Rosół to niezagęszczana zupa będąca wywarem mięsno-warzywnym. Sporządzana z drobiu, ewentualnie z wołowiny, baraniny lub na Górnym Śląsku z gołębi. Podawana z makaronem typu nitki, wstążki lub z kluskami, z ziemniakami lub z plackiem.
Na Śląsku Cieszyńskim rosół podaje się również z kluskami wątrobianymi. Przepis na rosół z rdzennej polskiej kuchni zawierał mięso wołowe lub cielęce oraz ptactwo: gołębie, jarząbki lub kuropatwy. Rosół taki doprawiano koprem, pietruszką, czosnkiem, cebulą oraz pikantnymi korzennymi przyprawami. Bardzo trudno ustalić jednoznacznie wartość odżywczą rosołu, gdyż zależy ona od rodzaju mięsa i kości, ich ilości, użytych warzyw, jakości składników, czy czasu gotowania.
Zdrowotny rosół powinien być gotowany na kościach szpikowych, ponieważ szpik kostny jest bogatym źródłem witaminy A i K, żelaza, selenu, cynku, manganu i kwasów tłuszczowych. Nie można także zapominać o glukozaminie i chondroitynie, które trafiają do rosołu poprzez wygotowywanie chrząstek. Rosół tradycyjnie uznawany jest za remedium przy przeziębieniu, osłabieniu, czy na kaca.