Przepis na tortille. Tradycyjna meksykańska tortilla.

Przepis na tortille. Tradycyjna meksykańska tortilla.

Tortilla wywodzi się z Meksyku. Chociaż wyglądem i sposobem przygotowania przypomina naleśniki, to w meksyku pełni funkcję pieczywa jak nasz chleb.

Tortilla może stanowić bazę wielu potraw. Można z niej przygotować pyszne zawijane wrapy albo meksykańskie taco. Lubiana jest też bardzo przez dzieci, które podskubują po kawałku a sprytny rodzic może w tortillę zawinąć szynkę, warzywa, kurczaka i inne smakołyki, które biegające po domu dziecko zje bez szkody na dywanach i ścianach.

Tortilla może też służyć za przekąskę na przyjęciach. Można w nią zawinąć pasty jajeczne, pasty z awokado, serki i inne a następnie pokroić takie zawiniątko na 2 cm plasterki do przegryzania. Pomysłów jest wiele, ale bazę stanowi zawsze dobrze przygotowany placek. Poznajcie nasz przepis na tortillę rodem z Meksyku.

Przepis na tortille. Tradycyjna meksykańska tortilla.

Przepis na tortille. Tradycyjna meksykańska tortilla.

5.0 z 17 głosów
Danie: PieczywoKuchnia: MeksykańskaTrudność: Łatwe
Porcje

16

porcje
Przygotowanie

30

min.
Gotowanie

5

min.
Kalorie

210

kcal

Tortilla to placek naleśnikowy rodem z meksyku. Poznaj sprawdzony tradycyjny przepis na tortillę domową. Taki placek możesz wykorzystać na co dzień. Możesz z nich przygotować pyszne wrapy, możesz zrobić meksykańskie taco czy też przekąski na przyjęcie. Domowy przepis na tortillę będzie punktem wypadowym do twoich kulinarnych inspiracji.

Tryb gotowania.

Dłuższe podświetlenie ekranu

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej

  • 1 łyżeczka soli

  • 3 łyżki smalcu lub masła*

  • 1 szklanka gorącej wody (wrzątek)


Sposób przygotowania:

  • Do misy w której będziemy miksować lub wyrabiać ręcznie ciasto dodać mąkę, sól, roztopiony smalec (lub masło) oraz wrzątek.
  • Wszystko wymieszać mikserem z końcówką do ciasta drożdżowego (hak) lub wyrobić ręcznie. Jeśli wyrabiamy ręcznie, uważajmy żeby się nie poparzyć. Wrzątek dodany do mąki powinien przestygnąć i dać się wyrabiać, ale miejmy na uwadze, że to jednak wrzątek.
  • Po wyrobieniu ciasta należy przykryć go folią i odstawić do wystygnięcia aby ciasto odpoczęło. Świeże ciasto może nie dać się wałkować, dlatego dajmy mu około 30 minut odpoczynku.
  • Ciasto podzielmy na 16 równych części. Z każdej części uformujmy kulkę. Ponownie dajmy odpocząć 15 minut w takiej formie.
  • Każdą z kulek rozwałkujmy na stolnicy podsypując mąką. Placek ma być cienki. Z takiej ilości składników przy podzieleniu na 16 części placki powinny mieć ponad 20cm średnicy. Dostosujmy je jednak do wielkości naszej patelni.
  • Rozgrzejmy patelnię. Nie dodajemy na patelnię żadnego tłuszczu. Na rozgrzanej patelni smażymy placki z obu stron. Przewracamy w chwili, gdy zauważymy pojawiające się pęcherzyki powietrza a od spodu zaczną pojawiać się ciemne przypieczone plamki.
  • Po usmażeniu placków układajmy je jeden na drugim przykrywając wilgotnym ręcznikiem (gorące tortille szybko tracą wilgoć). Zostawmy je do wystygnięcia pod lekko wilgotnym ręcznikiem.

Uwagi:

  • Tradycyjne meksykańskie placki tortilla wykonuje się z użyciem smalcu, ale można też z powodzeniem użyć masła.

Instagram @proste.pesto

Obserwuj @proste.pesto i oznaczaj nas #proste.pesto

Facebook ProstePesto

Zobacz ProstePesto na Facebooku

Jeden komentarz

  1. Dziś były tacosy z tymi tortillami – super wyszły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*