Ocet

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku, zwykle 6-procentowy lub 10-procentowy. Powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Stosowany jest jako przyprawa zakwaszająca. Wyróżniamy 4 główne rodzaje octu.

Ocet winny uważany za najbardziej szlachetny w kuchni, powstaje z dwukrotnej fermentacji winogron białych lub czerwonych i odznacza się charakterystycznym posmakiem wina. Ocet balsamiczny, który powstaje z połączenia soku z winogron z silnym octem. Ocet spirytusowy, który jest najsilniejszą odmianą, osiągającą stężenie nawet do 21%. To najbardziej powszechny ocet stosowany w kuchni jak i w przemyśle. Oraz ocet ryżowy powszechnie stosowany w kuchni azjatyckiej, powstały a skutek fermentacji ziaren ryżu. Jest stosunkowo lekki i prosty w smaku.

Ocet neutralizuje świąd i opuchliznę po ukąszeniach owadów, reguluje apetyt oraz obniża poziom cukru we krwi. W nadmiarze może szkodzić, podrażniając przełyk i żołądek. Ocet jest niezastąpioną przyprawą, bez której niemożliwe byłoby marynowanie warzyw, musztard czy powstanie winnych sosów sałatkowych.

Dania z wykorzystaniem octu: