Co trzeba wiedzieć o spisie powszechnym?

Co trzeba wiedzieć o spisie powszechnym?

Z pewnością oglądając wiadomości, przeglądając portale internetowe lub czytając gazety, zwrócili Państwo uwagę na kampanię reklamową dotyczącą spisu powszechnego. Jest to obowiązek każdej dorosłej osoby w naszym kraju. Czym jest ów spis, w jaki sposób należy dopełnić tego obowiązku i jakie są możliwe konsekwencje w przypadku odmowy spisania się? W tym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te pytania!

Co trzeba wiedzieć o spisie powszechnym?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – to pełna nazwa przedsięwzięcia, które właśnie trwa. Spis powszechny odbywa się raz na 10 lat zaś w tym roku obchodzi swoje setne urodziny bowiem właśnie w 1921 roku zorganizowano go po raz pierwszy. Wówczas młoda i niepodległa Polska dopiero zaczynała swój rozwój i konieczne było zebranie najważniejszych danych oraz przeprowadzenie niezbędnych prac statystycznych. Od tamtego czasu wiele się zmieniło: świat poszedł do przodu a rozwój nowoczesnych technologii zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji oraz udział w spisie. Spis trwa od 1 kwietnia do 30 września bieżącego roku – początkowo miał trwać do końca czerwca jednak w związku z pandemią został wydłużony o dodatkowe trzy miesiące.

Pytania w spisie dotyczą naszego codziennego życia, adresu zamieszkania, miejsca pracy, narodowości, wyznania czy stanu cywilnego. Na niektóre z nich nie musimy odpowiadać. Warto wiedzieć, że w spisie nie znajdziemy pytań o nasze dochody, posiadane konta w banku, numery kart płatniczych czy majątek osobisty. Jest to bezpieczna i poufna procedura, której nie musimy się obawiać.

Najlepiej samodzielnie

Czy przeprowadzenie spisu powszechnego w czasie pandemii jest bezpieczne? Tak ponieważ spisujemy się samodzielnie. W tym celu nie musimy nawet wychodzić z domu, potrzebujemy jedynie komputera lub urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu. Spisać możemy się o każdej porze dnia i nocy, również w dni wolne od pracy i godzin urzędowych. Strona internetowa jest intuicyjna i prosta w obsłudze a sam proces spisania się trwa maksymalnie kwadrans.

Inne sposoby

Pierwszy miesiąc spisu przeznaczony jest na samodzielne dokonanie tego obowiązku. Od 4 maja do osób, które jeszcze się nie spisały, dzwonić będą rachmistrzowie z prośbą o udzielenie informacji. Dzwonić będą z numerów 228288888 lub 222799999. Co ważne, nie można im odmówić – to nasz obowiązek. Informacji spisowej można zatem udzielić także telefonicznie. Można również odwiedzić urząd gminy ponieważ w każdym takim urzędzie wyznaczone są stanowiska do wypełnienia formularzy spisowych – możemy tam również liczyć na pomoc urzędnika. Ostatnią metodą jest wizyta rachmistrza w naszym domu. To rozwiązanie wybierane głównie przez osoby starsze, które nie korzystają z Internetu. Rachmistrz zada nam pytania i wypełni formularz. Będzie posiadał odpowiedni identyfikator a wizyta odbędzie się z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych. Z uwagi na stan epidemii, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak spis przez Internet lub telefonicznie.

Dlaczego trzeba się spisać

Za niedopełnienie obowiązku spisowego grozi kara do 500 zł. Poważniejsze konsekwencje mogą spotkać osobę, która udzieli nieprawdziwych informacji – tutaj przewidziana jest kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Jest to zatem obowiązek, który musimy wypełnić.

Dane pozyskane w spisie powszechnym składają się na pełny obraz społeczeństwa i życia w danym regionie czy mieście. Wielu z tych informacji nie pozyskuje się w inny sposób. Służą one państwu i poszczególnym samorządom do kształtowania właściwej polityki gospodarczej, społecznej, zdrowotnej czy mieszkaniowej. Podając prawdziwe dane, mamy więc realny wpływ na to, jak będzie wyglądać nasze najbliższe otoczenie oraz w jakich obszarach państwo czy samorząd muszą działać skuteczniej.

Ponadto, dla osób, które spiszą się samodzielnie i podadzą swój adres e-mail, przewidziany jest udział w loterii spisowej z wartościowymi nagrodami. Warto zatem spisać się jak najszybciej!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*