Strona główna Kuchnie świata Kuchnia laotańska

Kuchnia laotańska

Kuchnia laotańska jest to tradycyjna kuchnia azjatycka, która charakterystyczna jest dla mieszkańców Laosu. Dzieli część tradycji kulinarnej z kuchnią tajską, wietnamską i khmeską. Głównym używanym produktem jest ryż i makaron sojowy, maniokowy lub ryżowy z różnymi dodatkami. Kuchnia laotańska wyróżnia się bogactwem świeżych ziół i wyrazistym smakiem potraw, który powstaje dzięki użyciu limonki, chilli i imbiru. Używa jest także bardzo popularna przyprawa zwana ” pepper chili wood”, czyli gatunek czarnego pieprzu, który rośnie w Azji Południowo-wschodniej.

Nie zbiera się ziaren tylko skupia się na korze i trzonie rośliny. Dzieli się ją na nieduże drzazgi i używa do zup czy gulaszu głównie w Laosie. Przyprawa ta nadaje ostry, pieprzowy smak z nutą chili i jest dużo ostrzejsza niż chili czy znany pieprz syczuański. Powszechnie stosowany jest kokos. Ma dużo wspólnego z kuchnią wietnamską, a różnica między tymi kuchniami polega na tym, że w kuchni laotańskiej sporadycznie stosuje się owoce morza, częściej ryby łowne w Mekongu. Posiłki w tej kuchni są jasne i kolorowe oraz zazwyczaj składają się z zupy i dania z makaronem lub ryżem wraz z dodatkami. Do głównych potraw kuchni laotańskiej należą zupy, które charakteryzują się kwaskowatym smakiem, ponieważ dodawane są marynowane warzywa i często są one podawane na śniadania. Głównym dodatkiem do prawie każdego dania w kuchni laotańskiej jest kao niao, czyli kleisty ryż, który ugotowany przechowywany jest w specjalnych koszyczkach kratip. Jest dodawany do sałatek, zup, ryb, mięs, jajek a nawet do potraw z makaronem.

Popularną potrawą jest Pad Lao, czyli smażony makaron ryżowy z mięsem lub tofu, zieloną fasolą, kiełkami, kolendrą i młodą cebulą. Tradycyjną popularną zupą jest ostra zupa Khao Poon, której głównymi składnikami są makaron ryżowy, wołowina, kurczak lub ryba, pędy bambusa i mleko kokosowe. Pomarańczowy kolor ma dzięki czerwienić paście curry. Kolejną zupą jest zupa bambusowa, która składa się z dwóch podstawowych składników bambusa i trawy cytrynowej. Narodowym daniem Laosu jest sałatka Laap lub larb, której głównym składnikiem jest mięso mielone podawane na surowo lub podsmażane. Jest dostępna w wielu wariantach, ale najczęściej skomponowana jest z kiełków, cebuli, chilli, kaffir, mięty, szczypiorku, trawy cytrynowej i pomidorów.

Ciekawostką jest fakt, że w Laosie na terenach porośniętych przez dżunglę część potraw gotowana jest w grubym, wilgotnym bambusie, który spełnia rolę naczynia. Nie pali się, ponieważ zawiera w sobie dużą zawartość wody. Można w nim przyrządzić tofu, mięso lub warzywa. Ponadto w Laosie do gotowania potraw używany jest tradycyjny, niedużej wielkości gliniany piec z paleniskiem Fao Dam na węgiel drzewny. Dania w kuchni laotańskiej chętniej niż w krajach sąsiednich spożywa się rękoma, ponieważ pałeczki nie są tak rozpowszechnione. Stosowanie pałeczek jest specyficzne, ponieważ je się trzymając jedną pałeczkę w jednej ręce a w drugiej łyżkę. Na uwagę zasługuje również fakt, że na targach w Laosie można kupić nietoperze, gryzonie, ptaszki, rzadziej zaś owady. Insekty jada się raczej na wsiach. Często stanowią one podstawowe źródło pokarmu mięsnego biednej części tamtejszego społeczeństwa. Nie można zapomnieć także o pysznych deserach. Najpopularniejszym są ciasteczka kokosowe, które są ciepłe i puchate i kształtem przypominają kuleczki.