Ciasto na pizzę to podstawa tego dania. To od ciasta w większym stopniu zależy smak pizzy niż od dodanych do niej składników. Dlatego też postanowiliśmy opublikować sprawdzony, szybki, prosty i co najważniejsze smaczny przepis na ciasto na pizzę. Jeśli więc chcesz wiedzieć jak zrobić ciasto na pizzę to przeczytaj poniższy przepis na cienkie ciasto na pizzę włoską.
Wartości odżywcze
4 servings per container
Kalorie290
- Na porcję% Dzienna wartość *
- Tłuszcze
13g
20%
- Nasycone 3g 15%
- Cholesterol 51mg 17%
- Sód 750mg 32%
- Na porcję% Dzienna wartość *
- Węglowodany
56g
19%
- Błonnik 2g 8%
- Cukry 8g
- Białko 9g 18%
* The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
Ciasto na pizzę – najczęściej zadawane pytania
Wartość kaloryczna ciasta na pizzę zależy od użytych składników. Szacuje się, że standardowe ciasto na pizzę ma od 260 do 360 kcal.
Do przygotowania ciasta na pizzę potrzebujemy mąkę pszenną, drożdże, sól, cukier, wodę i oliwę z oliwek.
Ciasto na pizzę powinno wyrastać około godziny. Maksymalnie półtorej godziny. Nie powinno się przeciągać tego czasu.
Nie powinno się wałkować ciast na pizzę. Powinno być ono rozciągane. Oczywiście wałkowanie ciasta na pizzę nie sprawi, że nie wyjdzie, ale jednak smakosze zauważą różnicę.
Ciasto na pizzę powinno wyrastać w temperaturze pokojowej. Oczywiście może to być też temperatura nieznacznie wyższa i niższa. Nie powinna być jednak niższa niż 15C, gdyż drożdże nie będą się rozmnażać.
Drożdże powinny być rozpuszczane w letniej wodzie. Gorąca woda zabije drożdże w zaczynie a zbyt niska temperatura sprawi, że drożdże nie będą się rozmnażać.
Ciasto na pizzę powinno się piec przez 10 minut. Oczywiście wszystko zależy od składników na pizzy i temperatury pieczenia.
Pizza powinna być pieczona w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze wysokiej przez krótki okres czasu. Najlepiej w temperaturze 250C w czasie 10 minut.
Na pizzę oczywiście wybieramy mąkę pszenną. Chociaż można zrobić pizzę także z innej mąki. Jeśli chodzi o typ mąki, to na ciasto na pizzę najlepsza jest mąka typu 500 jeśli zależy nam na cienkim cieście. Typ 3000 wybierzmy, gdy chcemy mieć pulchne i grube ciasto.
Typy mąki pszennej. Jaka mąka jest najlepsza na ciasto na pizzę?
Należy wiedzieć, że mąka pszenna jest najbardziej wykorzystywaną mąka w naszej kuchni. Generalnie w sklepach możemy kupić mąki pszenne o różnych typach. Co właściwie oznacza typ mąki pszennej i czym te typy się różnią od siebie? Warto wiedzieć, ze typy mąki pszennej informują nas o zawartości substancji mineralnych w produkcie po jego zmieleniu. Dla przykładu mąka pszenna o typie 450 zawiera 0, 45% substancji mineralnych, natomiast typ 650 będzie ich miał 0, 65%. Im mąka posiada bielszy kolor, tym niższy ma numer typu. A kiedy kolor mąki jest ciemniejszy, tym wyższa w niej zawartość otrębów i tym samym wyższy typ. W zależności od typu mąki nadaje się ona do różnych przygotowywanych przez nas potraw. A oto typy mąk i ich zastosowanie:
- Typ 450 – torty, ciasta biszkoptowe
- Typ 500 – kluski, pierogi, cienka pizza, makarony, naleśniki, omlety, ciasta kruche
- Typ 550 – ciasta drożdżowe, ciasta smażone (np. pączki, faworki, oponki i racuchy)
- Typ 750, 1400, 1850, 2000 – wypieki domowego pieczywa
- Typ 3000 – chleby na zakwasie, pulchne grube ciasto na pizzę czy makaron.
Ciasto na pizzę ProstePesto.pl – wskazówki:
- Jeśli używasz świeżych drożdży, przed zrobieniem rozczynu ogrzej je do temperatury pokojowej, ale nie ogrzewaj za szybko. Wystarczy jak 30min wcześniej wyciągniesz z lodówki.
- Ciasta staraj się nie wałkować, tylko rozciągać, aby zachować strukturę ciasta. Jeśli jednak rozciąganie nie jest możliwe, możesz delikatnie wspomóc się wałkiem.
- Ciasto najlepiej piec w niskich formach jak niska blacha do piekarnika lub niskie formy do pizzy. Jeśli jednak nie dysponujesz taką formą, możesz użyć tortownicy.
- Pizza to bardzo popularne danie, ale też z wielką tradycją i jest robiona w wielu krajach, zwłaszcza we Włoszech z dużą pieczołowitością. Zerknij na Wikipedię aby dowiedzieć się więcej o tym włoskim specjale.
- Jeśli interesuje Cię inny przepis na ciasto na pizzę lub przepis na pizzę, zerknij do naszego działu z inspiracjami w kategorii “pizza“.
Czy ciasto można przechować na drugi dzień? Chcialabym użyć połowy ciasta ,a z drugiej części upiec pizzę na drugi dzień..
Bardzo ciekawe pytanie. Powinno nie być z tym problemu przy przechowywaniu w lodówce (w ciepłym miejscu ciasto nabierze “drożdżowego” smaku i zapachu). Nie próbowaliśmy jednak przechowywać, wiec teoria może rozjechać się z praktyką. Prosimy o informację zwrotną czy się udało
Dzień dobry, ile gramów świeżych drożdży należy użyć w tym przepisie?
Robię z tego przepisu piaty raz(znam go już na pamięć )rewelacyjne ciasto.Próbowałam z wielu przepisów,ale ten jest prosty ,bezproblemowy i zawsze wychodzi.Nieważne jakie składniki do pizzy dodajemy.Zawsze pysznie:)Dziękuję i polecam