Czereśnie

Czereśnie to jadalne owoce wiśni ptasiej. Owoce pestkowe typu pestkowca. Wyróżnia się dwie zasadnicze grupy odmian. Sercówki, które mają miękki i soczysty miąższ oraz chrząstki bardziej zwarty i jędrny. Owoce mogą mieć barwę żółtą, czerwoną, do bardziej czerwonej, niemal czarnej.

Zawierają witaminy A, K, P i C i witaminy z grupy B oraz potas, wapń, żelazo i jod. Czereśnie usuwają nadmiar soli z organizmu, wspomagają leczenie artretyzmu, działają oczyszczająco i odtruwająco, zwalczają wolne rodniki, wspomagają produkcję hormonów tarczycy, regulują przemianę materii oraz są skuteczne z chorobami pęcherza moczowego. Mogą być spożywane w stanie świeżym i nadają się do przetworów np. dżemów, galaretek. Mogą być po wydrylowaniu marynowane w occie i stosowane jako dodatek do pasztetów i mięs. Sporządza się z nich również likiery i syropy. Idealnie sprawdzają się jako główny składnik diety.

Owoce są bardzo sycące i niskokaloryczne, dlatego zaleca się jedzenie czereśni przy odchudzaniu. Doskonale też działają na cerę i skórę, która staje się bardziej elastyczna i napięta.

Co przygotować z czereśni?