Karkówka

Karkówka to tkanka mięsna grubowłóknista, poprzerastana tkanką łączną i tłuszczową. To gastronomiczne określenie na fragment mięsa, pochodzący z karku. Może być wieprzowa, wołowa, cielęca lub barania. Mięso to należy do tłustych, tym samym niekoniecznie zdrowych. Ważny jest kolor przerostów – to żyłki tłuszczu, które widać po przekrojeniu mięsa w poprzek.

Im są jaśniejsze, tym mięso jest młodsze, świeższe i lepsze w smaku. Karkówka szczególnie polecana jest do grillowania, przygotowania wędzonek, bitek, kotletów, gulaszu, a także do pieczenia i duszenia. Kluczem do idealnie przyrządzonej karkówki jest zamarynowanie mięsa. Sprawdzi się do tego miód, musztarda, sos sojowy, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz słodka papryka. Mięso należy pokroić na grube plastry i dokładnie obtoczyć w marynacie.

Tak przygotowane powinno odstać co najmniej 2 godziny w chłodnym miejscu, a najlepiej całą noc. W porównaniu z innymi mięsem karkówka charakteryzuje się sporą zawartością żelaza, magnezu, białka i wody. Zawiera też dawkę potasu, witaminy B1 i cholesterolu.

Przepisy na karkówkę: