Tłuszcze trans

Tłuszcze trans, rodzaj tłuszczów z grupy nienasyconych. Występują przede wszystkim w mleku, maśle oraz w mięsie zwierząt przeżuwających m. in. w baraninie i wołowinie. Niezdrowe tłuszcze typu trans to efekt przemysłowego utwardzania olejów pochodzenia roślinnego.

Są one wykorzystywane przeważnie do produktów spożywczych o długim terminie przydatności, ponieważ utwardzanie oleju zwiększa jego trwałość. Powstają również samoistnie na skutek długotrwałego podgrzewania oleju np. w kiepskich lokalach gastronomicznych, gdzie wykorzystuje się jedną porcję tłuszczu do wielokrotnego użytku.

Są one bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Nadmierne ich spożywanie może doprowadzić do rozwoju takich chorób jak cukrzyca typu II, czy różnego rodzaju chorób związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia, w tym także i chorób serca. Mogą być jedną z wielu przyczyn występowania otyłości. Maksymalny procent tłuszczów trans w całodziennej racji energetycznej nie powinna przekraczać wartości jednego procenta, czyli w przeliczeniu jest to ok. 2 gram przy porcji 2000 kcal.