Seler

Seler należy do rodziny selerowatych. Wyróżnia się dwa rodzaje: seler korzeniowy (jadalny jest korzeń i nać) oraz naciowy (jadalną częścią są łodygi selera). Jest najstarszym warzywem na świecie m. Zawiera witaminę C i E, witaminy z grupy B oraz fosfor, wapń, cynk, potas, magnez i żelazo.

W selerze znajdują się flawonoidy. Są to związki roślinne, które mają silne działanie przeciwzapalne m, antyutleniające, rozkurczające i moczopędne. Seler oczyszcza organizm z toksyn, pobudza przemianę materii, obniża ciśnienie tętnicze, ułatwia trawienie, polepsza pracę nerek i serca, pomaga trawić tłuszcze, likwiduje zaparcia oraz działa kojąco na obolałe stawy. Jest bardzo aromatycznym warzywem. Zarówno jego korzeń jak i liście (nać) charakteryzuje bardzo intensywny przyjemny zapach. W kuchni wykorzystywany jest na wiele sposobów.

Dodajemy go głównie do zup i sałatek, ale można z niego przyrządzać również koktajle, sok albo jeść na surowo. Jako składnik włoszczyzny bardzo często ląduje w rosole lub innych zupach warzywnych.

Ciekawe przepisy z selera: