Czarna porzeczka

Czarna porzeczka to gatunek rośliny należący do rodziny agrestowatych. Pochodzi z obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie. W Polsce występuje w stanie dzikim. Krzewy dorastają do 2m wysokości, obsypane są czarnymi jagodami o specyficznym słodko-wytrawnym smaku.

Zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, E i C, biotynę, kwas foliowy, luteinę, garbniki, olejki eteryczne, pektyny oraz składniki mineralne takie jak: magnez, jod, bor,wapń, potas i żelazo. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo. Wzmacnia odporność, skutecznie walczy z anginą, grypą i przeziębieniem, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, wyrównuje poziom cholesterolu, uwalnia organizm z toksyn, ma właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwzawałowe, pomaga w leczeniu miażdżycy, nerek, reumatyzmu, zapalenia pęcherza moczowego, łagodzi zmiany skórne np. trądzik oraz korzystnie wpływa na wzrok. Czarna porzeczka dobrze znosi zarówno wysokie temperatury jak i mrożenie.

Przygotowuje się z niej dżemy, konfitury i powidła. Służy jako dodatek do ciast i deserów. Może wzbogacić smak pieczonych mięs oraz wędlin. Można też zrobić z niej wino i nalewki.

Przepisy na dania z czarną porzeczką: