Groch

Groch to rodzaj roślin jednorocznych z rodziny bobowatych. Obejmuje od 2 do 7 gatunków. Rosną one w Azji południowo-zachodniej w stanie dzikim, natomiast w Polsce występuje tylko groch zwyczajny antropofit jak i roślina zwyczajna. Owocem grochu jest strąk zawierający od 3 do 10 nasion i mają kształt podłużnej torebki.

Wyróżniamy groch łuskowy i cukrowy. Stanowi dobre źródło białka, dostarcza węglowodanów oraz błonnika, który usprawnia trawienie. Posiada też składniki mineralne takie jak: żelazo, wapń, fosfor, magnez i potas. Poza tym zawiera witaminy z grupy B, które chronią układ nerwowy i pomagają zapobiegać stanom lękowym i depresji oraz łagodzą skutki stresu. Ma też sporo antynowotworowych przeciwutleniaczy.

W tradycyjnej polskiej kuchni groch podawany jest z kapustą czy bardzo popularna zupa grochówka. Groch może być źle tolerowany przez osoby, które mają bardzo wrażliwe żołądki, cierpią na refluks lub chorobę wrzodową. Nie powinni po niego sięgać także chorujący na niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Co przygotować z grochu?