Pigwa

Pigwa to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. To niewielkie drzewo lub krzew, osiągający 5-7m wysokości. Wywodzi się z Azji, ale rośnie w wielu miejscach na terenie Europy. Posiada owalne liście o ciemnozielonej barwie z wierzchu oraz szarej od spodu. Owoce przypominają jabłka lub gruszki, są duże i żółte.

Charakterystyczną cechą jest jej kwaskowatość a nawet lekka gorzkość. Zawiera pektyny, taniny, witaminę C, A, B2 i B6 oraz potas, magnez, żelazo, wapń oraz kwas foliowy. Pigwa pobudza apetyt, przeciwdziała wymiotom, wzmacnia odporność, działa przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicznie, zapobiega anemii i niedokrwistości, reguluje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, redukuje stany zapalne, wspomaga organizm przy leczeniu przeziębienia i grypy oraz nowotworowych. Nie poleca się spożywać tego owocu w stanie surowym, ponieważ są twarde, cierpkie i kwaśne.

Pigwa jest świetną bazą dla dżemów, marmolad, likierów, galaretek, kompotów oraz nalewek. Podkręci też smak mięs i pasuje do jesiennych ciast. Poleca się również sok z pigwy, syrop z pigwy lub pigwę do herbaty.

A co można przygotować z pigwy?