Pomidory

Pomidory to gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej lub Środkowej, natomiast do Polski dotarł po 1492r. Początkowo był uważany za roślinę trującą. Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym i spożywanym jest pomidor zwyczajny.

Są produktami bardzo niskokalorycznymi, wynika to przede wszystkim z wysokiej zawartości wody. Jej zawartość wynosi ok. 95%, zaś pozostałe 5% to węglowodany i błonnik. Za cenne właściwości pomidorów odpowiedzialny jest ich czerwony barwnik-likopen. Posiadają witaminę C, potas, witaminę K1 oraz kwas foliowy. Zapobiegają miażdżycy, działają antynowotworowo i moczopędnie, poprawiają odporność i pracę układu nerwowego oraz wspomagają trawienie. Są pomocne w walce z nadwagą. 100g pomidorów to tylko 18 kcal.

Podstawowym zastosowaniem w kuchni są przetwory- ketchupy, sosy, przeciery pomidorowe i koncentraty. Wykorzystuje się je do zup, pizzy, dań mięsnych i warzywnych oraz makaronów. Nie są korzystne dla osób chorych na dnę moczanową i reumatoidalne zapalenie stawów.

Najpopularniejsze przepisy z pomidorami: