Strona główna Encyklopedia Wiedzy o Pizzy

Encyklopedia Wiedzy o Pizzy

Wszyscy kochają pizzę. A jeśli ktoś nie lubi pizzy to znaczy tylko tyle, że jeszcze nie odkrył ulubionego gatunku i rodzaju. Piza może być na grubym cieście lub cienkim. W stylu włoskim, amerykańskim,polskim. Z różnymi dodatkami i podawana w różnej formie. Na cieście z różnych gatunków mąki i z różnymi sosami. Pizza hitem wdarła się na światowe, globalne stoły i znalazła tam solidną pozycję.

Skoro więc pizza stała się najpopularniejszym daniem na świecie to nie mogliśmy nie poświęcić jej miejsca na blogu kulinarnym ProstePesto. Stąd też osobna sekcja dla pizzy którą właśnie czytasz. Opisaliśmy tu top 20 najpopularniejszych rodzajów pizzy oraz top 20 najpopularniejszych gatunków i smaków (dodatków) pizzy. Opisaliśmy ciasto na pizzę, mąkę do pizzy, drożdże do pizzy, składniki odżywcze, najpopularniejsze przepisy (nie mogło ich oczywiście zabraknąć na blogu kulinarnym w kategorii “pizza”) oraz ciekawostki. Możemy więc śmiało stwierdzić, że macie przed sobą największe kompendium wiedzy o pizzy i wszystkie informacje o pizzy zebrane w jednym miejscu.

Można z niniejszej encyklopedii wiedzy o pizzy korzystać dowolnie. Jeśli chcecie wykorzystać jakieś informacje z niniejszej witryny możecie to zrobić w dowolny sposób – ale zawsze pamiętajcie jednak o podaniu źródła i wklejeniu aktywnego linku dofollow do nas. W taki sposób docenicie naszą pracę i udostępnione materiały.


Spis treści:


Top 21 najpopularniejsze rodzaje pizzy

Pizza występuje w wielu formach i rodzajach. Włoską pizzę można podzielić na 10-12 rodzajów (opisaliśmy tu 6 najpopularniejszych), pizza w stylu amerykańskim dzieli się regionami od stylu amerykańskiego poprzez chicagowski aż po kalifornijski na zachodnim wybrzeżu. Do tego wiele rodzajów europejskich jak pizza poi francusku czy też po polski. Do tego jeszcze odmiany calzone czy też flammkuchen. Świat pizzy jest tak olbrzymi, że nie sposób go opisać w jednym miejscu. Aloe warto próbować co też niniejszym artykułem czynimy. Przedstawiamy poniżej listę 21 najbardziej popularnych rodzajów pizzy:


1. Pizza Neapolitańska

Pizza Neapolitańska znana również jako pizza po Neapolu, to rodzaj pizzy z pomidorami i mozzarellą. W środku jest cienka i wilgotna, natomiast jej brzegi są puchate, miękkie i wyrośnięte. Charakteryzuje się również długo dojrzewającym, lekkim ciastem z bardzo małą ilością drożdży, prostymi świeżymi składnikami dobrej jakości oraz krótkim czasem wypieku w wysokiej temperaturze. Ze względu na lekkostrawność jest polecana dla osób źle regulujących na gluten i pszenicę. Jest produktem rzemieślniczym, co oznacza, że jest wytwarzana ręcznie. Do najbardziej tradycyjnych wariantów pizzy neapolitańskiej zalicza się: Margherita i Marinara. Jest okrągła, ma średnicę ok. 32cm, brzeg o grubości ok. 1-cm., a grubość ciasta nie przekracza 3-4mm. Pizza neapolitańska po wyciągnięciu z pieca intensywnie pachnie świeżym chlebem. Pomidory i mozzarella dają jej delikatnie kwaskowy zapach. Powinno się także wyraźnie wyczuwać owocowe i pikantne aromaty oliwy i czosnku oraz świeżość ziół – bazylii i oregano. Smaki świetnie ze sobą harmonizują, są dobrze zbalansowane, a jednocześnie intensywne.


2. Pizza Sycylijska

Pizza Sycylijska jest rodzajem grubego, puszystego placka, z chrupiącymi brzegami i dużą ilością sosu pomidorowego, który dawniej rolnicy sycylijscy zabierali ze sobą do pracy. Podobno początkowo był to kawałek ciasta zapieczonego w piecu z oliwą, solą i czasem serem. Najczęściej wypiekana jest w prostokątnych blachach i podzielona na porcje. Czasami ser znajduje się pod serem, dzięki czemu spód nie wilgotnieje i może pozostać chrupiący. Na sycylijską pizzę można położyć pomidory, cebulę, anchois i zioła. Najczęściej na niej można znaleźć karczochy, różne rodzaje mięsa czy warzywa, które zapieka się wraz z ciastem. Jej wyjątkowość polega na tym, że ciasto odstawia się na minimum 2 godz., po czym piecze się w temperaturze 300 stopni przez 3-4min. Obowiązkowym dodatkiem są czarne oliwki. Najczęściej jest podawana we Włoszech na Święta Bożego Narodzenia i w Sylwestra. Jest u nas bardzo rzadko spotykana. Można ją jednak kojarzyć, ponieważ jest bardzo podobna do bardzo znanej u nas pizzy Focaccia.


3. Pizza Rzymska

Pizza Rzymska, ma grubsze ciasto, od 1 do 2cm, aby dobrze podtrzymywało składniki oraz mocno zarumienione i podniesione brzegi. Do ciasta dodaje się mąkę o sile od W180 do W290, odrobinę tłuszczu, ale mniej wody. Jest wypiekana w niższej temperaturze (ok. 350 stopni) przez nawet 3 min. Ciasto pizzy rzymskiej jest na całej powierzchni płaskie, a brzegi nie wystają ponad dodatki. Pizza rzymska znana jest u nas często jako pizza al taglio, czyli sprzedawana na kawałki. W tej odmianie placek jest nieco grubszy i pulchniejszy od klasycznego. Najpopularniejsze składniki to szynka parmeńska, świeże zioła, pomidory i mozzarella. Pochodzi ze Starożytnego Rzymu. Najpopularniejsze pizze w stylu rzymskim zawierają mozzarellę w wiórkach oraz pomidory pelati w postaci pulpy lub sosu do pizzy. Rzymskim klasykiem jest capricciosa z szynką, pieczarkami, oliwkami, karczochem i pomidorami. Z uwagi na cienkie i kruche ciasto, pizza rzymska ma zazwyczaj niewiele składników. Dzięki mniejszej porcji ciasta i ograniczonej ilości składników jest zdecydowanie bardziej dietetyczna.


4. Pizza Genovese – Focaccia

Pizza Genovese – Focaccia to klasyk kuchni liguryjskiej. Jest to rodzaj słonego pieczywa drożdżowego o grubości maksymalnie 2 cm, lśniącego oliwą, bogatego w ziarna soli i z charakterystycznymi głębokimi wgłębieniami na powierzchni. Starożytni Rzymianie uważali focaccię za tak cenny pokarm, że ofiarowano ją bogom podczas uroczystości. Szczególną cechą focacci genueńskiej jest solanka, czyli emulsja składająca się z wody, soli i oliwy z oliwek. Jest nią pokrywane ciasto na blasze przed ostatnim odstawieniem do wyrośnięcia, nadając jej piękny złoty kolor i sprawiając, że będzie wyjątkowo smaczna, a także miękka. W Ligurii można jeść ją na śniadanie, zanurzoną w mleku lub w cappuccino, spożywać o dowolnej porze dnia jako przekąskę, przed południem, na obiad, podwieczorek lub wieczorem. Według tradycji zostaje podawana ze szklanką białego wina. Jest sprzedawana w całości w niewielkich okrągłych formach lub krojona i sprzedawana na wagę. Ciasto na focaccię zawiera mniej wody niż ciasto na pizzę. Może być nadziewana wędlinami i serami.


5. Pizza Marchigiana

Pizza Marchigiana nie przypomina zupełnie pizzy. Większość osób całkiem słusznie, nazwałoby ją zapewne zwyczajną babką. Jest to bowiem pieczone w wysokiej formie wytrawne ciasto drożdżowe, które nadziewa się w szczególności serem. Jest to cecha charakterystyczna dla tego rodzaju pizzy. Nazwa wzięła się właściwie od nazwy sera marche. Dodatkowo przepis może zawierać pomidory, cebulę, rozmaryn czy oregano. Co ciekawe ciasto zwyczajowo powinno zawierać smalec, szczególnie w okresie zimowym- w ciepłe miesiące często zamieniany jest na oliwę. Jest to danie z regionu Marche, którego stolicą jest Ancona.


6. Pizza Chicagowska

Pizza Chicagowska to odmiana pizzy popularna głównie w regionie Chicago. Wyglądem odbiega od tradycyjnej pizzy, bardziej przypominając okrągłe ciasto. Pizza w tej odmianie jest pieczona w piekarniku na głębokiej patelni. Charakteryzuje się grubym ciastem drożdżowym, na którym składniki poukładane są odwrotnie niż w innych pizzach, a zatem kolejno od spodu: ser mozzarella w dużej ilości, dodatki i szczelna pokrywa sosu pomidorowego. Ciasto jest chrupiące na zewnątrz, ale miękkie i lekkie w środku, którego sekretem są masło i mąka kukurydziana. Popularne dodatki do pizzy chicagowskiej to m.in. grzyby, mięso, kiełbasa i warzywa. Najprawdopodobniej danie powstało w latach 40. XX wieku. Jedną z osób pretendujących do tytułu twórcy pizzy chicagowskiej jest Ike Sewell, właściciel i założyciel Pizzerii Uno znajdującej się na skrzyżowaniu Ohio Street i Wabash Avenue w Chicago. Jest sycąca, pyszna i aromatyczna. Pizza w stylu Chicago to bardzo dobry pomysł na obiad dla całej rodziny. Deep dish pizza sprawdzi się także jako danie na ciepło na imprezie lub na kolacji z przyjaciółmi.


7. Pizza Kalifornijska

Pizza Kalifornijska to odmiana pizzy popularna na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza na terenie Kalifornii, związana z modą na zdrowy tryb życia. Jest rozpoznawalna przez niestandardowe dodatki. Możemy tu dodawać sos tajski, orzechowy, fasolę, marchewkę czy kurczaka. Wypiekana jest w piecu opalanym drewnem, a serwowana na cienkim cieście. Zawiera najzdrowsze i najświeższe dostępne na rynku składniki oraz takie, które w miarę możliwości stworzono zgodnie z ekologicznymi, zrównoważonymi i etycznymi praktykami. Dodatki te, to przede wszystkim: serca karczochów, awokado i kozi ser. Ma często formę wegetariańską lub wegańską oraz ma małe rozmiary i stanowi danie dla jednej osoby. Pizza w odmianie kalifornijskiej powstała około 1980, a za jej twórców uważa się m.in. Eda LaDou z restauracji Prego w dzielnicy Cow Hollow, w San Francisco i Alice Waters z włosko-kalifornijskiej restauracji Chez Panisse w Berkeley. Obie te postacie odegrały znaczącą rolę w popularyzacji pizzy w stylu kalifornijskim i kuchni kalifornijskiej w ogóle.


8. Pizza Nowojorska

Pizza Nowojorska – charakteryzuje ją ręcznie wyrabiane, cienkie ciasto,ktore zwykle zawiera także oliwę i cukier. Brzegi są chrupiące, natomiast pod składnikami jest ona miękka i elastyczna, co umożliwia złożenie jej na pół. Zapobiega to spadaniu dodatków i spływaniu oliwy. Ranty ciasta nie są ani duże, ani przesadnie wyrośnięte. Styl ten powstał w Nowym Jorku na początku XX wieku. W podstawowej wersji składa się z cienkiej warstwy sosu pomidorowego i oryginalnego sera mozzarella. Dodatkowe składniki układa się na serze. Spody są duże, zwykle mają ok. 45cm. średnicy i dzielona jest na 8 kawałków. Te wielkie kawałki uznawane są za fast food lub „uliczne przekąski”. Typowe przyprawy dla tej pizzy to oregano, starty parmezan, granulowany czosnek i płatki papryczki chili. Na smak pizzy wpływa wysokoglutenowa mąka oraz nowojorska woda. Wielu uważa, że jej skład mineralny determinuje ostateczny smak. Jest to potomek pizzy neapolitańskiej. Pizza nowojorska dominuje w stanach północno-wschodnich, a szczególnie popularna jest w Nowym Jorku, New Jersey oraz w Connecticut.


9. Pizza Polska

Pizza Polska – charakteryzuje się grubym i puszystym ciastem oraz dużą ilością składników. Czasem ich liczba może przyprawić o zawrót głowy. W dodatku często są to składniki mięsne. Lubimy kłaść na pizzę szynkę, salami, kiełbasę, boczek, a nawet mięso drobiowe czy mielone. Często mieszamy składniki w sposób, który zdziwiłby niejednego Włocha. Ser żółty dodawany jest w dużych ilościach, dlatego pizza polska jest dużo bardziej kaloryczna niż jej włoskie odpowiedniki. Tego typu połączenia sprawiają, że klasycznemu daniu jakim jest pizza, nadajemy własny niepowtarzalny charakter i smak. Pierwszy lokal w Polsce serwujący pizzę powstał 8 marca 1975 roku w Słupsku przy barze „Poranek“. Pomysł na pizzerię został zaczerpnięty bezpośrednio z Włoch przez lokalnego gastronoma Tadeusza Szołdra, podczas jednej z jego wizyt służbowych w tym kraju.


10. Pizza Ziti

Pizza Ziti to popularna we Włoszech pizza z makaronem i dwoma lub trzema rodzajami sera. Sery niezbędne do jej przygotowania to: parmezan, mizzarells i ricotta. Ziti to makaron o kształcie prążkowanych rurek o długości ok . 5cm,który wygladem przypomina penne lub rigatoni. Stąd właśnie wzięła się nazwa tej pizzy. Spód przygotowywuje się tradycyjnie. Gdy ciasto wyrasta, makaron gotuje się al dente. Następnie uformowany spód smaruje się sosem pomidorowym oraz nakłada się makaron wymieszany z ricottą i mozzarellą. Całość posypuje się tartym parmezanem. Wyjątkowy smak zawdzięcza temu, że są to składniki najwyższej jakości. Jest w Polsce praktycznie nieznana. Dzięki obecności różnych serów jest bogata w sód, wapń, fosfor iraz żelazo, a także w witaminę A, co jest korzystne dla naszego zdrowia. Ze względu na niewielką ilość składników jest produktem o umiarkowanej kaloryczności i dobrej wartości energetycznej. Pizzę Ziti należy piec przez 15-20min, aż będzie musująca i złocista. Jest bardzo łatwa w przygotowaniu.


11. Pizza na zakwasie

Pizza na zakwasie – używanie zakwasu zamiast drożdży do przygotowania ciasta na pizzę jest dość nowym pomysłem. Taka pizza jest zdrowsza, ponieważ mniej rozpycha żołądek. Cechuje ją duża chrupkość i lekkość. Na także bardzo ciekawy, chlebowy smak. Przykładem takiej pizzy jest pinsa. Ciasto robione jest na zakwasie i składa się z mieszanki dwóch rodzajów maki: sojowej- powodującej że placek jest miękki w środku oraz pszennej używanej w niewielkich ilościach tylko po to, aby ciasto mogło wyrosnąć. Używa się znacznie mniej oliwy do wyrabiania ciasta, niż w przypadku zwykłej pizzy. Pizza na zakwasie ma bardziej wyrazisty i lekko kwaskowaty posmak niż tradycyjna pizza. Ciasto nie jest tak bardzo chrupiące jak ciasto na drożdżach. Należy ją piec w mocno nagrzanym piekarniku i najlepiej wyłożyć na gorącą blachę, ponieważ wtedy ładniej wyrasta. Pizza na zakwasie może występować z dowolnym nadzieniem. Jej minusem jest to, że jest czasochłonna, ponieważ ciasto potrzebuje dużo więcej czasu na wyrośnięcie niż zwykła pizza na drożdżach.


12. Pizza Andrei – Pissalandrea

Pizza Andrei- Pissalandrea to danie reprezentuje spotkanie pizzy i chleba focaccia, a różni się od wersji neapolitańskiej tym, że piecze się je na patelni i ma gęste ciasto. Powstała w Genui w 1490 r. pod nazwą “Pissa d’Andrea”, rzekomo od imienia genueńskiego admirała Andrei Dorii, który ją szczególnie upodobał. Pierwotna wersja składała się z białego chleba focaccia pokrytego posiekaną cebulą, anchois i lokalnym miękkim serem. Na przestrzeni wieków receptura była wzbogacana o nowe składniki takie jak pomidory, oliwki i oregano. Ciasto do wykonania tej pizzy obejmuje mąkę, wodę, sól i drożdże.


13. Pizza Wegańska

Pizza Wegańska – najważniejsze w niej jest ciasto. Samo ciasto na pizzę z reguły jest wegańskie, nie wykorzystuje bowiem składników pochodzenia zwierzęcego. Niektórzy weganie właśnie na cieście rozpoczynają i kończą swoją przygodę z pizzą. Aby wykonać dobrą wegańską pizzę, należy skupić się na cieście. Żeby było odpowiednio sprężyste, smaczne i nie twarde przy brzegach trzeba dodać porządną ilość oliwy. Drugi sekret- ciasto powinno być bardzo cienkie i wszystko co się na nią kładzie powinno być cienko pokrojone. Sos też jest ważny, dlatego warto wybrać dobrą passatę lub przecier. Nic tak nie odbiera smaku wegańskiej pizzy jak mdła, zbyt słodka lub kwaśna baza pomidorowa. Do pizzy wegańskiej można dodać ser roślinny, jednak najczęściej wykorzystywany jest ser tofu. Może być wspaniałym pomysłem na wypróbowanie połączenia składników pochodzenia roślinnego i otwarcie swoich kubków smakowych na nowe doznania. Nie znajdziemy na niej żadnego mięsa, lecz różnego rodzaju warzywa. Popularnością cieszą się warzywa takie jak: brokuły, cukinie, bakłażany czy świeże pomidory. Niektórzy dodają także grzyby.


14. French Bread

French bread – popularna we Francji odmiana pizzy przygotowywana na chlebie. Przyrządza się ją w sposób następujący- bochenek kroi się wzdłuż, smaruję sosem pomidorowym, a następnie układa ser i pozostałe dodatki. Najczęściej jest to pepperoni lub inna szynka. Jest łatwa w przygotowaniu, gdyż można zrobić ją z gotowego francuskiego chleba, nie trzeba robić ciasta. Przygotowanie zajmuje około 20 min i najlepiej smakuje podawana na ciepło.


15. Bagel Pizza

Bagel pizza to połączenie bajgli oraz typowych dla pizzy dodatków. Przysmak ten spotkać można głównie na Manhattanie i Brooklynie. Przekrojone wzdłuż bajgle smaruje się serkiem śmietankowym oraz sosem pomidorowym i przykrywa tartym serem,a na wierzchu układa dodatki takie jak np. oliwka lub pepperoni. Powszechnie przyjmuje się, że dopiero w 1974r. 17-letni sprzedawca stworzył coś, co jest obecnie znane jako bagel pizza. Jest to świetna przekąska lub szybki posiłek. Wystarczy zaledwie 20 min. od początku do końca ich przygotowania. Konsystencja jest zachwycająca i przypomina prawdziwe ciasto do pizzy o grubym cieście zewnątrz jest chrupiące, a wewnątrz miękkie. Można wykonać je na wiele sposobów. Dzięki temu, że można dodawać różne dodatki, możemy zadbać o to, aby była zdrowsza. Bagel pizzę można jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło, nie zmieniają wogóle smaku. Ze względu na zawartość oliwek dostarczamy organizmowi dużo aminokwasów, które stanowią wartościowe pożywienie i wspierają utratę wagi.


16. Calzone

Calzone to potrawa kuchni włoskiej. Rodzaj pizzy, zawijanej na kształt pieroga, w którym znajduje się nadzienie. Ciasto na calzone jest takie samo jak na tradycyjną, otwartą pizzę. Powstała ona prawdopodobnie w Neapolu, w XVIII wieku. Można się spotkać z historią, że danie to powstało na skutek nieumyślnego wypadku, kiedy to gapowatemu piekarzowi upadła pizza i złożyła się na pół. Bazą dania jest sos i pomidorowy i ser, ale dodatki zależą od tego jakie chcemy dodać – świetnie sprawdzą się pomidory, papryka, szynka, kurczak, salami. Calzone można podawać w wersji mięsnej i wegetariańskiej, a także na słono i ostro lub na słodko, w wersji śniadaniowej. To bardzo uniwersalne danie, które świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Sprawdzi się jako danie główne, przekąska na imprezę lub drugie śniadanie do zabrania na wynos. Czas wypieku jest najczęściej dwukrotnie dłuższy niż w przypadku pizzy- zamknięte w środku ciasta nadzienie potrzebuje trochę więcej czasu, podobnie jak samo ciasto. Calzone to danie dla jednej osoby.


17. Flammkuchen

Flammkuchen to tradycyjne alzackie danie w formie tarty na bazie ciasta chlebowego, cebuli, boczku ciętego w drobne słupki i śmietany. Danie to pochodzi z pogranicza francusko-niemieckiego. To taka niby pizza charakteryzująca się bardzo cienko rozwałkowanym ciastem. Piecze się ją krótko, ale w bardzo wysokiej temperaturze. To typowo wiejskie danie. Tradycja jej przyrządzania pochodzi z rodzin, które miały w zwyczaju co tydzień same piec chleb. Tarta ta spełniała dość specyficzną funkcję-przygotowując ją jednocześnie sprawdzano temperaturę pieca, który po rozpaleniu ognia był zbyt gorący, by przystąpić do delikatnej czynności, jaką było pieczenie chleba. Danie to rozwinęło się w Wintzenheim-Kochersberg w XVIII i XIX wieku, by zostać później spopularyzowane w całej Alzacji. Dziś tartę alzacką można zjeść w wielu restauracjach. Najczęściej podaje się ją w wersji tradycyjnej, ale w rzeczywistości można ją przygotować na wiele różnych sposobów. Spotyka się na przykład flammkuchen ze ślimakami, białym serem czy emmentalerem.


18. Pizzerina

Pizzerina- to placek drożdżowy przygotowywany tak samo jak spód od pizzy, zawijany i podawany na ciepło z grzybami, mięsem lub innymi dodatkami. Jest prosta i szybka w przygotowaniu oraz dobrze smakuje nawet na zimno. Idealna na imprezę, przyjęcie urodzinowe lub przekąskę. Jej kaloryczność zależy od tego jakie dodamy składniki.


19. Pizza z patelni

Pizza z Patelni – robi się ją tak samo jak pizzę tradycyjną, czyli na drożdżach. Jedyna różnica polega na tym, że nie piecze się jej w piekarniku a smaży na patelni. Jest prosta do zrobienia i super pyszna. To świetna alternatywa dla pizzy tradycyjnej. Przygotowywuje się ją znacznie szybciej. Jej ciasto jest bardzo puszyste, miękkie i smaczne. Wyrobione ciasto kładzie się na mocno rozgrzaną patelnię ( bez tłuszczu) i rozsmarowywuje na okrągły placek. Należy smażyć przez ok. 2 min, aż pojawią się pęcherze powietrza, wyłączyć gaz i przewrócić na drugą stronę. Następnie posmarować passatą i ułożyć składniki, posypać ziołami i smażyć pod przykryciem przez 10 min na jak najniższym ogniu.


20. Pizza domowa

Pizza domowa – to najlepsza możliwa przekąska na obiad czy kolację. Jest okrągła, na grubym cieście z dodatkiem sera, szynki i pieczarek. Ciasto jest miękkie i puszyste oraz smakuje każdemu. W tym rodzaju pizzy atutem jest to, że możemy sobie dodać do niej składniki jakie tylko chcemy oraz fakt, że robimy ją osobiście więc wiemy co w niej jest i jak jest przygotowywana. Przygotowywanie trwa ok. 20-30 min. Gotowa pizza powinna mieć ciasto zarumienione na złoty kolor ( szczególnie od spodu).


21. Pizza smażona

Pizza smażona, włoska pizza fritta, jest to siostra pizzy neapolitańskiej, a dokładniej jej uboższa wersja. Jej początki sięgają końca II wojny światowej, kiedy to w Neapolu brakowało nawet najbardziej podstawowych surowców, takich jak pomidorów i mozzarelli. Druga wersja jest taka, że powstała kiedy mieszkańcy potrzebowali szybkich i sycących dań. Ponieważ tę pizzę smażono na oleju zamiast pieczenia jej w piecu drewnianym, można było ją sprzedawać na ulicy, co umożliwiało włoskim rodzinom zarobienie dodatkowych pieniędzy, a ich klientom nacieszenie się sycącym posiłkiem w niskiej cenie. Charakterystyczną cechą smażonej pizzy jest jej wypełniana rozmaitymi składnikami “kieszonka”, która powstaje podczas smażenia. Bardzo dobrze smakuje z neapolitańskimi salami, serem ricotta i pieprzem, a także czekoladą i cukrem pudrem. Do tradycyjnego farszu używa się sera mozzarella, sera ricotta, boczku oraz sosu pomidorowego. Nie każdemu przypadnie do gustu. Jest to danie tłuste, które nie każdy będzie w stanie zjeść w całości.


Top 20 najpopularniejsze smaki i dodatki do pizzy

Każdy rejon świata charakteryzuje się innymi smakami. Stąd też w każdym rejonie mieszkańcy sięgają po inne smaki pizzy. Dodatkowo specyfika lokalnych rynków sprawia, że niektóre dodatki są bardziej popularne niż inne. A jakie dodatki na pizzę najbardziej lubią Polacy? Po jakie smaki pizzy najczęściej sięgamy? Przedstawiamy zestawienie 20 najpopularniejszych smaków pizzy i najpopularniejsze dodatki do pizzy. Zaznaczyć trzeba, że poniższe zestawienie jest alfabetyczne a nie od najbardziej popularnych do najmniej lubianych.


1. Pizza Boscaiola

Jest to pizza typowa dla Neapolu. Przygotowana na cienkim cieście, często bez sosu na spodzie z dodatkami grzybów (najczęściej pieczarek) oraz plasterków kiełbasy i sera mozzarella. Jest bardzo prosta w swojej formie a jednocześnie lekka i pożywna.


2. Pizza Bianca

Pizza Bianca to zupełnie inna od wszystkich pizza. Ma całkowicie inne ciasto (miękkie i wilgotne) oraz nie zawiera sosu pomidorowego. Zwana jest przez to “białą pizzą”. Jeśli chodzi o dodatki, zawiera szynkę, pieczarki, kiełbasę, różne rodzaje sera. Należy jednak unikać koloru czerwonego i sera mozzarella, który kojarzony jest jednak z pomidorami.


3. Pizza Caprese

Bardzo lekka i wyjątkowo wiosenna pizza. Bo właśnie to o pizzy caprese można powiedzieć. Na spodzie pizzy caprese znajdzie się cienkie i dobrze wypieczone ciasto, sos pomidorowy, mozzarella a na wierzchu dużo pomidorów (zarówno malinowych jak i koktajlowych) oraz mozzarella z zalewy, bazylia i oliwa.


4. Pizza Capricciosa

Capricciosa jest pizzą podobną do quattro stragioni (cztery pory roku) gdzie również mieszamy na pizzy składniki reprezentujące cały rok. Na bazie z cienkiego ciasta z sosem pomidorowym i mozzarellą znajdą się grzyby, karczochy, szynka gotowana, czasami anchois i bardzo rzadko czarne oliwki.


5. Pizza Diavola

To najlepszy wybór dla osób, które lubią pikantne smaki. Główną rolę na pizzy diavola odgrywa pikantne salami. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych poza Italią gatunków pizzy, uwielbiany zwłaszcza w USA i UK gdzie znana jest pod nazwą “pizza pepperoni”. Tworzona jest na bazie cienkiego ciasta z serem mozzarella i sosem pomidorowym.


6. Pizza Frutti di Mare

Zwrot “frutti di mare” oznacza w dosłownym tłumaczeniu “owoce morza”. I taka właśnie jest pizza frutti do mare – pełna owoców morza. Poza obowiązkową mozzarellą i sosem pomidorowym znajdziemy na niej krewetki, małże, kalmary oraz przyprawy – czosnek i pietruszkę.


7. Pizza Funghi

Pizza funghi może być przetłumaczona jako “pizza grzybowa”. Jak więc nazwa sama za siebie mówi, pierwsze skrzypce w pizzy funghi grają grzyby. Głównie i obecnie pieczarki. Ciasto przy pizzy funghi powinno być cienkie i bardzo dobrze wypieczone z przyrumienionymi brzegami. na spodzie sos pomidorowy we niewielkiej ilości i mozzarella.


8. Pizza Hawajska

Najbardziej sporna pizza na świecie czyli pizza hawajska (która nie ma nic wspólnego z Hawajami). Czym się charakteryzuje? Tym, że zawiera w sobie ananas. Podręcznikowa pizza hawajska jest na cienkim cieście, z sosem pomidorowym, mozzarellą, szynką i wspomnianym ananasem. Dlaczego wzbudza wiele kontrowersji? Miłośnicy pizzy mówią, że to profanacja. A Włosi mówią, że do pizzy można używać wszystkiego na co mamy ochotę.


9. Pizza Jalapeño

Coś dla miłośników ostrej i pikantnej kuchni. Pizza rodem z USA a konkretnie z amerykańskiej kuchni Tex-Mex czyli pogranicza Teksasu i Meksyku. Jest to pizza zazwyczaj na cienkim cieście (choć zdarzają się wersje z grubym ciastem) z sosem pomidorowym, serem mozzarella, szynką i papryczkami jalapeño. Często zamiast szynki jest mięso mielone.


10. Pizza Margherita

Pizza Margherita to najprostsza a zarazem najbardziej uwielbiana przez Włochów pizza. Jest często podstawą dla innych, bardziej skomplikowanych rodzajów pizzy. W składzie Margherita ma ser mozzarella fiordilatte, pomidory, olej i bazylię. Pizza Margherita często może być testem dla niejednej pizzerii.


11. Pizza Marinara

Pizza Marinara może niejednego zmylić tym, że nie ma w jej składzie owoców morza ani niczego co mogłoby wiązać się na pierwszy rzut oka z morzem. A jednak. Nazwa nawiązuje do marynarzy a w jej składzie znajduje się to, co marynarze mieli pod ręką czyli sos pomidorowy, czosnek, oregano i olej.


12. Pizza Neapolitana

Czym charakteryzuje się pizza neapolitana? Najogólniej rzecz ujmując, musi reprezentować włoską flagę czyli być w kolorze zielonym, czerwonym i białym. Barwy te uzyskiwane są przez pomidory (i sos pomidorowy), bazylię oraz mozzarellę. Podstawą jest cienkie ciasto z pomidorową passatą.


13. Pizza Parigina

Pizza Parigina, zwana też Prosciutto Crudo albo Pizza Paryska, to nic innego jak prosciutto crudo, rucola e scaglie di parmigiano czyli szynka parmeńska, rukola i grubo starty parmezan. Do tego często dodaje się pomidorki i bazylię. Wszystko na cienkim cieście z sosem pomidorowym i mozzarellą. Jeden z najbardziej charakterystycznych smaków pizzy.


14. Pizza Pepperoni

Pizza Pepperoni występuje w krajach anglosaskich. Głównie w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Reszta świata używa nazwy Pizza Diavola. A czym to jest pizza pepperoni? To nic innego jak pizza z sosem pomidorowym i mozzarellą oraz ostrym salami, które w krajach anglosaskich zwane jest “salami pepperoni”.


15. Pizza Prosciutto e funghi

Kolejna bardzo prosta pizza, którą uwielbiają zarówno Włosi jak i Polacy. Mowa o Prosciutto e funghi. Pizza ta składa się z szynki i pieczarek. Prosciutto e funghi występuje w dwóch wariantach. Z szynką gotowaną lub z surową. Jeśli z surową, to szynka taka umieszczana jest na pizzy dopiero po upieczeniu.


16. Pizza Salami

Jak sama nazwa wskazuje. Gwiazdą pizzy salami jest salami. Zazwyczaj jest to pizza na cienkim cieście, obowiązkowo z pomidorową passatą i serem mozzarelle. Do tego pomidor i salami. Tradycyjnie pizza z salami to pizza diavola. W Ameryce i na Wyspach Brytyjskich mówią na nią “pizza pepperoni”.


17. Pizza al Tonno

Pizza al Tonno czy też Pizza Tono to pizza na bazie cienkiego ciasta z serem mozzarella i pomidorowym sosem passata oraz mozarelli w zalewie, pomidorów, bazylii i gwiazdy pizzy al tonno czyli tuńczyka. Tuńczyk do pizzy tonno jest to tuńczyk w puszce, najczęściej w sosie własnym, rzadziej w oleju. Nigdy surowy.


18. Pizza Quattro Formaggi

Pizza ta w dosłownym tłumaczeniu znaczy “Cztery Sery”. Trzeba być więc wyjątkowym miłośnikiem serów i mało dbać o linię, aby zamawiać tą bombę kaloryczną. Pizza quattro formaggi zawiera w sobie sery w zależności od pizzerii: provolone, parmigiano reggiano, mozzarella, stracchino, fontina lub gorgonzola.


19. Pizza Quattro Stagioni

Kolejna w naszym zestawieniu kochana przez Polaków i Włochów pizza czyli pizza quattro stagioni. Nazwę “quattro stagioni” tłumaczymy z włoskiego na “cztery pory roku” i taka jest ta pizza. To mieszanka wyrazistych smaków z delikatnymi. Znajdziemy tam gotowaną szynkę, grzyby, karczochy, oliwki, czasem anchois. Ważne jest, aby składniki reprezentujące każdą z pór roku były na osobnej ćwiartce.


20. Pizza Vegetariana

Pizza Vegetariana często zwana też Pizzą Ortolana to najlepszy wybór gdy jesteśmy na diecie. Zawiera w składzie ser mozzarella, pomidory, paprykę, bakłażany, cukinię oraz dodatki różnych warzyw pokrojonych zazwyczaj w paski. Pizza jest wegetariańska, nie jest natomiast pizzą wegańską.


Ciasto na pizzę – wszystko co należy wiedzieć

Jedną z potraw, którą chętnie wybiera wiele osób na świecie jest pochodząca z kuchni włoskiej pizza. Jak wiadomo pochodzi ona dokładnie z Neapolu. To właśnie tam przyrządzana jest oryginalnie włoska pizza. Osobiście nie znam osoby, która by jej nie lubiła. Dokładniej jest to płaski placek ciasta drożdżowego z sosem pomidorowym, porcją sera oraz przeróżnymi innymi dodatkami w zależności od upodobań osoby jedzącej. Jak wiadomo podstawowym, a nawet można by powiedzieć, że najważniejszym składnikiem pizzy jest właśnie ciasto. Jego podstawą są mąka, drożdże, woda, sól, cukier i odrobina oliwy z oliwek. Warto poznać jakie istnieją rodzaje ciast, aby wybrać dla siebie jak najlepsze.

Pierwszym z nich jest pizza na cienkim cieście. Często używa się stwierdzenia, że prawdziwa pizza włoska jest właśnie na cienkim cieście. Pewnie dlatego ma ona tak wielu swoich zwolenników. Cechą charakterystyczną takiego ciasta jest to, że nie ugina się ono pod ciężarem składników jakie na nim są gdy podnosimy jego kawałek z talerza. Dodatkowo jest mega chrupiące. Co więcej jedząc pizzę właśnie na takim cieśnie nasze kubki smakowe skupią się bardziej na dodatkowych składnikach, a dla osób dbających o linię jest to dobry wybór, ponieważ pizza na cienkim cieście na pewno będzie miała mniej kalorii niż zrobiona na grubym cieście.

Drugim rodzajem jest właśnie pizza na grubym cieście. Jeśli chodzi o składniki to są one takie same do przyrządzenia obu rodzajów ciasta. Tyle, że trzeba po prostu zrobić go więcej , aby uzyskać gruby placek. Pizza przyrządzona na takim cieście jest również uwielbiana przez wiele osób, ponieważ ciasto jest miękkie i puszyste i do tego bardzo pożywne więc osoby, które lubią jeść na pewno ten fakt zadowoli. Co prawda pizzę na grubym cieście trzeba piec dłużej niż na cienkim cieśnie dlatego też czas oczekiwania będzie dłuższy, ale efekt końcowy wszystko wynagrodzi. Warto jeszcze dodać, że pizza na grubym cieście jest bardziej sycąca efekcie przy zjedzeniu mniejszej ilości kawałków zaspokoimy głód.

Jakie jeszcze rodzaje ciasta na pizzę możemy spotkać?

Dużą popularnością także cieszy się pizza na cieście chlebowym. Jest ono bardziej zbite od tradycyjnego ciasta. Dodatkowo przyrządzone na specjalnej mące chlebowej uzyskuje jeszcze większą chrupkość. Atutem takiego rodzaju ciasta jest to, że piecze się je bardzo krótko w wysokiej temperaturze dzięki temu inne składniki pizzy nie stracą swojego soczystego smaku.

Dla osób, które uwielbiają ser i chciałby, aby było go jak najwięcej można przyrządzić ciasto gdzie ser również będzie w rantach pizzy, a nie tylko jako dodatek na górze.

Co ciekawe pizzę można również przyrządzić na bezglutenowym spodzie czyli ciasto na pizzę przyrządzone bez mąki i drożdży, a przy pomocy kalafiora. Dla osób, które z jakiegoś powodu muszą unikać glutenu jest do świetna opcja. Warto zapamiętać jednak, że wraz ze zmianą składników, zmieniają się także właściwości pizzy. Ciasto na pewno nie będzie już tak kruche i elastyczne jak to z oryginalnej włoskiej mąki.

I ostatnia opcja ciasta na pizzę sprawdzi się dla osób bardziej zabieganych lub takich, które w krótkim czasie chciałyby przyrządzić właśnie to danie! Tradycyjnie przyrządzane ciasto można zastąpić ciastem francuskim kupionym w sklepie. Rozwijamy je, dodajemy ulubione dodatki , dajemy do piekarnika na odpowiednią ilość czasu i pizza gotowa. Trzeba zaznaczyć, że pizza zrobiona z ciasta francuskiego będzie różniła się bardzo smakiem od oryginalnej jednak nikt nie powiedział, że nie może być smaczna i mieć swoich ulubieńców.

A co jeśli mamy ochotę na pizzę w tradycyjnym stylu, ale akurat zabrakło drożdży? Nic straconego, można przygotować ciasto na pizzę również bez ich dodatku, co prawda będzie jego wykonanie wymagało więcej wysiłku, jednak smak powinien wszystko wynagrodzić. I tutaj jeszcze jedna wskazówka taki rodzaj ciasta trzeba koniecznie podczas wyrastania przełożyć do miski plastikowej lub szklanej, niestety w misce metalowej ciasto może nie wyrosnąć.

Pizza bardzo często przygotowywana jest z ciasta drożdżowego, ale jak wiadomo nie zawsze tak było. Początkowo przygotowywano ją na cienkich spodach zrobionych z ciasta makaronowego.

Skoro znamy już rodzaje ciast na pizzę warto odpowiedzieć na pytanie jaką pizzę uwielbiają Polacy? Na cienkim czy na grubym cieście? Z jakimi dodatkami?

Polacy najchętniej wybierają pizzę na grubym i puszystym cieście z dodatkiem sosu pomidorowego, który później często zamieniany jest na ketchup lub inne sosy. Mało popularne jest skrapianie pizzy oliwą. Podstawowym składnikiem różnych wariantów smakowych pizzy są pieczarki. Polacy najchętniej wybierają pizzę z dodatkiem szynki lub salami. Kontrowersję budzi pizza hawajska czyli z dodatkiem ananasa ma ona wielu swoich zwolenników jak i przeciwników. Nie zmienia to jednak faktu, że Polacy uwielbiają to danie. Jest ono bardzo często zamawiane w restauracjach, ale i bardzo dużo osób kusi się na sprawdzenie swoich kulinarnych zdolności i kusi się na przygotowanie pizzy w domu.

Mąka do ciasta na pizzę

Znamy już różne rodzaje ciasta na pizzę. Warto dłużej skupić swoją uwagę na składnikach. Tajemnicą najlepszego przepisu ciasta na pizzę jest dobrej jakości mąka, odpowiednia ilość drożdży oraz odpowiednio długie wyrabianie i wyrastanie ciasta. Powinno ono być elastyczne, ciepłe i dobrze odchodzić od ręki. Wybór właściwej mąki jest szczególnie ważny dla smaku i konsystencji włoskiej pizzy. A zatem odpowiedzmy sobie na pytanie jaką mąkę wybrać?

Śmiało można użyć stwierdzenia, że pizzę uda nam się przyrządzić praktycznie z każdego rodzaju mąki, ale ciasto będzie różniło się w smaku. Również jego wyrabianie przy nieodpowiedniej mące może stać się bardziej kłopotliwe.

W dużym uproszczeniu od stopnia oczyszczenia ziarna zależy, jakiego typu mąka powstanie. Im mniej łuski, tym numer typu będzie niższy. Idealną mąką do zrobienia ciasta na pizzę jest mąka pszenna typu 00. Jest ona najbardziej oczyszczona ze wszystkich typów mąk co pozwala nam uzyskać z niej ciasto, które jest miękkie, delikatne w środku, a równocześnie wypieczone i chrupiące z zewnątrz. Dodatkowo łatwe w zagniataniu. Co ciekawe ciasto jeszcze surowe nie nasiąka sosem ani dodatkami. Mąka do pizzy typ 00 zawiera sporą ilość glutenu, który nadaje ciastu sprężystość i odpowiednią konsystencję. Mąka typ 00 produkowana jest głównie we Włoszech. Jeśli jednak nie mamy możliwości zakupu oryginalnej włoskiej mąki w sklepach możemy znaleźć także mąkę typ 00 od polskich producentów. Dużym zainteresowaniem cieszy się jej sprzedaż także internetowa.

Jaką mąką z powodzeniem zastąpimy tradycyjną włoską mąkę typu 00?

Mąkę pszenną można znaleźć praktycznie w każdym sklepie spożywczym, a więc z jej dostępnością nie będzie problemu . Najlepiej wybrać typ 450 lub 550, dlatego, że pod względem właściwości jak również konsystencji i sposobu wyrabiania ciasta to właśnie one najbardziej przypominają mąkę typu 00. Z tych rodzajów mąki ciasto powinno ładnie wyrosnąć być lekkie i jasne.

Do zrobienia pizzy można użyć także mąki pełnoziarnistej, która jest zdrowszym zamiennikiem mąki pszennej. Ten typ mąki jest bogatym źródłem składników mineralnych, takich jak: fosfor, magnez, żelazo oraz cynk, a także dostarcza dużej ilości błonnika pokarmowego. Ciasto wykonane z pełnoziarnistej mąki na pewno będzie się różniło w smaku od ciasta wykonanego z oryginalnej włoskiej mąki pszennej.

Można wykonać ciasto również z mąki żytniej trzeba jednak pamiętać, że takie ciasto będzie trudniejsze w wyrabianiu, cięższe, ciemniejsze, a do tego mąka ta lubi kleić się do palców dlatego ciężej będzie zrobić z niej kulkę.

W niektórych artykułach można przeczytać, że pizza wypiekana w domach Włochów wykonywana była właśnie z mąki chlebowej. Mamy do wyboru dwa rodzaje takiej mąki typy: 650 oraz 750. Producenci podpowiadają, że ten pierwszy nadaje się bardziej do wypiekania chleba, natomiast drugi lepiej sprawdzi się przy wypieku bułek. Natomiast jeśli chodzi o przyrządzanie pizzy z tych typów mąki lepiej wybrać typ 650 z mąki typu 750, ponieważ jest mniej przyjemny w wyrabianiu ciasto wychodzi twardsze i bardziej zbite.

Nie można zapomnieć także o osobach mających alergię na gluten, celiakię lub po prostu są na diecie bezglutenowej. Alternatywą dla takich osób jest przyrządzenie ciasta na pizzę mieszanką mąk z ciecierzycy, amarantusa, sorg czy soi.

Podsumowując temat mąki najlepsza będzie ta pszenna najwyższej jakości, ponieważ gluten jest ulubieńcem pizzy i to on sprawia, że podczas wyrabiania ciasto staje się miękkie i sprężyste.

Drożdże do ciasta na pizzę

A co z drożdżami jakie wybrać, aby stworzyć najlepszą pizzę? Wybór w tym przypadku jest o wiele łatwiejszy niż w przypadku mąki. Obecnie mamy do wyboru drożdże suche i świeże i tak naprawdę nie ma większego znaczenia, które z nich użyjemy. Istnieje stwierdzenie, że te suche aktywują się szybciej. Innym aspektem, który powinien pomóc nam przy wyborze jest czas. Świeże drożdże mają krótką datę przydatności , a po ich otwarciu warto zużyć je w ciągu trzech dni natomiast drożdże suche mają dużo dłuższą datę przydatności i można je dłużej przechowywać. Decyzja zależy tak naprawdę od nas i od naszych preferencji nie ma na to większego znaczenia przy przygotowywaniu ciasta na pizzę.

O czym jeszcze pamiętać robiąc ciasto na pizzę?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przyrządzając pizzę? Kluczowe znaczenie będzie miała temperatura wody jaką użyjemy do ciasta. Ważne, aby woda była ciepła żeby drożdże miały od razu doskonałe warunki do wzrostu. Nie może ona być ani zimna ani gorąca, odpowiednia będzie temperatura zbliżona do temperatury naszego ciała. Dlatego żeby zrobić dobre ciasto na pizzę trzeba chwilę zastanowić się tak naprawdę nad każdym składnikiem.

Istotną role w cieście na pizzę pełni również tłuszcz jakiego użyjemy. Dzięki niemu nasza pizza staje się jeszcze bardziej elastyczna i możemy z niej spokojnie uformować kształt według naszych upodobań. Czy to jakiego tłuszczu użyjemy ma znaczenie? Tak, na pewno ma znaczenie smakowe. W wielu przepisach na ciasto znajdziemy, aby dodać oliwę z oliwek i to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ ma ona bardzo wyrazisty smak dlatego pomaga potrawą przygotowanym z mąki nabrać charakterystycznego smaku. Wiedząc o tym, że oliwa nie należy do najtańszych produktów niektórzy mogą szukać dobrej alternatywy. Na szczęście mamy taką, są nią wszelakiego rodzaju oleje roślinne one równie dobrze nadadzą się do przygotowania dobrego ciasta. Jednak jeśli już tak owy wybieramy warto pokusić się o zakup na przykład oleju ryżowego zamiast rzepakowego czy słonecznikowego, który używa się na co dzień do smażenia różnych potraw.

Warto wiedzieć, że dodając sól i cukier do ciasta regulujemy tym jego pulchność i sprężystość. Kiedy dodamy więcej cukru do ciasta drożdże będą miały wspaniałe warunki do wzrostu. Jeśli dodamy więcej soli, przyhamujemy ich wzrost co także wydłuży fermentację ciasta. Jednak dzięki temu a nasze ciasto na pizzę zyskuje w efekcie wspaniałe “dziury” w środku po wypieczeniu. Jeszcze jedna kwestia ciasto, które zawiera małą ilość soli ma skłonność do przyklejania się do blatu, natomiast dobrze posolona masa na pizzę jest dużo łatwiejsza w wyrobieniu. Czy ma znaczenie jakiej soli użyjemy do zrobienia ciasta? Na pewno uda nam się wykonać ciasto z każdego rodzaju soli jednak jeśli chodzi o to jaka jest polecana jest nią sól himalajska lub morska. Mają one łagodniejszy smak od tradycyjnej soli kuchennej dlatego używając ich nie musimy się zbytnio martwić tym, że przesadzimy, a ciasto będzie za słone.

Mając już wszystkie odpowiednie składniki przechodzimy do wyrabiania ciasta. Na ten etap warto też poświęcić chwilę. Tak naprawdę nie potrzebujemy do tego miksera, a wszystkie składniki możemy wymieszać ręcznie. Dobrą opcją jest zaplanowanie robienia pizzy trochę wcześniej, ponieważ ciasto na pizzę lubi sobie poleżakować. Czas jest tutaj wspaniałym pomocnikiem. Żeby wyrosło najlepiej odczekać godzinę lub dwie. Jeszcze lepiej gdy mamy przygotowane wszystko wcześniej sprawdzi się odstawienie ciasta na całą dobę nie jest to konieczne, ale można kiedyś przy okazji spróbować i zobaczyć jaki będzie efekt.

Nie można także zapomnieć o pieczeniu ciasta, ma ogromne znaczenie jak jego wykonanie, bo co z tego, że będziemy mieć super ciasto jeśli nie będzie ono odpowiednio upieczone? Pizza w tradycyjnym, opalanym drzewem piecu piecze się około 90 sekund w temperaturze bliskiej 500 stopni. Wiadomo, że raczej nie mamy takiej możliwości w domu. Więc jak stworzyć jej odpowiednie warunki? Zanim pizza trafi do piekarnika trzeba upewnić się czy jest on odpowiednio nagrzany. Wkładając pizzę do nienagrzanego piekarnika może to skutkować dużym rozmoczeniem ciasta. Obecnie temperatura 250 stopni jest standardem wśród piekarników. Taki poziom ciepła pozwala na wypieczenie w warunkach domowych naprawdę smacznej pizzy. Genialnym pomocnikiem do wypieczenia pizzy jest kamień z szamotu czy ze skały sprawi, że będzie on idealnie przypieczony z dołu, a dodatkowo trzyma długo temperaturę. Jeśli ktoś często przyrządza pizzę w domu warto rozważyć jego zakup. Naprawdę widać różnicę w wypieczeniu, ale również czuć w smaku.

Top 3 rodzaje ciasta na pizzę:

Podstawą każdej pizzy jest ciasto. To ono decyduje o tym jaka smaczna będzie pizza. Nawet z najlepszymi składnikami pizza może nie być smaczna jeśli nie mamy dobrego ciasta na pizzę. Najlepszy przepis na ciasto na pizzę znajduje się oczywiście na naszym serwisie ProstePeso. A jakie pizze są preferowane? Jedni lubią pizzę na cienkim cieście. Inni wolą pizzę na cieście grubym. Jeszcze inni, dbający o linię, wybierają pizzę na pełnoziarnistym cieście.


1. Pizza na cienkim cieście

Pizza na cienkim cieście – jest klasyczna i typowo włoska. Ma chrupiące ciasto, które nie ugina się pod ciężarem składników. Mniejsza ilość ciasta pozwoli zjeść więcej kawałków. Cieńsze ciasto to mniej kalorii. Piecze się ją stosunkowo krócej niż tą na grubym cieście. Cienkie ciasto powinni wybierać Ci, którzy pilnują liczby spożywanych kalorii. W cienkim cieście jest ich po prostu mniej. Do wyrobienia idealnie cienkiego ciasta niezbędna jest mąka typu 0,dobrej jakości oliwa, a także drożdże i sól. Za sukces dobrego smaku odpowiedzialne są też wyważone proporcje. Kluczem do idealnego cienkiego ciasta jest elastyczność.


2. Pizza na grubym cieście

Pizza na grubym cieście – powstaje dokładnie z takich samych składników jak to cienkie. Jest go po prostu więcej. Gruby placek na pizzę jest przede wszystkim specjalnością Pizzerii w stylu amerykańskim. Grube ciasto jest wyjątkowo puszyste i miękkie, dzięki temu jedzenie pizzy jest bardzo przyjemne. Zaspokaja nawet największy głód. Wystarczy nawet 2 lub 3 kawałki żeby nasycić żołądek i zapewnić organizmowi przypływ energii. Piecze się ją dłużej i jest też bardziej kaloryczna. Nie jest zatem polecana ( w dużych ilościach) osobom dbającym o linię. Sekret grubego ciasta tkwi w tym, że najczęściej wyrasta nieco dłużej, dzięki czemu w jego wnętrzu jest więcej powietrza odpowiedzialnego za puszystość. Ponadto konsystencja podczas wyrabiania jest nieco rzadsza.


3. Pizza na cieście pełnoziarnistym

W obecnych czasach wiele osób dba o linię jak również zwraca uwagę na świadome odżywianie. Z myślą o takich osobach można przygotować ciasto z mąki pełnoziarnistej zyskując przy tym wersję bardziej bogatą w składniki odżywcze, a do tego o niższym indeksie glikemicznym.


Jakie powinno być ciasto na pizzę – kwestia smaku decyduje o tym, czy powinno być na cienkim czy na grubym cieście. Tak, wiemy, że w oryginale włoskim tylko na cienkim cieście, ale pizza to obecnie danie globalne, które w każdym zakątku świata jest nieco inne i trafia w nieco inne gusta i nawyki. Więc jeśli w jakimś zakątku świata wolą pulchne i grube ciasto na pizzę to jest kwestia smaku. Również i sposób wypieczenia. Jedni wolą ciasto delikatnie przyrumienione na bokach a inny wolą ciasto przypieczone od spodu. I również to, czyli stopień wypieczenia ciasta na pizzę to kwestia smaku indywidualnego smakosza pizzy. Nie ma więc jednej i globalnej odpowiedzi jakie powinno być ciasto na pizzę. Możemy jednak powiedzieć jakie jest najlepsze ciasto na pizzę według nas. Najlepsze ciasto na pizzę według autorów i smakoszy ProstePesto to ciasto oczywiście cienkie. Dobrze wyrobione, aksamitne, lekko przypieczone po bokach a od spodu tylko lekko przyrumienione. Składniki na pizzy nie wyłożone po same brzegi, aby można było delektować się przyrumienionym rantem pizzy. Takie jest najlepsze ciasto na pizzę według nas.

Dobrą pizzę naprawdę łatwo poznać. Pierwszym elementem świadczącym o jej jakości jest ciasto. Musi być lekkie, ale na tyle sprężyste, by po upieczeniu uniosło pyszną zawartość.

Magdalena Gessler, Dobra pizza nie jest zła, „Newsweek Polska” nr 15, 8–14 kwietnia 2013, s. 112.

Proste ciasto na pizzę to podstawa kuchni. Zauważmy, że kuchnia włoska w ogólnym pojęciu i pizza konkretnie to dania proste. Więc i spód pizzy nie może mieć skomplikowanej receptury. Tradycyjne i podstawowe ciasto na pizzę charakteryzuje się prostymi składnikami. To tylko mąka, woda, drożdże, sól, cukier i oliwa z oliwek. Oraz trochę czasu na wyrośnięcie. Szybkie ciasto na pizzę nie istnieje. Jeśli chcemy mieć pyszny spód do pizzy to musimy poświęcić na to czas. Wykonanie ciasta na pizzę to około 10 minut na przygotowanie rozczynu i około 15 minut wstępnego wyrabiania. Następnie 2 godziny na wyrośnięcie ciasta i ponowne 30 minut wyrabiania. Mamy więc już 3 godziny. Czy da się to przyspieszyć? Pewnie się da, są różne przepisy na szybkie ciasto na pizzę. Ale nie będzie to wtedy ciasto aksamitnie miękkie.

A po najlepszy przepis na najlepsze ciasto na pizzę zapraszamy tutaj: ciasto na pizzę – jak zrobić szybkie, cienkie i pyszne najlepsze ciasto na pizze.

Top 10 najpopularniejsze przepisy na pizzę:

  1. Pizza z kurczakiem i kukurydzą
  2. Pizza hawajska z szynką i ananasem
  3. Pizzerinki drożdżowe mini pizza na przekąskę
  4. Pizza Margherita a’la MSC Cruise
  5. Włoska pizza z serem mozzarella i jalapeno
  6. Calzone nadziewana pizza w kształcie pieroga
  7. Zakręcone pizzerinki z szynką, serem i oliwkami
  8. Flammkuchen alzacka tarta chlebowa z cebulą i boczkiem
  9. Ciasto na pizzę. Jak zrobić szybkie cienkie ciasto na pizze
  10. Japońskie specjały. Okonomiyaki – smaż co lubisz

Za co Polacy kochają pizzę?

Tak jak w tłusty czwartek wszyscy dzielnie stoimy w kolejkach po ulubionego pączka z nadzieniem różanym i lukrem tak samo z dużą intensywnością w Polsce 9 lutego, obchodzony jest międzynarodowy dzień pizzy. To sugeruje nam już na początku, że Polacy są jej wielkimi pasjonatami. Pizza jest daniem włoskim, które cieszy się dużą popularnością nie tylko we Włoszech, ale również na całym świecie. Nic dziwnego, że Polacy także ją uwielbiają. Przyglądając się głębiej można dostrzec, że praktycznie w każdym mieście spotkamy pizzerię lub restaurację, w której zjemy pizzę. Warto również przez chwilę się zastanowić ile znamy osób w swoim gronie, które jej nie lubią? Na pewno zdecydowana większość z nas nie znajdzie takiej osoby lub będzie bardzo mało takich osób, zatem pomyślmy za co Polacy kochają pizzę?

Przede wszystkim za jej smak. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że najchętniej zamawiane pizze to pepperoni, margherita, capriciosa. Grube ciasto, podwójny ser, duża ilość dodatków można by rzec, że to pizza w stylu Amerykańskim jest kochana przez Polaków, ale równie dużo osób wybiera wersję na cienkim cieście z dodatkiem aromatycznych ziół i delikatnej szynki parmeńskiej. Mogłoby się wydawać, że jedząc to włoskie danie nic już nas nie może zaskoczyć. Nic bardziej mylnego, pizzę można przygotować na różne sposoby z przeróżnymi dodatkami. Każdy ma na pewno swoją ulubioną i wie dokładnie czy woli pizzę na cienkim czy na grubym cieście, a może ciasto pełnoziarniste lub bezglutenowe.

Niby jedno popularne danie, a tak wiele możliwości. Jeśli już o różnorodności pizzy mowa to warto nadmienić, że nie tylko możemy modyfikować rodzaj ciasta z jakiego będzie się ona składała, ale przede wszystkim dodatki jakie się na niej znajdą. Jedni lubią pizzę z oliwkami inni wolą pieczarki. Ktoś lubi pizzę z podwójnym mięsem, a ktoś wegetariańską. W niczym to jednak nie przeszkadza, bo jeśli dwie osoby mają odmienne zdania w kwestii dodatków mogą zamówić lub przygotować dwie osobne pizze albo jedną podzieloną na pół. Właśnie ta różnorodność sprawia, że jest ona daniem można by powiedzieć bardzo uniwersalnym i nawet przygotowując ją w domu mamy możliwość dopasować się do upodobań smakowych osoby jedzącej.

Co ważne nic straconego jeśli w gronie znajomych mamy alergików, nie muszą oni odejmować sobie przyjemności z jedzenia tego przepysznego dania, ponieważ w zależności od rodzaju alergii możemy tak zmodyfikować pizzę, aby również takie osoby mogły cieszyć się jej wspaniałym smakiem. Polacy także uwielbiają pizzę za możliwość połączenia jej z różnymi sosami. Choć we Włoszech do pizzy podawana jest oliwa i nie ma mowy tam o żadnych sosach w Polsce nie jest to tak bardzo popularne. Polacy najchętniej wybierają jako dodatek sos czosnkowy i ketchup. Jak powszechnie wiadomo dzieci uwielbiają słodkie rzeczy więc dla małych pociech można przygotować wersję pizzy na słodko na przykład z owocami i kremem czekoladowym. Będą one na pewno zachwycone takim daniem. Z tego powodu tak duża liczba osób uwielbia pizzę, ponieważ każdy ma możliwość znaleźć odpowiednią wersję dla siebie.

Wiele osób wspomina również o tym, że lubią pizzę, ponieważ oprócz składników, z których przyrządza się ciasto jak już wcześniej wspominano nie ma ona dokładnie określonych dodatków, a co za tym idzie można ją przygotować z tym produktów, które aktualnie posiadamy w lodówce. Dzięki temu zmniejszamy ilość marnowanej żywności, a przygotowanie takiej pizzy nie będzie kosztowne. Jeśli już o aspekcie finansowym mowa to Polacy chętnie wybierają pizzę właśnie ze względu na jej stosunkowo niską cenę w porównaniu do cen innych potraw, które można zamówić w restauracji.

Za co jeszcze Polacy uwielbiają pizzę? Za to, że jest ona daniem, które naprawdę potrafi łączyć ludzi. Na pewno nie raz każdy z nas dostał od znajomych lub rodziny propozycję spotkania się i pójścia na pizzę. Jest to wspaniała okazja aby móc porozmawiać i miło spędzić czas, a przy tym zjeść coś co zapewne będzie smakowało każdemu. Również ciekawym pomysłem jest umówienie się z przyjaciółmi i przyrządzenie pizzy w domu. Gwarantuje to świetną zabawę przy przygotowywaniu składników jak i czekaniu aż będzie gotowa. Nie można zapomnieć także o tym, iż przyrządzanie pizzy w domu z dziećmi to wspaniała okazja na wzmocnienie więzi rodzinnych, ale także nabycie nowych umiejętności kulinarnych przez małe pociechy, a jak wiadomo pizza nie należy do ulubionych dań tylko dorosłych, ale także i dzieci.

Polacy z pewnością także doceniają pizzę za jej ogólnodostępność. Jasną sprawą jest, że najlepsza pizza to taka przyrządzona w domu, ale pizzę można zamówić także w dobrej pizzerii czy restauracji z dowozem do domu co jest dużą zaletą tego dania. Istnieje też inna alternatywa pizzy, co prawda w tej wersji nie będzie ona zapewne, aż tak smaczna jak przyrządzona w domu lub zamówiona z dobrej włoskiej pizzerni , jednak jeśli nie mamy czasu na robienie pizzy, a na jej zamówienie i dostarczenie nie mamy ochoty czekać, można wtedy skorzystać z wersji mrożonej kupionej w markecie czy innym osiedlowym sklepiku. Rzadko kiedy zdarza się, że sklepy nie posiadają w swoim asortymencie właśnie takiej pizzy.

Pizza domowa, w dostawie czy pizzerii?

Choć to pytanie wydaje się być bardzo proste zastanówmy się czy da się udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę w zależności od sytuacji w jakiej się znajdziemy będzie zależało, która opcja w danym momencie będzie dla nas najlepsza.

Pizza domowa

Pizza własnej roboty ma wiele zalet. Wiemy dokładnie z jakich składników jest wykonane ciasto oraz możemy ułożyć na pizzy dodatki według swoich upodobań i proporcji. Dokładnie skontrolujemy stopień wypieczenia, wielkość oraz kształt w zasadzie całe przyrządzenie pizzy będzie według naszego autorskiego pomysłu. Można ją przygotować samemu, aby na przykład zrobić komuś niespodziankę lub jako przekąska gry mają zjawić się goście. Świetnym pomysłem jest także przygotowanie tego włoskiego dania z przyjaciółmi lub rodziną jest to dobra alternatywa na spędzenie wspólnie czasu, a na pewno smaczna. Na pewno przyrządzenie w domu smacznej pizzy da nam wiele radości oraz satysfakcji.

Pizza w dostawie

Drugą równie atrakcyjną opcją jest zamówienie tego włoskiego dania z dostawą do domu. Każdy z nas choć raz na pewno miał taki dzień kiedy chce się zjeść coś smacznego równocześnie nie mając ochoty przy tym na gotowanie. Wtedy z inicjatywą wychodzą do nas restauracje lub pizzernie, które w swojej ofercie posiadają pizzę na dowóz. Dzięki temu możemy zjeść naprawdę smaczną pizzę nie wychodząc przy tym z domu. Co ciekawe według przeprowadzonych ankiet to właśnie pizza jest najchętniej zamawianym przez Polaków daniem z dostawą do domu, co więcej najczęściej jest ona zamawiana w weekend. Nic dziwnego, ponieważ spokojnie może się nią najeść większa ilość osób co sprawia, że doskonale sprawdzi się na przykład na imprezę ze znajomymi , a dodatkowym jej atutem jest także cena, która jest stosunkowo niska.

Pizza w pizzerii

Nie każdy z nas jednak lubi dzwonić do pizzerni żeby zamówić pizzę dlatego, ciekawym pomysłem coraz bardziej już rozpowszechnionym jest jej zamówienie przez internet. Wchodzimy na stronę internetową danej pizzerni, wybieramy swoją ulubioną pizzę, podajemy adres i gotowe, zamówienie złożone. Jest to nowoczesny, a przede wszystkim szybki sposób na zamówienie tego włoskiego przysmaku. Nie ulega wątpliwości, że zjedzenie pizzy w pizzerni jest można by powiedzieć bardzo pysznym pomysłem. W lokalu jest ona przygotowywana przez wykwalifikowaną osobę, która świetnie zna się na tym jak ją przyrządzić, aby była naprawdę smaczna. Dodatkowo jak wiadomo prawdziwa włoska pizza jest wypiekana w specjalnie przeznaczonym do tego piecu, w którym pieczona jest dość krótko, zatem czas oczekiwania na nią nie jest zbyt długi co jest dodatkowym jej atutem, a zjedzona na gorąco jest naprawdę smaczna. Wyjście na pizzę do pizzerni jest doskonałym sposobem na miłe spędzenie czasu z przyjaciółmi czy rodziną, a także bardzo dobrym pomysłem na randkę, ponieważ jest małe prawdopodobieństwo, że drugiej osobie nie zasmakuje.

Odpowiadając na pytanie trudno stwierdzić, która z wybranych opcji jest najlepsza. Wszystkie mają swoje zalety, a zatem każdy musi wybrać najwygodniejszą opcję dla siebie.

Jaka powinna być idealna pizza?

Dość trudno odpowiedzieć na pytanie jaka powinna być idealna pizza, ponieważ każdy z nas ma inny gust oraz wymagania co do jej smaku. Niezależnie od tego jakie wybierzemy dodatki, można wyróżnić kilka cech charakterystycznych dla naprawdę dobrej pizzy. Przede wszystkim podstawą jest ciasto i to jemu trzeba poświęcić dużo uwagi. Niezależnie od tego jaki jego rodzaj wybierzemy, czy na grubym czy na cienkim spodzie, odpowiednio dobrane składniki to połowa sukcesu udanego ciasta. Wspaniałym tego przykładem jest specjalna mąka typu 00, która najbardziej nadaje się do zrobienia pizzy i to dzięki niej ma ona smak bardzo zbliżony do włoskiego oryginału.

Co do samego ciasta najlepiej wyrabiać je samymi rękoma, ponieważ powietrze ze środa ciasta przeniesie się na brzegi tworząc je puszyste. Nie można zapomnieć także o tym, że ciasto powinno rosnąć co najmniej godzinę przed jego upieczeniem. Oczywiście prawdziwa włoska pizza wypiekana jest krótko w piecu opalanym drewnem co nadaje jej niepowtarzalnego aromatu. Bardzo istotnym składnikiem pizzy jest również ser, warto się chwilę zastanowić i wybrać ten dobrej jakości, który będzie po prostu rozpływał się w ustach. Najczęściej do pizzy stosuje się mozzarellę i to jest naprawdę bardzo dobry wybór. Kluczowym składnikiem jest także sos, który nie powinien być wykonany z koncentratu i posypany dużą ilością oregano.

Dobry sos to taki zrobiony z pomidorów ze świeżymi ziołami, czosnkiem i odrobiną oliwy z oliwek. Idealna pizza bezwarunkowo cechuje się posiadaniem świeżych dodatków. Czasami mniej znaczy więcej dlatego też zamiast skupić się na ilości dodatków warto skupić się na ich dobrej jakości . Najlepiej żeby pochodziły one od sprawdzonych dostawców. Dodatkowym atutem są świeże zioła i przyprawy. W Polsce bardzo często jako dodatek do pizzy wybierany jest ketchup, aczkolwiek on tak naprawdę przejmuje cały jej smak dlatego opłaca się zamienić go na oliwę niczym w prawdziwej włoskiej pizzerni. Tajemnicą włoskiej pizzy tak naprawdę jest dobre ciasto i odpowiednie składniki.


Pizza – składniki odżywcze

Przedstawiamy poniżej uśrednione statystyki pizzy według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) czyli resortu rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, odpowiednik ministerstwa rolnictwa w Polsce. USDA publikuje uśrednione dane dla wszystkich produktów spożywczych. W tym przypadku dla pizzy 36cm średnicy na średnim cieście. Oczywiście konkretne dane zależą w dużym stopniu od składników na pizzy.

Szczegóły:

1 servings per container

Serving Size100 g


Kalorie266

  • Na porcję% Dzienna wartość *
  • Tłuszcze 10g 16%
    • Nasycone 4.5g 20%
    • Trans Fat 0.2g
  • Cholesterol 17mg 6%
  • Sód 598mg 25%
  • Na porcję% Dzienna wartość *
  • Potassium 172mg 5%
  • Węglowodany 33g 11%
    • Błonnik 2.3g 8%
    • Cukry 3.6g
  • Białko 11g 22%
  • Vitamin C 1.4%
  • Calcium 18%
  • Iron 25%
  • Vitamin B6 7%
  • Vitamin B12 10%
  • Magnesium 8%

* The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.