Bryndza

Bryndza to miękki podpuszczkowy ser produkowany z owczego mleka w Polsce, Rumunii, Rosji, Austrii, Czechach oraz na Słowacji i Ukrainie. Otrzymany z owczego mleka bundz kruszy się i pozostaje w cieple przez około 2 tygodnie (do dojrzenia pod wpływem enzymów wydzielanych przez pleśń). Jest to tradycyjny sposób otrzymywania bryndzy.

Obecnie w zakładach mleczarskich produkowane są także odmiany bryndzy z mieszanek mleka krowiego i owczego, z dodatkami smakowymi. Ma intensywny, słony smak. Konsystencja prawidłowo wyrobionej bryndzy jest jednolita, jednobarwna (biała lub kremowa) i ma postać pasty. W serze bryndza znajduje się wiele cennych składników mineralnych oraz witamin, które zbawiennie wpływają na nasz organizm. Fosfor i wapń mineralizują kości, zapobiegają osteoporozie, osteomalacji u osób dorosłych oraz krzywicy u dzieci. Poza tym produkt ten jest cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, m.in. witamina A i E, oraz witamin C, B6 i B12.

Dostarcza również pokaźne ilości magnezu, który zapobiega skurczom mięśni oraz wspomaga odporność organizmu na stres. Jest dodatkiem do sosów i sałatek. A ponieważ jest serem tłustym, o konsystencji łatwo się rozpuszczającej, jest także świetnym dodatkiem do grzanek typu bruschetta. Może też być dodatkiem do serów serwowanych w ramach fondue, gdyż najważniejszy jest wówczas zdecydowany i oryginalny smak rozpuszczonego sera.

Zobacz te przepisy koniecznie