Serek kanapkowy

Serek kanapkowy jest śmietankowy, lekko kwaskowaty w smaku o puszystej, kremowej konsystencji. Najpierw otrzymujemy skrzep mleka (z kazeiny), z którego powstaje twaróg. Taki twaróg jest rozcierany i mielony. Powstałą masę miesza się następnie z mlekiem lub śmietaną oraz solą.

Czasem wzbogaca się taki serek w dodatkowe białka mleka. Żeby uzyskać serek o wyjątkowo puszystej konsystencji można go spulchnić azotem. Jest to proces obojętny dla naszego zdrowia. Serki kanapkowe przeważnie są utrwalane przez proces termizacji, czyli podgrzewania do około 60˚C. Dzięki temu nie rozwiną się w nich szkodliwe drobnoustroje i można je przechowywać nawet kilka tygodni. Ma dużo kalorii. Zawiera dobrze przyswajalne białko, witaminy z grupy B oraz wapń, fosfor i potas.

Te najzdrowsze, najbardziej naturalne serki kanapkowe w swoim składzie zawierają tylko twarożek i sól. Serki kanapkowe w kuchni mogą mieć szerokie zastosowanie. Przede wszystkim służą do smarowania pieczywa i dodawania na kanapkę swoich ulubionych dodatków. Może być używany także do sałatek lub przystawek.