Ryboflawina

Ryboflawina to innymi słowy witamina B2, którą otrzymuje się w wyniku procesu fermentacji. Ryboflawina wspiera pracę układu nerwowego oraz odpornościowego, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku, wzmacnianie działania insuliny, jest niezbędna do wydzielania kortyzolu, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne, reguluje ciśnienie krwi, skurcze mięśni i pracę serca, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz pomaga łagodzić zmęczenie i znużenie.

Składnikami bogatymi w witaminę B2 są: przetwory mięsne zwłaszcza podroby, mleko i przetwory mleczne, jaja, oraz warzywa: brokuły, brukselka, szpinak. Ponadto niektóre produkty, takie jak płatki śniadaniowe oraz pokarmy zbożowe wzbogaca się dodatkiem ryboflawiny.

Niedobór tej witaminy daje takie objawy jak: zmiany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i języka, łuszczenie się i pękanie warg, zajady, wypadanie włosów, zmiany w narządzie wzroku i układzie nerwowym, opóźnienie wzrostu, nadwrażliwość na światło, bezsenność i zawroty głowy. Przy silnym przedawkowaniu dochodzi do wymiotów i nudności.