Przepis | Strona główna | Kuchnie świata | Kuchnia Surinamska

Kuchnia Surinamska

Kuchnia surinamska słynie z tego, że stanowi połączenie kuchni wielu narodów m. in. Azji, Portugalii, Holandii czy Indii i można powiedzieć, że dlatego jest taka wyjątkowa. Surinam obecnie jest uważany za kraj karaibski, a do lat 70 XX w. był holenderską kolonią. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj lokalne owoce, warzywa oraz owoce morza, ponieważ jest to kraj tropikalny. Trzeba wiedzieć także, że w ważnym dodatkiem do wielu dań tej kuchni jest sambal, czyli pikantna pasta z chilli i najczęściej papryczki Adyuma lub Madame Jeanette.

Korzystają także bardzo często ze słodkich ziemniaków, soczewicy i ryżu. Natomiast jeżeli chodzi o mięsa to najczęściej jada się wołowinę i drób. W kuchni tej często pojawia się solone mięso i suszony dorsz. Kuchnia surinamska przede wszystkim opiera się na potrawach smażonych i gotowanych. Słynie także ze sztuki powolnego gotowania, smażenia i grillowania potraw, ponieważ występuje bardzo duża obecność chorób pasożytniczych. Najsłynniejszym daniem kuchni surinamskiej jest świąteczne danie, które bazuje na kurczaku zapiekanym w czymś w rodzaju panierki ze startego cocoyam, soku z cytryny i żółtosoczu, czyli bulwie podobnej do ziemniaka, popularnie nazywanej też cocoyam, malanga, tannia lub youtia. Ponadto słynie z surinamskiego nasi, czyli lokalnej wersji ryżu smażonego z dodatkiem cebuli i przypraw, które jest doskonale znane w Chinach i Indonezji oraz moksi – alesi, czyli ryżu, solonego mięsa, krewetek lub ryb oraz warzyw. Kolejnym daniem jest danie gulaszowe heri heri, które przygotowywane jest przede wszystkim z dorsza lub innej suszonej solonej ryby z dodatkiem zielonych warzyw, manioku, batatów oraz babki lancetowatej, liścia tajerbland lub fasolki szparagowej.

Ostatnim wartym uwagi daniem godnym spróbowania w kuchni surinamskiej jest surinamskie bami, czyli smażony makaron z kurczakiem. W dużej mierze przypomina ono indonezyjskie bami goreng. Trzeba przyznać, że ze względu na duży wpływ innych kultur kuchnia surinamska jest bardzo wyjątkowa.