Papaja

Papaja to inaczej melonowiec właściwy. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej oraz południowych rejonów Ameryki Północnej. Obecnie uprawiana jest w regionach tropikalnych i południowej części Europy. To bylina, która wyglądem przypomina niewielkie drzewo.

Ma owalny, gruszkowaty kształt. Mają skórkę w kolorze pomarańczowym lub ciemnożółtym, a miąższ jest bardzo słodki, soczysty i ma barwę czerwono-pomarańczową lub żółtą. W środku owocu znajdują się liczne, czarne nasiona, które mają gorzki smak. Zawiera enzym papainę, witaminę C i A, kwas foliowy, błonnik oraz potas, miedź i magnez. Papaja wzmacnia odporność, ma działanie przeciwzapalne, poprawia wzrok i wygląd skóry i paznokci, wspomaga pracę układu pokarmowego, wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe, wzmacnia układ krwionośny, zmniejsza ryzyko zawału, wylewu czy miażdżycy oraz obniża cholesterol.

Można ją jeść na surowo, sporządzać z niej soki, dodawać do sorbetów czy deserów. Jest też dobrym dodatkiem do mięs, pikantnych potraw i owoców morza. Nie jest zalecana osobom uczulonym na lateks, ponieważ zawiera biały płyn, który może powodować reakcje alergiczne. Nasiona mogą uszkodzić płód, dlatego nie jest wskazany dla kobiet w ciąży.