Podroby

Podroby to jadalne narządy wewnętrzne m.in.: wątroby, żołądki, nerki, płuca, serca, mózgi, ozory, grasice oraz inne części ciała zwierząt niebędące mięśniami i kośćmi. Najczęściej jada się narządy pochodzące od świń, kur, kaczek, krów i jagniąt. Stosuje się je w celach kulinarnych, ale także do wyrobów wędliniarskich.

Podroby są bogate w pełnowartościowe białko, witaminy A, B12, B2, niacyna oraz znaczne ilości składników mineralnych: żelaza, fosforu, miedzi i cynku a ich zawartość jest uzależniona od rodzaju podrobów. Najwyższą wartością odżywczą charakteryzują się: wątroba, mózg, nerki, ozory, serca i płuca. Dzięki zawartości witamin z grupy B podroby wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego i chronią przed rozwojem otępienia, choroby Alzheimera oraz depresji.

Podroby mimo zawartości cennych składników odżywczych są też źródłem puryn, które przyczyniają się do zaostrzenia objawów dny moczanowej, dlatego osoby cierpiące na to schorzenie powinny je ograniczać. Z podrobów można przygotować pasty, farsze do naleśników, krokietów, pierogów, pasztecików oraz pasztety. Pastami z podrobów można też faszerować mięsa.

Zobacz koniecznie: