Tortilla

Tortilla w kuchni meksykańskiej, rodzaj płaskiego, okrągłego placka o średnicy od 6 do 30 cm, z masy lub mąki kukurydzianej albo pszennej, stosowanego jako pieczywo i baza do innych potraw. Tortilla tradycyjnie była plackiem zastępującym sztućce. Jedzono więc z jej pomocą zupy i dania mięsne czy fasolowe, nabierając kęsy do ust i wycierając ciastem talerz.

W tej formie traktować ją można jako bardzo racjonalny dodatek do dań – pozbawiony nadmiaru tłuszczu czy chemii, stosunkowo niskokaloryczny, dostarczający węglowodanowej energii bez zbędnych cukrów. Kupna tortilla pszeniczna pozostaje dość dobry źródłem węglowodanów (zwłaszcza jeśli kupimy pełnoziarnistą wersję), a także manganu, selenu i witamin z grupy B.

Na jej korzyść należy również uwzględnić fakt, że objętościowo tortilli zjadamy mniej niż makaronu. Na całym świecie można już także nabyć tortille w postaci kukurydzianych chipsów o trójkątnej postaci, które podawane są przede wszystkim jako dodatek do dipów takich jak salsa czy guacamole.

Pomysły na tortillę: