Chałwa

Chałwa to wyrób cukierniczy charakteryzujący się tłustą, włóknistą, kruchą konsystencją, wytwarzany z nasion oleistych i karmelu. Właściwości i wartości odżywcze chałwy pierwsi docenili mieszkańcy Iranu, skąd pochodzi. Stamtąd chałwa rozprzestrzeniła się na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej.

Do Europy przywędrowała z Indii na początku XX wieku. Wyróżnia się kilka rodzajów chałwy, w zależności od nasion użytych do jej produkcji – wymienić więc można najbardziej znaną chałwę sezamową i chałwę słonecznikową, a także chałwy: pistacjową, migdałową i arachidową. Jest kalorycznym i wysokotłuszczowym produktem. Zawiera głównie kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone. Ponadto chałwa bogata jest w składniki mineralne: fosfor, magnez i żelazo oraz witaminy z grupy B i witaminę E. Chałwa wpływa korzystnie na układ nerwowy, immunologiczny i krążenia, chroni przed odkładaniem się cholesterolu, zapobiega rozwojowi nowotworów, poprawia pracę płuc oraz łagodzi migrenowe bóle głowy.

Chałwa doskonale nadaje się do spożycia jako słodka przekąska, ale nie tylko. Na bazie chałwy można przygotować desery z dodatkiem jogurtu czy galaretki, serniki, kruche ciasteczka oraz kremy chałwowe do ciast.

Przepisy na dania z chałwą: