Spirytus

Spirytus to jest to roztwór wodny co najmniej 95% alkoholu ety­lowego. Wyrabia się go w Polsce głównie z ziemniaków, a także ze zbóż, odpadów pozostających z buraków przy produkcji cukru. Produkt przeznaczony jest do zastosowań kuchennych o bardzo szerokim zakresie wykorzystania.

Może być podstawą nalewek owocowych i ziołowych tworzonych w celach leczniczych lub konsumpcyjnych. Stanowi podstawę tradycyjnych wódek i koktajli alkoholowych. Jest też świetnym dodatkiem do deserów, lodów i kremów tortowych, do zaostrzania smaku dań mięsnych. Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje spirytusu: spirytus surowy- alkohol etylowy o stężeniu ok. 90-92%, otrzymywany przez prostą destylację z zacieru. Półprodukt do otrzymywania spirytusu rektyfikowanego. Może zawierać różne zanieczyszczenia. Spirytus rektyfikowany- destylat lub wodny roztwór alkoholu etylowego o zawartości około 96% alkoholu.

Obrót tym produktem jest legalny w większości państw zachodnich. W niektórych krajach jego sprzedaż w ogólnodostępnych placówkach handlowych jest zabroniona (można go stosować tylko do celów medycznych).

Do czego wykorzystać spirytus w kuchni?