Przepis | Strona główna | Blog | Cuda natury. Bez czarny. Krótka charakterystyka
Cuda natury. Bez czarny. Krótka charakterystyka

Cuda natury. Bez czarny. Krótka charakterystyka

Aromatyczne krzaki bzu, rozrastające się tak, że potrafią przypominać małe drzewo, możemy spotkać wszędzie. W parkach i na skrajach łąk, na skwerach czy w lasach. Szeroko rozcapierzone skupiska jasnych, białawych lub różowych kwiatów udekorowane mnogością malutkich, ciemnofioletowych kuleczek – owoców bzu czarnego – od czasów pogańskich przykuwały uwagę człowieka.

Bez czarny występuje w wielu mitach czy podaniach ludowych z całego świata. Niemniej nie bez przyczyny jego inną nazwą jest – bez lekarski. Kwiaty i owoce, a nawet korzenie, liście czy kora bzu od dawien dawna wykorzystywane są w celach leczniczych. Tak w medycynie ludowej, jak w farmakoterapii.

W medycynie wykorzystuje się przede wszystkim kwiaty oraz owoce bzu czarnego, które wykazują różnorodne, dobroczynne działania. Przede wszystkim preparaty z kwiatów i owoców bzu, np. napary czy nalewki – których przepisy są łatwo dostępne – są pomocne w okresach zwiększonej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych. Poprawiając odporność wspomagają profilaktykę, a działając napotnie czy wykrztuśnie przyspieszają wyleczenie przeziębienia czy kataru, koją objawy grypy bądź anginy; obniżają też gorączkę.

Można je stosować jako płukanki do gardła. Drugim z podstawowych zastosowań jest przyniesienie ulgi przy problemach z oczami. Przemywanie oczu płukanką z kwiatów bzu odświeża oczy i pomaga na przykład na zapalenie spojówek. Przeciwzapalne właściwości bzu czarnego również, co jasne, pozytywnie skutkują w przypadku wspomnianych wcześniej stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Warto również zaznaczyć pożyteczny wpływ bzu czarnego na układ trawienia, leczenie biegunek czy problemów z układem moczowym dzięki działaniu przeczyszczającemu i moczopędnemu. Bez czarny ma również słabe właściwości odtruwające, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Zewnętrznie natomiast – okłady z naparu z kwiatów bzu wspomagają gojenie ran, wybielanie skóry, niwelację stanów zapalnych czy leczenie owrzodzeń.

Dodatkowo preparaty z bzu czarnego wykazują lekkie działanie przeciwbólowe, mogą być pomocne przy nerwobólach, migrenach, reumatyzmie, bądź – przede wszystkim – przy bolesnym miesiączkowaniu. Jako ciekawostkę można dodać, że niektórzy przypuszczają, jakoby bez czarny pomagał w regulacji cholesterolu – niemniej jak dotąd nie pojawiły się badania potwierdzające ten pogląd. Inne badania mówią natomiast, że ekstrakt z liści i owoców bzu może służyć osobom zmagającym się ze stanami depresyjnymi.

Mówiąc o substancjach, jakie możemy znaleźć w owocach, liściach czy kwiatach bzu czarnego, przede wszystkim pamiętać należy, że w stanie nieprzetworzonym są one trujące. Odpowiedzialne za to glikozydy – sambucyna i sambunigryna – rozkładają się dopiero w wysokiej temperaturze. Dlatego nie należy przyjmować bzu czarnego na surowo, a najrozsądniej będzie pamiętać o tym, że dołączenie preparatów bzu czarnego do diety, powinno być przemyślane – jak w przypadku każdego innego suplementu ziołowego.

A najlepiej skonsultowane z lekarzem, farmaceutą bądź dietetykiem. Wówczas będziemy mieć pewność, że odwary, napary czy tabletki z bzem czarnym przyniosą nam same korzyści, dzięki swojemu kompleksowemu składowi. Bez lekarski (przede wszystkim kwiaty i owoce) zawierają, oprócz glikozydów, także rozmaite mikroelementy i witaminy (np. C czy niektóre z grupy B), garbniki i pektyny, różne kwasy (m.in. chlorogenowy czy linolowy), substancje flawonoidowe takie jak rutyna czy kwercetyna, a także olejki eteryczne, antocyjany i wiele innych.

W aptekach i sklepach możemy znaleźć rozmaite leki bądź produkty lecznicze oparte o bez czarny. Tabletki na kaszel, susz do zalewania, ekstrakty i nalewki, specyfiki na trawienie, płukanki czy kremy, mieszanki ziołowe. Bardzo zróżnicowana oferta wskazuje na to, że wielokierunkowe działanie bzu czarnego jest potwierdzane doświadczeniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*