Mąka żytnia

Mąka żytnia to rodzaj mąki otrzymywany z żyta. Zawiera alkaloidy oraz lignany. Ciasto z tej mąki zawiera mniej skrobi i glutenu niż mąka pszenna. Gąbczastą strukturę ciasta uzyskuje się przez wcześniejsze przygotowanie zakwasu. Jest ciemniejsza, mniej elastyczna od mąki pszenicznej i ma charakterystyczny orzechowy i lekko kwaśny smak.

Na rynku dostępnych jest 8 typów mąki żytniej. Im wyższy typ, tym jest ona lepsza gatunkowo. Jest dobrym źródłem tłuszczów, błonnika spożywczego i cukrów,. Zawiera witaminy z grupy B i witaminę E oraz minerały: cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, wapń i żelazo. Mąka żytnia wspomaga proces odchudzania, reguluje poziom cukru we krwi, poprawia przemianę materii, redukuje poziom stanu zapalnego w organizmie, potencjalnie chroni przed nowotworami oraz ma pozytywny wpływ na obniżanie cholesterolu.

Z mąkę żytnią stosuje się do wyrobu chleba, bułek oraz makaronów. Polecana jest także do wyrobu zakwasu na żurek. Można wypiekać z niej również słodkie specjały. Tradycyjnym przykładem jest piernik, muffiny, babki, tarty i kruche ciasteczka.

A do czego użyjemy mąki żytniej?