Przepis | Strona główna | Blog | Jak kofeina wpływa na nasz organizm?
Jak kofeina wpływa na nasz organizm?

Jak kofeina wpływa na nasz organizm?

Kofeina powinna być przyjmowana w odpowiednich proporcjach, ponieważ może mieć odwrotny do zamierzonego wpływ na organizm, a nawet może go uszkodzić, dlatego ważne jest, aby dobrze przyjrzeć się pokarmom, które ją zawierają.

Czy kofeina jest narkotykiem?

Istnieje wiele mitów na temat kofeiny, ale prawda jest taka, że należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku osób, które mają tendencję do łatwiejszego denerwowania się. To prawda, że kofeina jest rodzajem narkotyku, który jest wytwarzany naturalnie z liści i nasion wielu roślin. Mówi się, że jest to rodzaj narkotyku, ponieważ uzależnia i wiele osób jest od niego uzależnionych, zwłaszcza po to, aby utrzymać aktywność w ciągu dnia. Jednak może być również sztucznie wytwarzany poprzez dodanie pewnych składników.

Jakie jest działanie kofeiny?

Kofeina to substancja, która czy nam się to podoba, czy nie, jest obecna w naszym codziennym życiu i choć ważne jest, aby ją kontrolować, to przynosi ona również pewne korzyści dla organizmu, o ile nie jest nadużywana.

 • Podnosi ciśnienie. Już jedna filiżanka kawy może podnieść tętno o 100 uderzeń na minutę, podczas gdy w normalnym stanie wynosi ono zwykle od 60 do 80 uderzeń na minutę. Po tym wybuchu energii powrót do stanu wyjściowego może trwać ponad godzinę. Ponadto należy zwrócić uwagę na ilość spożywanych produktów, ponieważ mogą one również powodować zwężenie tętnic, co zwiększa ciśnienie krwi.
  W przypadku osoby zdrowej, która nie cierpi na żadną chorobę, nie będzie to miało żadnego negatywnego wpływu na jej organizm, wręcz może dać jej zastrzyk energii, którego szuka, a także może chronić przed zawałem serca. Według badań naukowych kobiety, które piją umiarkowane ilości kawy, są mniej narażone na wysoki poziom wapnia w tętnicach. Jednak w przypadku osób z niewydolnością serca, gdzie dochodzi do jego uszkodzenia, kawa może bardziej obciążyć serce.
 • Odwadnia. Może się to wydawać ciekawe, ale tak jest w rzeczywistości. Kofeina jest diuretykiem, a to wysyła do mózgu sygnał, aby pozbyć się wody z organizmu. Dlatego zaleca się picie dużo większej ilości wody w przypadku spożywania pokarmów zawierających kofeinę, aby przeciwdziałać efektowi moczopędnemu.
 • Powoduje zgagę. Spożywanie kofeiny może powodować zgagę, a nawet rozstrój żołądka. Nadmiar kofeiny nie jest magazynowany w organizmie, jest przetwarzany przez wątrobę i wydalany z moczem. Jeśli masz biegunkę lub nadmierne pragnienie, może to być spowodowane przedawkowaniem kofeiny, więc nie przesadzaj z jej ilością.
 • Może przyczyniać się do osteoporozy. Spożywanie dużych ilości kofeiny zaburza wchłanianie i metabolizm wapnia, co może prowadzić do osteoporozy.
 • Powoduje skurcze. Zbyt duża ilość kofeiny może powodować skurcze mięśni i ból mięśni.

Które produkty spożywcze zawierają kofeinę?


 • Kawa. Ten produkt spożywczy oczywiście zawiera kofeinę, ponieważ dostarcza około 50 mg kofeiny na filiżankę, niezależnie od rodzaju kawy.
 • Ciemna czekolada. Ku zaskoczeniu wielu, ten pokarm zawiera również kofeinę. Co więcej, im czystsza czekolada, tym więcej zawiera kofeiny.
 • Lody. Mimo, że dawka kofeiny jest minimalna, to faktem jest obecność tego środka spożywczego, zwłaszcza w kawie czy lodach czekoladowych, które zawierają największe stężenie tej substancji.
 • Napoje energetyczne. Żywność ta jest coraz częściej spożywana, ponieważ jest to doskonały pokarm, który pomaga przejść przez dzień ze znacznie większą ilością energii, ponieważ zawiera duże ilości tej substancji. Każdy z tych napojów jest zazwyczaj odpowiednikiem filiżanki kawy.
 • Ziarna słonecznika. Są bogate w witaminę E, B6 i kwas foliowy, ale mają też tyle kofeiny co cola, około 140 miligramów na filiżankę.
 • Suszone mięso. W przybliżeniu jedna porcja tej żywności może zawierać 75 miligramów kofeiny.
 • Niektóre produkty spożywcze. Niektóre inne produkty spożywcze, pochodzenia roślinnego takie jak yerba mate czy guarana zawierają sporo kofeiny. Należy przy tym zauważyć, że w ostatnich latach stają się one coraz bardziej popularne jako alternatywa dla klasycznej kawy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*