Skwarki

Skwarki to pozostałość po produkcji tłuszczów wytapianych z tkanki tłuszczowej zwierząt, głównie smalcu. W zależności od użytego surowca mogą zawierać pewne ilości mięsa i tłuszczu. Cenione za walory smakowe. Używane w gastronomii. Skwarki mogą być spożywane bezpośrednio lub dodawane jako składnik potraw.

Ponieważ skwarki składają się głównie z wytopionego tłuszczu, do ich wykonania używa się słoniny albo boczku (w tym wędzonego). Poza tłuszczem zwierzęcym, dodaje się także mięso, które po podsmażeniu i wytopieniu ma wspaniały smak i aromat, a do tego jest przyjemnie chrupiące. Używane jako dodatek do potraw mięsnych, tłuszcz do ciast (także słodkich) i ciasteczek, często łączone z ziemniakami.

Wraz z wytopionym z nich tłuszczem i cebulą stosowane jako okrasa do dań. Przydają się np. do pierogów, kapusty, jako dodatek do żurku (wtedy trzeba je dodawać tuż przed podaniem, bezpośrednio na talerz, inaczej zrobią się gumowate), a nawet do zielonej sałaty z jajkiem na twardo.Skwarki trzeba smażyć na średnim ogniu. Na dużym szybko się przypalą, a na małym nie osiągną pożądanej konsystencji.

Do czego wykorzystać skwarki?