Cukier

Cukier inaczej sacharoza, to słodka, krystaliczna substancja, którą otrzymuje się z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Sacharoza ma postać bezbarwnych lub białych kryształków (w zależności od stopnia rozdrobnienia), ma słodki smak i świetnie rozpuszcza się w wodzie.

Cukier uzależnia, zaburza pracę układu hormonalnego, prowadzi do chorób metabolicznych i zwiększa stres oksydacyjny. Nadmierne ilości cukru mogą być przyczyną próchnicy, trądziku, a także nadpobudliwości u dzieci. w kuchni to przyprawa, w technologii żywności jest on naturalną substancją konserwującą produkty spożywcze. Wyróżniamy 3 typy cukrów w żywności: cukry proste – wszystkie jednocukry (np. glukoza, fruktoza) i dwucukry (np. laktoza, sacharoza) występujące w produkcie lub potrawie naturalnie bądź sztucznie, cukry / węglowodany złożone – cukry o większych, bardziej złożonych cząsteczkach (głównie skrobia) najczęściej występujące w produktach naturalnie (ich główne źródła to pieczywo, kasze, makarony, ryż) oraz wolne cukry – wszystkie cukry dodawane do jedzenia przez producenta, kucharza i konsumenta, a także cukry naturalnie występujące w miodzie, syropach, sokach owocowych i koncentratach owocowych.

Nie ma w nim żadnych witamin i jedynie mikroskopijne ilości składników mineralnych (żelaza). Wartość odżywcza cukru jest znikoma. Idealnie pasuje do niego określenie „puste kalorie”, gdyż nie dostarcza organizmowi niczego poza energią.