Golonka to element handlowy z kością lub bez, pozyskiwany z tuszy trzody chlewnej, schłodzony lub zamrożony. Wyróżniamy golonkę tylną wieprzową, która jest odcięta od szynki na wysokości ⅓ kości goleni, licząc w dół od stawu kolanowego oraz golonkę przednią wieprzową, która odcięta jest od łopatki na wysokości stawu łokciowego, tak aby podramię bez części wyrostka kości łokciowej i bez nasady dolnej kości podramienia pozostało w golonce.
Do tradycyjnych posiłków należą golonki z kapustą i borowikami, a także z pieczonym boczkiem i świeżą papryką. W porównaniu z innym mięsem golonka charakteryzuje się sporą zawartością żelaza, fosforu, witaminy B1 i wapnia. Zawiera też dużą dawkę sodu, witaminy B2 i cynku. Przygotowanie dobrej golonki zajmuje sporo czasu. Najczęściej przyrządza się ją z wody lub pieczoną.
Oprócz tłuszczu w golonce znajdziemy też sporo cholesterolu, ale również ok 15-18% białka, które jest akurat pełnowartościowe i potrzebne naszemu organizmowi. Ważne jest, aby podawać ją z jak największą ilością warzyw, które ułatwiają wchłanianie żelaza.