Natka pietruszki

Natka pietruszki to liście dwuletniej rośliny z rodziny selerowatych: pietruszki zwyczajnej. Ma lekko gorzki, ostry i słony smak. Zastosowanie kulinarne mają liście dwóch odmian: pietruszki płaskolistnej, które są bardziej płaskie, miękkie i mają bardziej intensywny smak oraz pietruszki kędzierzawej, które są mocno postrzępione, a ich smak i aromat jest zdecydowanie delikatniejszy.

Jest uprawiana jest na całym świecie. Zawiera witaminę A, C, E i K, witaminy z grupy B oraz minerały: cynk, fosfor, magnezu, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń i żelazo. Ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, wzmacnia odporność organizmu, chroni przed infekcjami, zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej, niweluje nieprzyjemny zapach, wykazuje korzystny wpływ na układ krwionośny, zapobiega anemii, zmniejsza ryzyko zawałów serca, obniża ciśnienie tętnicze krwi, ogranicza ryzyko rozwoju miażdżycy oraz ma pozytywny wpływ na wzrok. Jest najchętniej dodawaną przyprawą do zup.

Siekana sprawdza się też jako przyprawa do ziemniaków, warzyw korzeniowych, ryb i mięsa. Świetnie zgrywa się z makaronem, risotto i owocami morza. Pasuje również do dań z czosnku i chili.

Z czym sprawdza się natka pietruszki?