Piwo

Piwo to napój alkoholowy otrzymywany w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki piwnej. Brzeczka stanowi wodny wyciąg ze słodu browarnego z dodatkiem chmielu i ewentualnie innych surowców. W szerokim znaczeniu, zwłaszcza historycznym, piwem określa się napój fermentowany oparty na zbożowym surowcu.

O przynależności piwa do danego gatunku, decyduje wiele czynników m. in. rodzaj fermentacji, aromat, smak, rodzaj słodu, ilość i rodzaj dodanego chmielu, goryczka, barwa, piana, nasycenie, składniki dodatkowe oraz metoda i miejsce warzenia piwa. Jest to produkt lekkostrawny, składający się głównie z wody, ziarna zbóż, drożdży i chmielu. Zawiera witaminy z grupy B: niacynę, folacynę, pirydoksynę i ryboflawinę oraz krzem i błonnik. Piwo pite regularnie pozytywnie wpływa na tkankę kostną, zapobiega osteoporozie, krążeniu i zakrzepom krwi, pomaga obniżyć poziom cholesterolu oraz zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

Od wieków wykorzystuje się ten trunek do celów kulinarnych. Jest ono doskonałym dodatkiem do ciast, zup, sosów czy mięsa. W kuchni staropolskiej dodawano piwo do tradycyjnego bigosu. Jest także świetnym doda do przyrządzania dań z krewetek i małży.

Zobacz piwne przepisy: