunku politologia, ale po roku porzucił studia. W 1993r. wyjechał do Wielkiej Brytanii za pracą i pieniędzmi. Swoją karierę kulinarną zaczynał od mycia podłogi i wyrzucania śmieci w “Cafe Montpeliano” w londyńskim Knightsbridge. Samouk i pasjonat, który spędził ponad 8 lat poza granicami kraju szkoląc się w Londynie , Paryżu i Barcelonie, u boku takich sław jak: Alain Ducasse, Yannick Alléno czy Nigelem Davisem. Dzięki nagrodzie “Chef de L’Avenir”,którą otrzymał od Międzynarodowej Akademii Gastronomii, odbył on w 2008 roku staż u Ferrana Adrii w jego słynnej restauracji El Bulli, uznanej za jedną z najlepszych na świecie. Gdy wrócił do Polski to szefował przez siedem lat w restauracji Klubu Polskiej Rady Biznesu w warszawskim Pałacu Sobańskich. W Warszawie otworzył restaurację Atelier Amaro, która w 2013 jako pierwsza w Polsce zdobyła gwiazdkę Michelin. To efekt wieloletniej pracy, zamiłowaniu oraz finansowego wysiłku. Zanim Amaro otworzył lokal, to energicznie szukał najlepszych składników, ponieważ jego kuchnia to przede wszystkim poszanowanie dla produktu. Odwiedzał rozsianych po kraju małych, lokalnych producentów. Uczył się polowania oraz spędzał długie godziny wędrując po lesie. Jest to polska, autorska kuchnia, przy której tworzeniu pomaga najlepszy i międzynarodowy zespół kucharzy. Tu nie ma stałego menu. Zmienia się codziennie i jak twierdzi kucharz jest dopasowane do rytmu przyrody. Amaro nie serwuje potraw, tylko kulinarne dzieła sztuki. Nie dzieli roku typowo na cztery pory, ale na znacznie więcej tygodniowych odcinków, zgodnie ze specjalnie opracowanym kalendarzem przyrody. Restauracja ma gospodarstwo rolne pod Warszawą. Tam szef przechowuje mięso, które potem podaje oraz wszystkie zrobione i zebrane przetwory. Pomimo tego, że karta win jest perfekcyjnie dobrana do serwowanych dań, to Amaro poleca także tradycyjne polskie alkohole, takie jak miody pitne, nalewki czy wysokogatunkowe wódki z małych gorzelni. Ponadto, oprócz restauracji, napisał również dwie książki: “Natura kuchni polskiej” oraz “Kuchnia polska XXI wieku”. Ta druga w 2010 otrzymała nagrodę Grand Prix w kategorii „literatura kulinarna” na Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej w Paryżu. Do większej popularności przyczynił się fakt, że Amaro był jurorem kulinarnego reality show Polsatu Top Chef (2013–2016, 2018) oraz gospodarzem programu Hell’s Kitchen. Piekielna Kuchnia (2014–2016). Całe swoje doświadczenie pomyślnie wykorzystuje w pracy,dzięki czemu tworzy współczesne i autorskie odtworzenie kuchni polskiej, otwartej na nowe technologie i kreatywne gotowanie.

Wojciech Modest Amaro jest Polskim restauratorem i kucharzem, choć z wykształcenia wcale nim nie jest, ponieważ nie skończył żadnej szkoły gastronomicznej. Swego czasu ukończył technikum ekonomiczne, choć pasjonował się gotowaniem od zawsze. Urodził się w 1972 roku w Sosnowcu. W 1993 roku wyjechał z kraju, aby zarobić więcej pieniędzy, a także zdobyć doświadczenie w branży kulinarnej. Początkowo udał się do Wielkiej Brytanii gdzie swoją karierę z gastronomią zaczynał od mycia podłogi. Ponad 8 lat był poza granicami państwa zdobywając wiedzę miedzy innymi w Londynie, Barcelonie i Paryżu. Miał możliwość uczyć się u boku mistrzów kulinarnych jak: Yannicka Alléno , Nigel Davies, Alaina Ducasse. W 2008 roku otrzymał wybitną nagrodę od Międzynarodowej Akademii Gastronomii w postaci wyróżnienia „Chef de L’Avenir” . Dzięki temu jako młody pasjonat gotowania otrzymał wielką szansę nauki w czasie stażu u boku u Ferrana Adrii w restauracji El Bulli, która uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Po powrocie do Polski był szefem restauracji Klubu Polskiej Rady Biznesu w warszawskim Pałacu Sobańskich. Natomiast w 2013 roku został właścicielem restauracji Atelier Amaro, która w tym samym roku jako pierwsza w Polsce uzyskała gwiazdkę Michelin, która przyznawana jest restauracjom uznawanym za najlepsze na świecie. Dodatkowo jest twórcą książek: „Natura kuchni polskiej”, „Kuchnia polska XXI wieku”, książka ta w 2010 roku otrzymała nagrodę “Grand prix de la Littérature” w Paryżu oraz „„Heartmade by atelier Amaro”. Znany jest także z popularnych kulinarnych reality show. Był jurorem w programie Top Chef oraz gospodarzem w Hell’s Kitchen. W 2019 roku został dołączony do grona 100 najlepszych kucharzy świata przez The Best Chef Awards. O życiu prywatnym kucharza nie wiadomo za wiele, ponieważ ceni on sobie bardzo prywatność. Wraz z żoną Agnieszką mają dwójkę synów Nicolasa i Gabriela Charbela. Wojciech Modest Amaro ma również dwie córki z wcześniejszych związków Karolinę i Zuzannę.


Pascal Brodnicki

Pascal Victor Raymond Brodnicki to słynny francuski kucharz, autor książek kucharskich, a także prezenter telewizyjny polskiego pochodzenia. Urodził się 5 września 1976 r. w Lille. Gotowania uczył się we francuskich szkołach gastronomicznych m. Ma polskie korzenie, ponieważ jego ojciec był polakiem. Od dziecka miał zamiłowania do gotowania. Gdy był mały marzył, aby zostać cukiernikiem, lecz jako nastolatek zmienił zdanie i kształtował się w kierunku kucharza. Swoją karierę rozpoczął w Paryżu we francuskiej restauracji “Les Pyreness”, która posiada dwie słynne gwiazdki Michelin. Po roku czasu przeniósł się do Wielkiej Brytanii m, a następnie do Polski, gdzie zaczął pracę w warszawskim hotelu “Bristol”. W późniejszym okresie gotował również w kuchni “Sheratona”. Od wiosny 2004 r. do grudnia 2009 r. prowadził swój autorski program kulinarny, który emitowany był przez stację TVN, pod tytułem “Pascal: Po prostu gotuj”. Pierwszy z programów tego typu na rynku. W 2005 r. otrzymał “Oskara Kulinarnego” za najlepszy program kulinarny. Wiosną 2005 r. nadawany był także program “Pascal Express”, który przedstawiał przepis na jedno danie. Ponadto od listopada 2005r. do połowy 2006r., brał udział w kampanii reklamowej Knorr, która nosiła nazwę “Kulinarny Świat według Knorr”. Od kwietnia 2012 r. do wiosny 2014 r. był gospodarzem programu “Smakuj świat z Pascalem”, który emitowany był na TVN Style, a w wakacje 2012 r. również w TVN. Od maja 2016 r. posiada swój autorski kulinarny kanał w serwisie YouTube. Prezentuje w nim m. in. przepisy i triki kulinarne. Od sierpnia 2012 r. do sierpnia 2015 r. występował w kampanii reklamowej sieci sklepów Lidl razem z Karolem Okrasą pod nazwą “Pascal kontra Okrasa”. Przygotowali wspólnie kilka książek z przepisami, które dostępne były w sklepach tej sieci. Książki drukowane były w bardzo dużych nakładach. Pascal Brodnicki oprócz programów, był autorem także książek kulinarnych pod tytułem “Pascal Po Prostu Gotuj 1″,”Pascal Po Prostu Gotuj 2″,”Gotuj kolorowo z Pascalem” czy “Po prostu grilluj”. W marcu 2021 r. Pascal m zapowiedział, że wspólnie ze wspólnikami ma zamiar otworzyć sieć franczyzową pod nazwą “Pascal Franchise”. Mają to być lokale szybkiej obsługi z posiłkami na wynos, codzienną restaurację i boksy w abonamencie. Ponadto wziął udział w pierwszej edycji programu “Azja Express”. Jego partnerem był Paweł Dobrzański, z którym zajęli czwarte miejsce. Pascal Brodnicki jest sympatyczną i wesołą osobą, a jego programy kulinarne cieszyły się dużą sławą i oglądalnością na świecie. Ludzie lubią go za jego prostotę i ciekawy sposób prowadzenia programów. Ze względu na swój francuski akcent, zdarza się że są zabawne i dodają barwnego akcentu. Oprócz pasji do kuchni ma także inne hobby. Jest fanem akupunktury i pasjonatem nurkowania. Brodnicki od kilkunastu lat jest w związku z Agnieszką Mielczarek, dietetyczką, z którą ma syna Leo. W 2021 w mediach pojawiły się informacje, że para się rozstała. W 2006 roku zagrał epizod kucharza w komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj”.

Pascal Brodnicki jest francuskim kucharzem pochodzenia polskiego. Jest synem Francuzki i Polaka i urodził się w 1976 roku we Francji w mieście Lille, tam też spędził swoje dzieciństwo, uczęszczał do szkoły. Umiejętności kulinarne zdobywał we francuskich szkołach gastronomicznych. Doświadczenie w formie stażu odbywał w popularnych restauracjach między innymi w Chelsea Hotel w Nowym Jorku, a także w restauracjach w swojej ojczyźnie. W Polsce mieszka od 1991 roku. W telewizji wystąpił jako prezenter w programach kulinarnych: „Pascal: po prostu gotuj!”, ”Pascal Express” oraz w latach 2012-2014 ”Smakuj świat z Pascalem”. W swojej karierze brał udział także w reklamie sieci sklepów Lidl wraz z Karolem Okrasą o nazwie „Pascal kontra Okrasa”. Pascal promuje gotowanie, a także zdrowy styl życia. Z marką Knorr zwiedzał Polskę rozpowszechniając akcje „Jem kolorowo”. Miała ona na celu zachęcenie najmłodszych do spożywania owoców i warzyw. Od roku 2016 rozwijał swój kulinarny kanał na YouTube, gdzie przedstawiał przepisy na różne dania oraz kulinarne triki. Również w roku 2016 wziął udział w programie emitowanym na antenie TVN pod tytułem „Azja Express”. Jego towarzyszem w show był Paweł Dobrzański. Wspólnie zajęli w nim czwarte miejsce, żegnając się z programem w półfinale. Pascal Brodnicki ma na swoim koncie wydane kilka książek kucharskich między innymi:”Po prostu gotuj”, „Gotuj kolorowo z Pascalem!” , „Po prostu grilluj”, ”Pascal kontra Okrasa. 52 kontra 52” oraz „Kuchnia z pomysłem. Kupuj mądrze, przechowuj sprytnie, gotuj pysznie”. Prywatnie wraz z żoną Agnieszką Mielczarek mają syna Leona, który urodził się w 2008 roku. Ciekawostką jest, że Pascal Brodnicki w roku 2021 ma zamiar otworzyć sieć franczyzową o nazwie „Pascal Franchise”. Pod szyldem, ma działać nie tylko restauracja, ale również boksy w abonamencie. W ofercie będą dostępne także dania na wynos.


Magda Gessler

Magda Gessler jest polską restauratorką, osobowością telewizyjną, a także malarką i felietonistką. Jest właścicielką lub współwłaścicielką kilkunastu restauracji. Urodzona 10 lipca 1953 r. w Komorowie. Matka była pochodzenia rosyjskiego, a ojciec polskiego. Dzieciństwo spędziła w Sofii oraz na Kubie, a w latach 60 XX w. zamieszkała wraz z rodziną na Hawanie,a po kilku latach w Madrycie, gdzie skończyła malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda. Ukończyła XXII liceum ogólnokształcące im. Jose Marti w Warszawie. Biegle mówi w językach: hiszpańskim, niemieckim i włoskim. Dogaduje się także w języku angielskim i portugalskim. Pierwszą swoją restaurację otworzyła w Warszawie razem z Adamem i Piotrem Gesslerami w 1989r. w pałacu Zamoyskich przy ulicy Foksal. Od 6 marca 2010 r. prowadzi program “Kuchenne rewolucje” na antenie telewizji TVN. To właśnie dzięki niemu zyskała rozpoznawalność i popularność. Jego ideą jest poprawa jakości polskich restauracji, serwowanego w nich jedzenia, jakości obsługi oraz prowadzenia restauracji. Ponadto sprawdza jak właściciele przestrzegają przepisów dotyczących czystości i sposobu przechowywania żywności. Od października 2017 r. do jesieni 2019 r. była prowadzącą program “Sexy kuchnia Magdy Gessler”, którego powstało pięć sezonów. Od 2 września 2012 r. jest jurorką polskiej edycji programu “MasterChef”. Wiosną 2016 i 2019 r. pojawiła się gościnnie w 1 i 4 edycji programu “MasterChef Junior Polska”. W lutym 2014 r. nawiązała współpracę z Targami Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych “Regionalia”. Jej osiągnięciom nie ma końca, o czym świadczy ilość nagród. W 2012 r. została nagrodzona w plebiscycie Telekamery 2012 r. w kategorii “Osobowość Telewizyjna”, a w 2011 r. otrzymała statuetkę Wiktora w kategorii “Największe odkrycie telewizyjne”. Ponadto 16 grudnia 2010 r. została odznaczona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artura Ławniczaka, ponieważ promowała polskie produkty. Oprócz tego wydała trzy książki kucharskie pod tytułem “Kuchnia moja pasja” w czerwcu 2005r., “Kocham gotować- Magdy Gessler przepis na życie” w październiku 2007 r. i “Kuchenne Rewolucje. Przepisy Magdy Gessler” w listopadzie 2012 r. Od czerwca 2010 r. jest autorką felietonów kulinarnych w tygodniku “Wprost”, a od 5 marca 2012 r. także w tygodniku “Newsweek”. Jest również prowadzącą serwis internetowy Smakizycia.pl. W 2019 r. wzięła udział w reality show “Starsza pani musi fiknąć” i była również gościem w programie “Big Brother”. Magda Gessler ma dwoje dzieci, syna Tadeusza z pierwszego małżeństwa z Volkhartem Müllerem, (korespondent tygodnika “Der Spiegel”) oraz córkę Larę z drugiego małżeństwa z Piotrem Gesslerem (członek rodziny warszawskich restauratorów). Oprócz gotowania na ekranie gwiazda zagrała również gościnnie w serialach “Niania” i “Na wspólnej”. Ponadto słynie z kolorowego wizerunku, nieszablonowych opinii i charakterystycznego stylu bycia, które przyniosły jej ogromną popularność w świecie nowych mediów. Dzięki temu restauratorka na dobre zapisała się na kartach historii polskiego show biznesu.

Magda Gessler jest polską restauratorką urodzoną w 1953 roku w Komorowie. Mirosław Ikonowicz, jest jej ojcem, był on korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Sofii, Hawanie i Madrycie, matka natomiast Olga Łucek, miała korzenie rosyjskie i pasjonowała się gastronomią. Ze względu na pracę ojca Magda Gessler spędziła dzieciństwo wraz ze swoim bratem Piotrem Ikonowiczem, który jest politykiem lewicy, adwokatem i dziennikarzem, w Bułgarii i na Kubie. Ukończyła XXII Liceum Ogólnokształcące im. Jose Marti w Warszawie, a następnie w Madrycie skończyła malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda. W latach 80. XX poznała w Madrycie Volkharta Müllera niemieckiego korespondenta, który został jej pierwszy mężem. W 1983 roku urodził się ich syn Tadeusz. Po śmierci męża Magda Gessler wróciła do Polski gdzie poślubiła Piotra Gesslera, a w 1989 roku urodziła się ich córka Lara. Magda Gessler od 2010 roku tworzy felietony kulinarne w tygodniku „Wprost”, a od 2012 roku również w tygodniku „Newsweek”. Jako popularna już restauratorka wydała trzy książki kucharskie: „Kuchnia moja pasja” (2005), „Kocham gotować – Magdy Gessler przepis na życie” (2007) oraz „Kuchenne Rewolucje. Przepisy Magdy Gessler” (2012). W polskiej telewizji Magda Gessler zasłynęła z prowadzenia programu na antenie TVN „Kuchenne rewolucje”, w którym pomaga właścicielom ratować ich restauracje. Jest osobą bardzo lubianą przez widzów dlatego też w 2011 roku otrzymała statuetkę Wiktora w kategorii „Największe odkrycie telewizyjne”. Jest jurorką polskiej wersji programu MasterChef. Była prowadzącą program „Sexy kuchnia Magdy Gessler” oraz „ Odkrycia Magdy Gessler” które były emitowane w Food Network. W roku 2019 była jedną z bohaterek reality show „Starsza pani musi fiknąć”, a także gościnnie wystąpiła w programie Big Brother. Jest ona także właścicielką i współwłaścicielką licznych restauracji w Polsce pierwszą z nich otworzyła razem z Adamem i Piotrem Gesslerami w 1989 w pałacu Zamoyskich w Warszawie. Co ciekawe Magda Gessler stworzyła własną kolekcję obrusów i serwet dla Fabryki Lnu Żyrardów, a także grę planszową „Kuchenny poker”. Obecnie prywatnie Magda Gessler jest w związku z Waldemarem Kozerawskim, który na co dzień jest chirurgiem plastycznym i mieszka w Toronto.


Mateusz Gessler

Mateusz Adam Gessler, polski kucharz, restaurator i osobowość medialna. Urodzony 31 lipca 1980 r. w Warszawie. Z wykształcenia jest architektem ogrodowym, natomiast kucharzem i restauratorem jest z zamiłowania. Mateusz nie jest typem domatora. Dużo podróżował i mieszkał w wielu miejscach na świecie m. in. we Francji, Kanadzie, Szwajcarii wszędzie czując się dobrze. Jest synem znanego restauratora Adama Gesslera. Małżeństwo jego rodziców nie należało do udanych i już w wieku kilku lat w stanie wojennym wyjechał do Francji ze swoją matką. Wychowywała go ze swoim drugim mężem, Patrice’em. Ukończył szkołę gastronomiczną w Lozannie i nie zamierzał wracać do Polski, ale zakochał się w Polce Edycie i razem wrócili do kraju. Obecnie jest szczęśliwym mężem i ojcem 15-letniego Franciszka. Podczas początków swojej kariery gastronomicznej pracował u swojej cioci w restauracji, czyli Magdy Gessler. Z związku z tym, że jest wielkim miłośnikiem dobrego jedzenia i francuskiej kuchni otworzył i jest właścicielem trzech restauracji w Warszawie. Pierwszą jest Warszawa Wschodnia (od 2012), która znajduje w Soho Factory, na warszawskiej Pradze, zdobyła miano kultowej. Dziś cieszy się dużym zainteresowaniem wśród nowicjuszy dobrego jedzenia. Restauracja Mateusza Gesslera należy do najmodniejszych i zachwycających w Warszawie. Gościć w niej może m. in. dziennikarzy, aktorów , celebrytów oraz polityków i biznesmenów. Dzięki dobrej renomie ludzie przychodzą do niej o każdej porze dnia i nocy, jadą nawet z drugiego końca miasta. Restauracja czynna jest 24 godziny na dobę. Menu składa się z najwyższej jakości składników, a potrawy przygotowywane są na oczach gości. Następne to Ćma (od 2016) na terenie hala Koszyki i Warszawski Sen (od 2017), również na tym samym terenie. Napisał dwie książki kucharskie: “Moja Kuchnia Polska”, która trafiła do księgarń w listopadzie ubiegłego roku i “Smaki dzieciństwa”. W styczniu 2014 zaproponowano Mateuszowi prowadzenie polskiej edycji programu kulinarnego Polsatu “Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia”. Niestety zrezygnował z powodów osobistych. Od 2016 jest jurorem polskiej edycji programu TVN “MasterChef Junior”. Dzięki temu został wyróżniony w plebiscycie Gwiazdy Plejady nagrodą za „debiut roku”. W 2017 prowadził reality show TVN pod tytułem “Drzewo marzeń” . Od 2019 prowadzi audycję radiową internetowej rozgłośni Newonce “Mateusz Gessler serwuje”. W 2019 r. zagrał epizod w jednym z odcinków serialu “Zakochani po uszy”, jako krytyk kulinarny. Pod hasłem “Gdzie są kucharze, tam jest nadzieja” wystartowała najnowsza kampania masła Lurpak, której ambasadorem został właśnie Mateusz Gessler. Ponadto prowadzi kulinarny portal marki Bosch pt. “Akademia Smaku”. Odpowiedzialny jest za mistrzowskie dania i perfekcyjny efekt na talerzu. Mateusz Gessler uważa, że bycie restauratorem i kucharzem to najlepszy, ale zarazem najtrudniejszy zawód świata. Nie zamierza robić już niczego innego, ponieważ ta praca daje mu wiele radości, a to w życiu jest najważniejsze. Jest profesjonalistą w swoim fachu, co potwierdza swoimi osiągnięciami.

Jest polskim kucharzem i restauratorem urodzonym w Warszawie w 1980 roku. W czasie stanu wojennego wyjechał wraz ze swoją matką Joanną Roqueblave (z domu Fedorowicz) do Francji, gdzie zostały wychowany także przez nowego męża matki Pactrica. Natomiast jego ojciec Adam Gessler pozostał w kraju. Mateusz Gessler skończył szkołę gastronomiczną w Lozannie. Ze względu na zakochanie w swojej obecnej żonie Edycie Gessler wrócił do Polski. W 2005 roku przyszedł na świat ich syn, Franciszek. W Warszawie Mateusz Gessler jest właścicielem trzech restauracji. Jako pierwsza, w roku 2012 została otworzona „Warszawa Wschodnia“. Lokal ten znajduje się na warszawskiej Pradze Południe. Menu składa się z różnorodnych dań w nawiązani do tradycyjnej kuchni polskiej oraz francuskiej. W 2016 roku powstała restauracja pod nazwą „Ćma“. Jest ona otwarta całą dobę i mieści się na śródmiejskich Koszykach. Rok później otworzona została kolejna restauracja „Warszawski Sen“. Umiejscowiona jest na ulicy Koszykowej, a w ofercie dostępne są przede wszystkim potrawy polskie, serwowane w nowoczesnym wydaniu. Mateusz Gessler jest także autorem książek kucharskich takich jak: „Moja Kuchnia Polska”, w której znajdują się jego ulubione potrawy polskie oraz „Smaki dzieciństwa”, która zawiera ulubione przepisy kucharza z okresu młodości. W telewizji znany jest z roli jurora, którą pełni w programie MasterChef Junior. Został uznany za to w Plebiscycie Gwiazdy Plejady 2020, otrzymał statuetkę za „Debiut roku” Od września 2017 roku występuje on także w programie emitowanym na antenie TVN „Drzewo marzeń”, gdzie spełniane są dziecięce marzenia. Od 2019 roku Mateusz Gessler jest prowadzącym audycje”Mateusz Gessler serwuje” w stacji Newonce.radio. Restaurator z początkiem 2014 roku dostał poprozycję bycia gospodarzem programu „Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia”, z czego ostatecznie zrezygnował. Ciekawostką jest , że ma on popularnych dziadków: polityka Zbigniewa Gesslera, a także satyryka Jacka Fedorowicza. Często ludzie myślą, że jest on synem Magdy Gessler, jednak to błędna myśl, ponieważ kucharka jest jego ciotką. Mateusz Gessler prywatnie jest pasjonatem motoryzacji , a w szczególności uwielbia motocykle. Jest miłośnikiem także tatuaży, które nawet sam projektuje.


Robert Makłowicz

Robert Makłowicz to polski krytyk kulinarny, publicysta, podróżnik, pisarz, dziennikarz, a także youtuber. Urodził się 12 sierpnia 1963 r. w Krakowie. Jest absolwentem V liceum ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1982-1989 studiował prawo, a później historię. Niestety żadnego z kierunków nie ukończył. Na przełomie lat 1989-1990 mieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie przez kilka miesięcy pracował jako robotnik w Kingston upon Thames. Do tego, aby zostać krytykiem kulinarnym, skłonił go fakt, że podczas pobytu na emigracji poznawał różne kuchnie świata. W 1993 r. został autorem felietonów, które pisał dla “Gazety Wyborczej”. Był jej pracownikiem przez 11 lat. W 1998 r. został gospodarzem niedzielnego cyklu reportaży pod tytułem “Podróże Kulinarne Roberta Makłowicza”, które były emitowane na antenach Telewizji. W styczniu 2008 r. zakończył realizację tego programu. W latach 2002-2005 współpracował z tygodnikiem “Wprost”, po czym nawiązał współpracę z czasopismem “Newsweek Polska” oraz pisał dla “Przekroju”. Swoje książki i felietony pisał przeważnie wspólnie z Piotrem Bikontem. W marcu 2008 r. nagrywał program “Makłowicz w podróży”, który pojawił się na antenie TVP2. W pierwszych dwóch edycjach był przewodnikiem kulinarnym w programie “Bake Off- Ale ciacho”. Ponadto 20 października 2010 r. wydał swoją książkę pod tytułem “Cafe Museum”, za którą otrzymał nagrodę literacką “Srebrny Kałamarz” imienia Hermenegildy Kociubińskiej. Poza tą nagrodą, Robert ma na swoim koncie także różne liczne nagrody m. in.: Wiktora, Oskara kulinarnego oraz Srebrny Krzyż Zasługi. W swoich programach łączył swoje największe pasje, a mianowicie podróże i kuchnię, a efekty jego pracy były cenione przez widzów. Cieszył się dużą oglądalnością. Pokazywał w nich różne zakątki świata, panujące zwyczaje oraz kuchnię. Znany jest ludziom ze swojego wyrazistego stylu oraz barwnego języka. Jego oryginalny styl wypowiedzi, nowoczesne podejście do omawianych tematów i urok osobisty sprawiają, że Robert Makłowicz zjednuje sobie sympatię wielu pokoleń. Pokazuje także, że z powodzeniem można odnaleźć się zarówno w telewizji jak i w internecie. 16 marca 2017 r. telewizja TVP zerwała z Robertem wieloletnią współpracę, co odbiło się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Próbował swoich sił w telewizji TVN, ale niestety nie trwało to długo. Ostatecznie postawił wszystko na jedną kartę i postanowił realizować własną wizję programu na prywatnym kanale na YouTube’ie.Jego kanał teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W 2018 r. był gościem w telewizyjnym programie kulinarnym “MasterChef”, gdzie pełnił rolę jednego z jurorów podczas jednej z rywalizacji. Prywatnie Robert Makłowicz mieszka z rodziną w Krakowie. Ma żonę Agnieszkę i dwóch synów, starszego Mikołaja i młodszego Ferdynanda. Przez część roku mieszkają na Półwyspie Peljesac, na terenie chorwackiej Dalmacji. Swoją przyszłą żonę poznał w telewizji TVP. To dzięki niej rozpoczął karierę telewizyjną, ponieważ pomogła mu rozwinąć skrzydła. Tutaj znajduje się kanał Roberta Makłowicza na YouTube. Zapraszamy do zapoznania się z nim i prezentowanymi tam materiałami.

Jest jednym z popularnych krytyków w Polsce, a także podróżnik, publicysta i dziennikarz. Urodził się w 1963 roku w Krakowie, a jego rodzice to marynarz Włodzimierz Makłowicz i Beata z domu Preiss. Ukończył V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. W kolejnych latach studiował prawo i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest pasjonatem historii od dzieciństwa, szczególnie zainteresowany jest dziejami Europy Środkowej w czasach rządzenia Habsburgów, a dokładnie dwóch ostatnich panujących tej dynastii: cesarza Franciszka Józefa i cesarza Karola. Inne zainteresowania mają szeroką skalę, bo dotyczą zarówno literatury, muzyki, destylatów owocowych, wina, a także kuchni. Uwielbiani przez niego autorzy to Joseph Roth i Andrzej Bobkowski. Swego czasu mieszkał w Wielkiej Brytanii gdzie w celach zarobkowych pracował na budowie. Właśnie w tamtym czasie odkrywał przeróżne kuchnie świata i za zasługą tego gdy wrócił do Polski w 1990 został krytykiem kulinarnym. Robert Makłowicz był pierwsze publicystą Gazety Wyborczej, w późniejszych latach także tygodnika Wprost, Newsweek Polska i Przekroju. Felietony i książki miał w zwyczaju pisać współpracy z Piotrem Bikontem. W latach 1998-2008 był prowadzącym kulinarny program telewizyjny „Podróże Kulinarne Roberta Makłowicza” emitowany na antenach Telewizji Polskiej. Samodzielnie stworzył projekt tego programu, za namową swojej żony Agnieszki Pogody, która jest producentką filmową. Kolejno był od 2008 roku gospodarzem cylu reportaży pod tytułem „Makłowicz w podróży”, który do 2017 roku można było zobaczyć na antenie TVP2. Dodatkowo wstąpił również w programie Bake Off – Ale ciacho!, gdzie przez dwa sezony był przewodnikiem po świecie kulinarnym . Po zakończeniu współpracy Makłowicza z Telewizją Polską powstał jego nowy program „Makłowicz w drodze”, który pojawia się na kanale Food Network. W roku 2020 założył swój autorski kanał w serwisie YouTube i publikuje na nim filmy o tematyce historycznej i kulinarnej. Także w tym roku rozpoczął pracę radiową w stacji newonce.radio gdzie jest prowadzącym swojej autorskiej audycji muzycznej. W październiku 2010 wydał książkę pod tytułem „Cafe Museum”. Otrzymał za nią Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej. Inne publikacje Roberta Makłowicza to na przykład: „C.K. Kuchnia”, „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier”, jest on autorem lub współautorem wielu książek o dziedzinie kulturowej, kulinarnej i historycznej. Prywatnie Robert Makłowicz mieszka w Krakowie oraz posiada dom w chorwackiej Dalmacji gdzie najczęściej przebywa ze swoją rodziną latem. Wraz z żoną mają dwójkę synów Mikołaja, który jest restauratorem i sommelierem oraz Ferdynanda, który studiuje prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Co ciekawe pod marką Makłowicz Menu ukazały się dania gotowe, które Makłowicz tworzy wspólnie z synami, a także sosy, które stworzył wraz z „Roleski”.


Michel Moran

Michel Moran to francuski restaurator oraz najlepszy mistrz kuchni, który pochodzi z Hiszpanii. Urodził się 5 czerwca 1965 r. w Paryżu. Jego rodzicami są hiszpańscy emigranci z regionu Andaluzja. Ma obywatelstwo francuskie i hiszpańskie, a w hiszpańskich dokumentach widnieje jako Miguel Moran Jurado. To świetny szef kuchni i restaurator z ponad 30-letnim doświadczeniem. Dla niego zawód kucharza to profesjonalizm oraz przede wszystkim pasja i zamiłowanie. Tajemnice kuchni zagłębiał już jako 14-latek. Studiował w szkole hotelarstwa “Jean Drouant” a praktyki zawodowe odbywał m.in. w pięciogwiazdkowym hotelu Royal Monceau, zlokalizowanym w samym sercu Paryża oraz w restauracji Le Jardin, gdzie szefami kuchni były takie osobistości Gabriel Biscaye czy Bernard Loiseau. Została odznaczona dwiema gwiazdkami w przewodniku Michelin. Od 2004 do 2020 r. właściciel i szef kuchni restauracji Bistro de Paris. Mieści się w budynku warszawskiej Opery Narodowej, która otrzymała rekomendację od Michelina w 2012 r. Doświadczenie zdobywał także w różnych regionach Europy. Gotował m.in. w jednej z najstarszych restauracji w Paryżu „Auberge du Vert Galant”, a także w Szwajcarii w hotelu „La Reserve”, oraz w hotelu „Beau Rivage” posiadającym pięć gwizdek i znajdującym się w samym sercu Genewy oraz w elitarnym klubie „Griffings”. W Niemczech gotował we francuskiej restauracji „Erno´s Bistro”, która ma gwiazdkę Michelin w “Mosconi” oraz w Luksemburgu w „La Lorraine”, w której poznał swoją obecną żonę Halinę i dla niej przeprowadził się do Polski. Od 2004 jest szefem kuchni a zarazem właścicielem Restaurant “Michel Moran- Bistro de Paris”. Zlokalizowana jest w budynku Opery Narodowej w Warszawie. Nieprzerwanie od 2005 r. Bistro de Paris rekomendowane jest przez przewodnik Michelin. Jest autorem dwóch książek kucharskich ” Moje smaki”, która jest szeroko recenzowaną w portalach internetowych. Zawiera przepisy na sekretne i ulubione dania kucharza oraz najnowszej “Doradca smaku”, która doczekała się kolejnej części i została pozytywnie odebrana przez krytyków kulinarnych. Ponadto prowadzi swój własny program kulinarny. Jest jednym z jurorów polskiej edycji programu “MasterChef” i “Masterchef Junior” emitowanej w telewizji TVN. Był też gospodarzem trzech sezonów poradnika kulinarnego pt. “Doradca smaku”, który emitowany był także w telewizji TVN. Widzowie poznali go jako wymagającego, ale także sprawiedliwego jurora, który potrafił docenić młodych i niebanalnych kucharzy. W 2006 r. dostał francuskie odznaczenie narodowe Ordre du Mérite Agricole. Przyznał go sam minister rolnictwa Dominique’a Bussereau, dlatego że Michel promował narodowe produkty rolne oraz ryby i owoce morza. Michel Moran został wielokrotnie nagradzany za świetny smak swoich dań. Ponadto został doceniony przez niejednego kulinarnego krytyka. Zaraża także swoją pasją i zaangażowaniem oraz zachęca do eksperymentowania. Uważa, że niezależnie od tego czy jest się kucharzem profesjonalnym czy nie, najważniejszy jest dobry smak i wyczucie.

Jest francuskim restauratorem i kucharzem, pochodzenia Andaluzyjskiego. Urodził się w 1965 roku. Uczył się w paryskiej szkole hotelarstwa „Jean Drouant”. Natomiast zdolności praktyczne nabywał między innymi w Royle Monceau jest to pięciogwiazdkowy hotel znajdujący się w centrum Paryża oraz w restauracji Le Jardin, która posiada dwie gwiazdki Michelin, a dowodzącymi kuchnią byli Gabriel Biscaye czy Bernard Loiseau. Wraz z Michelem praktykantkę odbywał słynny Yannik Alleno. Kulinarne doświadczenie zdobywał także w różnych zakątkach Europy na przykład: w „Auberge du Vert Galant”- jedna z najstarszych restauracji w Paryżu, w hotelu „La Reserve” znajdującym się w Szwajcarii, a także w mieszczącym się w centrum Genewy pięciogwiazdkowym hotelu „Beau Rivage”. Gotował również w Niemczech we francuskiej restauracji „Erno´s Bistro” z jedną gwiazdką Michelina oraz w Luksemburgu gdzie poznał swoją obecną żonę Halinę i z jej powodu przeprowadził się do Polski w 2000 roku. Początkowo pracował w Gdańsku w tradycyjnej, polskiej restauracji. Kucharz wspomina, że największą przeszkodą była dla niego bariera językowa oraz mała dostępność produktów. W 2004 roku Michelin założył własną restaurację w budynku Opery Narodowej w Warszawie „Bistro de Paris”. Była ona doceniana przez krytyków kulinarnych oraz była zamieszczona w przewodniku Michellin. W 2020 roku kucharz ogłosił jej zamknięcie. Michelin Moran jest także osobowością telewizyjną, a zobaczyć go można w programie Masterchef i Masterchef Junior jako jurora. Dodatkowo prowadzi również własny program o gotowaniu. Jest autorem dwóch książek kulinarnych: „Moje smaki” i „Doradca smaku”. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie „Ordre du Mérite Agricole”, przyznane przez Francuskie Ministerstwo Rolnictwa, za rozpowszechnianie narodowych produktów rolnych, a także owoców morza i ryb. Prywatnie Michelin ma dwójkę dorosłych już dzieci z pierwszego małżeństwa córkę Solene i syna Andrea.


Karol Okrasa

Karol Okrasa jest polskim kucharzem, autorem i prezenterem telewizyjnych programów kulinarnych. Urodził się 20 maja 1978 r. w Białej Podlaskiej. Ukończył Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w Warszawie. Absolwent Wydziału Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Swoją pierwszą pracę zawodową rozpoczął w Warszawie w hotelu “Jan III Sobieski”. W latach 1997-2008 pracował w hotelu “Bristol, gdzie przez dwa lata był szefem kuchni. W 2003 r. wygrał trzymiesięczny casting i w grudniu prowadził kulinarny program” Kuchnia z Okrasą” na antenie telewizji TVP1. Po 6 latach został uhonorowany nagrodą imienia Mieczysława Orłowicza za najlepszy program. Kolejnym przedsięwzięciem była ramówka ” Smaki czasu z Karolem Okrasą” na TVP2, w której zapraszał znane osoby do tego, aby odkryły swoje kulinarne wspomnienia. Ponadto od października 2012 r. prowadzi również program “Okrasa łamie przepisy” w TVP1. Aktywnie uczestniczył w promowaniu największej sieci sklepów Lidl. Od sierpnia 2012 r. do 2015 r. brał udział z Pascalem Brodnickim w kampanii reklamowej lidla pod tytułem “Pascal kontra Okrasa”. Od września 2015 r. do lutego 2017 r. razem z Dorotą Wellman reklamował tą sieć w serii “Dorota, Karol i goście”. Natomiast od lutego 2017 r. do kwietnia 2018 r. wraz z Darią Ładochą uczestniczył w reklamach ludla pid tytułem “Tradycyjnie czy nowocześnie?”. W 2008 r. założył Fundację Klubu Szefów Kuchni, która ma zadanie rozpowszechniać kulturę stołu w Polsce oraz poza jej granicami. Ponadto został szefem kuchni w restauracji “Platter”. Inspektorzy polskiej edycji przewodnika Gault & Millau przyznali restauracji dwie czapki. Jest też wyróżniona trzema sztućcami Michelina. Nacisk jest położony na wykwintną kuchnię polską. W jego wydaniu jest to kuchnia świeża, zdrowa oraz zawiera elementy międzynarodowe. W jego autorskich daniach łączona jest tradycja jeśli chodzi o składniki i nowoczesne techniki. Jest jednym z najwybitniejszych i wyróżniających się polskich szefów kuchni. Telewidzowie cenią go za przedstawianie tajników kuchni. Jego programy wprowadzają przeciętnego widza w historię polskiej kuchni. Karol ma tendencję do wyszukiwania i wykorzystywania starych i często zapomnianych struktur. Jest fanem polskich produktów regionalnych najwyższej jakości. Sukces w zawodzie zawdzięcza wielkiej pracowitości i determinacji. W 2005 r. był laureatem renomowanej nagrody “Oskar Kulinarny” w kategorii osobowość kulinarna. Trzy lata później otrzymał nagrodę “Chef de L’Avenir”, która jest przyznawana przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną dla zdolnych i młodych szefów kuchni. Natomiast w 2011 r. został odznaczony Odznaką Honorową “Bene Merito” za zasługi dla promocji polskiej kultury w kraju i zagranicą. Prywatnie jest w związku małżeńskim z Moniką i mają wspólnie córkę Lenę. Wiodą spokojne i szczęśliwe życie. Jego rodzina nie była zamożna, a on sam wychował się w PGR-ach. Nigdy nie czuł się zażenowany miejscem, w którym dorastał.

Jest popularnym polskim kucharzem i prezenterem telewizyjnym. Urodził się w 1978 roku w Białej Podlaskiej. Naukę swą zaczął od ukończenia Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego imienia E. Pijanowskiego w Warszawie, a następnie studiował na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę w Warszawie w Hotelu Jan III Sobieski (aktualnie Radisson Blu Sobieski). Kolejno pracował w Hotelu Bristol, a następnie zajął stanowisko szefa kuchni. W 2005 roku był laureatem prestiżowej nagrody Oskar Kulinarny w kat. „Osobowość Kulinarna”. Z kolei w 2008 roku dostał nagrodę „Chef de L’Avenir”, którą przyznaje się najbardziej utalentowanym młodym szefom kuchni przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną. Następną nadaną odznaką była Odznaka Honorowa „Bene Merito” przydzielana za zasługi dla promowania polskiej kultury w kraju oraz zagranicą. W 2003 roku po wygraniu castingu został program kulinarny na antenie TVP1 „Kuchnia z Okrasą”. Następnie prowadził „Smaki czasu z Karolem Okrasą” w TVP2. Gośćmi w programie były znane osoby, które zachęcano do odkrycia własnych wspomnień kulinarnych. Od 2012 roku prowadzi program „Okrasa łamie przepisy”. Uczestniczył w projektach reklamowych sieci sklepów Lidl pierwsze wspólnie z Pascalem Brodnickim pod tytułem „Pascal kontra Okrasa”, następnie z Dorotą Wellman w serii „Dorota, Karol i Goście” oraz od lutego 2017 do kwietnia 2018 roku z Darią Ładochą w rekLidla pod nazwą „Tradycyjnie czy nowocześnie?” Jest autorem także książek kulinarnych na przykład: „Gotuj z Okrasą” czy „Kuchnia polska według Karola Okrasy”. Karol Okrasa dba o swoją prywatność, wiadomo, że ma żonę Monikę, z którą wspólnie mają córkę Lenę urodzoną w 2008 roku. Aktualnie spełnia się zawodowo w Hotelu Inter Continental w Warszawie w restauracji „Platter by Karol Okrasa”.


Anna Starmach

Anna Starmach to polska kucharka, autorka książek kucharskich oraz portalu kulinarnego. Zauważona przez widzów została dzięki byciu jurorką polskich edycji programów “MasterChef” i “MasterChef Junior”. Szybko zyskała sympatię widzów, ponieważ jest zawsze uśmiechnięta i pomocna. Urodziła się w Krakowie 15 maja 1987 r. Jej rodzicami są kolekcjonerzy sztuki i właściciele galerii Starmach, Teresa i Andrzej Starmach. Jej mężem jest Piotr Kusek. Pobrali się 2 września 2017 roku w Krakowie. Rok później na świat przyszła ich córka Jagna,a z kolei w maju 2021 roku urodził się ich synek Gustaw. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Gotowania na wysokim poziomie nauczyła się przede wszystkim we Francji. Z wyróżnieniem ukończyła roczny kurs w paryskiej szkole kucharskiej Le Cordon Bleu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych restauracjach, m.in. we francuskiej Lameloise, która ma trzy gwiazdki Michelin, krakowskiej Ancorze oraz restauracji w Hotelu Starym. W 2010 była ambasadorką firmy Kamis i prezentowała przygotowanie dań z torebki. W tym samym roku wygrała konkurs „Gotuj o wszystko”, który był organizowany przez Dzień dobry TVN. Po zwycięstwie w programie w 2010 roku została jurorem kolejnej edycji tego konkursu oraz półroczny kontrakt na prowadzenie kącika kulinarnego w “Dzień Dobry TVN” oraz staż w restauracji hotelu Sheraton. W TVN Style prowadzi swój własny i popularny program “Pyszne 25”, w którym pokazuje, że w 25 minut można przyrządzić potrawę za niecałe 25 zł. Zachęca przede wszystkim do podejmowania prób w kuchni i udowadnia, że wcale nie trzeba być kulinarnym mistrzem, aby szybko i tanio przygotować smaczne potrawy. Na podstawie tej serii powstały książka “Pyszne 25”. Powinna przypaść do gustu nawet najbardziej wybrednym smakoszom, ponieważ ich autorka zamieściła tam 70 zróżnicowanych przepisów na potrawy słone i słodkie, mięsne i wegetariańskie, sałatki oraz zupy, dania wykwintne i zupełnie proste. Swoją publikację zadedykowała osobom, które nie mają dużego doświadczenia kulinarnego. Jej książka jest odpowiednia dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem oraz chętnie osiągnęliby w tej dziedzinie kolejny poziom trudności. Ponieważ książka cieszyła się dużym zainteresowaniem, pojawiły się kolejne publikacje: “Pyszne. Nowa porcja przepisów” czy “Pyszne na każdą okazję”. Walczy w nich m. in. z niezdrowym jedzeniem i przekonuje, że aby przygotować pyszne potrawy nie potrzeba wcale dużo czasu, drogich produktów i skomplikowanych przepisów. Jej seria książek kucharskich, została bardzo dobrze zaakceptowana przez czytelników. Dzięki jej przepisom przyrządzić można przeróżne, proste i zarazem smaczne dania. Prowadzi także w RMF Classic program “Zdrowego dnia!”. W 2016 zdobyła statuetkę Gwiazda Plejady w kategorii „Metamorfoza roku”. Ponadto prowadzi swojego autorskiego bloga, gdzie publikuje swoje przepisy kulinarne. Ania urzekła widzów nie tylko wspaniałymi daniami, ale również prawdziwą pasją i miłością do gotowania.

Jest polską kucharką urodzoną w 1978 roku w Krakowie. Jest córką krakowskich historyków oraz właścicieli Galerii Starmach Teresy i Andrzeja Starmachów. Sama z kolei ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie dzięki pasji do gotowania skończyła z wyróżnieniem szkołę kucharską Le Cordon Blue w Paryżu. Anna Starmach umiejętności zawodowe szlifowała w wybitnych restauracjach między innymi we francuskiej „Lameloise”, która w przewodniku Michelin została oznaczona trzema gwiazdkami, a także w krakowskich restauracjach „Ancora”, która jest rekomendowana przez Michelin i w Hotelu Starym. Swoją karierę telewizyjną rozpoczęła od wygrania konkursu organizowanego przez stację TVN „Gotuj o wszystko”. W ramach nagrody otrzymała półroczny kontrakt na bycie gospodarzem kącika kulinarnego w programie „Dzień Dobry TVN” jak również staż w restauracji hotelu Sheraton. W kolejnych edycjach tego właśnie konkursu Anna Starmach zasiadała na fotelu jury. Od 2012 roku jest także jurorką programów MasterChef oraz MasterChef Junior wraz z Magdą Gessler i Michelem Moranem. Z kolei w TVN Style kucharka prowadzi swój autorski program „Pyszne 25”. Udowadnia w nim, że można przyrządzić dania w 25 minut za kwotę nie większą niż 25 złotych. Dodatkowo w radio RMF Classic jest prowadzącą audycję „Zdrowego dnia!”. Oprócz tego wszystkiego Anna Starmach ma na swoim koncie parę książek kucharskich jak na przykład: „Pyszne 25”, „Pyszne na każdą okazję” czy „Pyszne obiady”. Posiada również swoją stronę internetową, na której zamieszcza swoje autorskie przepisy. Prywatnie w roku 2017 wzięła ślub z Piotrem Kuskiem. Wspólnie mają córkę Jagnę urodzoną w 2018 roku i syna Gustawa urodzonego w 2021 roku. Co ciekawe Anna Starmach w 2016 roku otrzymała statuetkę Gwiazda Plejady w kat. „Metamorfoza roku” w czasie Wielkiej Gali Gwiazd Plejady.


Ewa Wachowicz

Ewa Wachowicz to polska dziennikarka, producentka oraz prezenterka telewizyjna. Urodzona 19 października 1970 r. w Gorlicach. Razem ze swoim starszym bratem wychowywała się w Klęczanach. Jej rodzicami byli rolnicy Wiesława i Józef Wachowiczowie. Absolwentka I liceum ogólnokształcącego imienia Marcina Kromera w Gorlicach. W okresie szkolnym dorabiała sobie jako sprzedawczyni na bazarze. Następnie studiowała technologię żywności na Akademii Rolniczej w Krakowie, jednak przerwała je, ponieważ rozpoczęła współpracę z premierem Waldemarem Pawlakiem. Była jego sekretarzem prasowym od 10 listopada 1993 r. do 5 marca 1995 r. Po tym czasie kontynuowała naukę, a w 2001 r. ukończyła studia magisterskie z zarządzania jakością na Wydziale Towaroznawstwa Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W czasie studiów zarabiała jako sprzątaczka w klubach studenckich i jako opiekunka do dzieci. Jako nastolatka zapisała się do agencji modelek, ponieważ chciała kształcić się w zakresie technik makijażu i odpowiedniego chodzenia. Podczas otwarcia restauracji “Dolve Vita” w Krakowie, zadebiutowała jako modelka. W 1991 wzięła udział w wyborach „najmilszej studentki Akademii Rolniczej w Krakowie”, a w 1992 zdobyła tytuł „najmilszej studentki Krakowa”. Nagrodą były klucze do miasta, które wręczył jej prezydent Krzysztof Bachmiński. Ponadto zdobyła tytuł “Miss Małopolski” , dzięki czemu awansowała do finału wyborów “Miss Polonia”, które zwyciężyła we wrześniu 1992. Po wygraniu krajowego konkursu uczestniczyła w wyborach “Miss World”, podczas których w grudniu otrzymała tytuł “III wicemiss świata”. W 1993 zwyciężyła w konkursie “World Miss University”. W tym samym roku prowadziła także teleturniej “100 procent dla stu” na antenie Polsatu oraz była też felietonistką „Echa Krakowa”. Pod koniec lat 90. założyła własną firmę producencką „Promiss”, która wydawała “Poradnik imieninowy” emitowany w Polsacie. W 1998 rozpoczęła produkcję programu “Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, który nadawany był w Telewizji Polskiej przez kolejne 10 lat. W latach 2003–2005 produkowała program Polsatu “Domowa kawiarenka”, a także była rzeczniczką prasową konkursu “Miss World”. Od 2005 napisała kilka książek kulinarnych, które wydała przez własne wydawnictwo „Promiss”. W grudniu 2007 została producentką oraz prowadzącą autorski program kulinarny “Ewa gotuje” dla Polsatu. Była prowadzącą magazyny, które dotyczyły stylu życia w Polsat Café m. in. “WySPA” (2008), “Gadżety kobiety” (2009–2010) i “Przez żołądek do serca” w 2012r. W 2010 brała udział w programie rozrywkowym Polsatu “Tylko nas dwoje. Just the Two of Us” w parze z Jackiem Wójcickim. Razem zajęli szóste miejsce. W tym samym roku została wiceprezesem firmy medycznej „Nova Clinic”. W latach 2010–2016 była ambasadorką marki Eurocashu „Dobry Wybór”, a w 2011r. reklamowała firmę Dafi, która produkuje dzbanki filtrujące i pojemniki próżniowe. W 2014 nawiązała współpracę z serwisem Onet.pl, gdzie udostępniała swoje autorskie przepisy. Podjęła również współpracę z miesięcznikiem „Poradnik Domowy”, w którym otrzymała swoją rubrykę pod tytułem “Smaczna kuchnia”. W 2016 była prowadzącą poranną audycję “Śniadania z Ewą Wachowicz” na antenie Radia Kraków. W 2017 była właścicielką restauracji Zalipianki Ewa Wachowicz w Krakowie. Przewodniczyła także warsztatom kulinarnym “Chleba naszego powszedniego… gotuję, nie marnuję – recykling kulinarny” podczas Światowych Dni Ubogich. Była nominowana do nagrody Gwiazda Plejady w kategorii „gwiazda stylu”,gdzie zajęła siódme miejsce w rankingu unikatowych wizerunkowo gwiazd dla reklamodawców. W 2018 została promotorką napojów Coca-Cola i przypraw Appetita. Ponadto została felietonistką Wirtualnej Polski. W 2020 premierę miała jej książka pt. “Wszystkie korony Ewy Wachowicz”, która była wywiadem. Przeprowadził go z autorką Marek Bartosik. W 2007r. brała udział w “Tańcu z Gwiazdami”, w związku z czym straciła możliwość poprowadzenia programu kulinarnego na antenie TVP2, ponieważ przeszła do konkurencyjnej anteny.

Jest polską producentką, prezenterką telewizyjną, a także dziennikarką. Urodziła się w 1970 roku w Gorlicach. Jej rodzice Wiesława i Józef Wachowicz zajmowali się rolnictwem. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach. Następnie rozpoczęła studia na Akademii Rolniczej w Krakowie na kierunku Technologia Żywności. W związku z nawiązaną współpracą z premierem Waldemarem Pawlakiem, zajęła stanowisko jego sekretarza prasowego i przerwała studia. Ostatecznie po powrocie do Krakowa ukończyła studia magisterskie z zarządzania jakością w Akademii Ekonomicznej. Gdy była nastolatką zapisała się do agencji modelek. Zdobyła tytuł Miss Małopolski, a następnie awansowała do finału wyborów Miss Polonia, gdzie ostatecznie w 1992 roku wygrała. Brała udział również wyborach Miss World, w czasie których otrzymała tytuł III wicemiss świata, a w roku 1993 zdobyła tytuł World Miss University. W tym samym roku była prowadzącą teleturniej 100 procent dla stu, który był emitowany na antenie Polsatu. Ewa Wachowicz utworzyła własną firmę producencką „Promiss” i w 1998 roku rozpoczęła produkcję programu „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza” emitowanego w Telewizji Polskiej, a następnie programu Polsatu „Domowa kawiarenka”. Natomiast w Polsat Cafe była prowadzącą oraz realizatorką takich programów jak: Gadżety kobiety, WySpa oraz Przez żołądek do serca. W 2007 roku została prowadzącą, a także producentką autorskiego programu kulinarnego „Ewa gotuje”. W roku 2013 , jako specjalistka w dziedzinie kulinarnej, zasiadła w jury programu Top Chef. Za występ w nim była nominowana do nagrody Róża Gali 2013 w kat. „Debiut” i dwukrotnie do Telekamery w kat. „Juror”. W kolejnych latach prowadziła poranną audycję „Śniadania z Ewą Wachowicz” na antenie Radia Kraków oraz została właścicielką restauracji „Zalipianki Ewa Wachowicz” w Krakowie. Ewa Wachowicz wydała kilka publikacji m.in. „Ewa gotuje – szybko”, „Sałatki”, „Zapiski kulinarne na każdą porę roku”. Prywatnie producentka wraz z byłym mężem Przemysławem Osuchowskim ma córkę Aleksandrę, a jej partnerem został Sławomir Kowalewski. Ewa Wachowicz zdradziła również, że jej pasją jest wspinaczka górska.


Fenomen telewizyjnych programów kulinarnych

W ostatnich latach coraz częściej możemy spotkać się z prawdziwymi mistrzami kuchni nie tylko w prestiżowych restauracjach, ale nawet w prywatnych mieszkaniach naszych znajomych. Jak to się dzieje, że ludzie, którzy dotąd nie mieli zielonego pojęcia o gotowaniu nagle stali się prawdziwymi mistrzami w przygotowywaniu dań? Trzeba przyznać, że olbrzymią zasługą pod tym względem jest na pewno popularność wiedzy na temat gotowania. Wiele stacji telewizyjnych oferuje swoim widzom specjalne programy, które krok po kroku uczą tej trudnej sztuki.

Zainteresowanie widzów tego typu programami jest coraz większe, ponieważ w takich produkcjach znajdziemy nie tylko przepisy kulinarne, ale również i element rywalizacji. Bardzo często stacje telewizyjne do udziału w tego rodzaju programach zapraszają także celebrytów – aktorów czy dziennikarzy, którzy dodatkowo podkręcają atmosferę. Nic więc dziwnego, że wiele osób chętnie ogląda tego rodzaju produkcje. Fenomenem programów kulinarnych emitowanych w telewizji jest z pewnością to, że zupełni amatorzy przygotowują tam absolutne rarytasy. Dzięki temu wiele osób czuje się naprawdę zainspirowanych i samodzielnie próbuje przygotowywać nawet najbardziej skomplikowane dania. Dla wielu ludzi staje się to prawdziwą smakowitą pasją.