Jedzenie mięsa. Tak czy nie?

Jedzenie mięsa. Tak czy nie?

W ostatnim czasie bardzo często dyskutuje się o tym, czy konieczne jest ograniczenie ogólnego spożycia mięsa na osobę, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także jako sposób na osiągnięcie tak potrzebnej równowagi środowiskowej.

Jak w każdej dyskusji, są zwolennicy i przeciwnicy środków proponowanych w celu realizacji tego procesu. Nie mam ani wiedzy, ani siły, aby publicznie zajmować stanowisko w tej czy innej sprawie, ale mogę przedstawić szereg argumentów za i przeciw spożywaniu mięsa, abyście mogli wyciągnąć własne wnioski.

Korzyści związane z konsumpcją mięsa.

Wbrew temu, co może się obecnie wydawać, jedzenie mięsa nie jest tylko negatywne, ponieważ ten rodzaj żywności oferuje niektóre z niezbędnych składników odżywczych dla naszego ciała, które możemy uzyskać tylko z królestwa roślin poprzez połączenie różnych produktów w pewnych ilościach. Mięso zwierzęce dostarcza nam niezbędnej podaży następujących związków.

  1. Żelazo. Mięso jest jedynym składnikiem, który jest w stanie dostarczyć nam żelaza hemowego, czyli żelaza zawartego w naszej krwi. Jest to najbardziej korzystny rodzaj żelaza dla naszego organizmu, ponieważ jest on uzyskiwany w większych ilościach, jest łatwiej przyswajalny i pomaga w przyswajaniu żelaza z innych pokarmów.
  2. Białko. Jest to związek niezbędny do tego, aby nasz organizm mógł tworzyć własne białka.
  3. Witamina B12. Mięso jest jedynym pożywieniem zdolnym do dostarczania tego typu witaminy, z tego powodu weganie lub ściśli wegetarianie powinni spożywać suplementy witaminy B12, aby uniknąć niedoboru witaminy B12.

Jakie są zagrożenia związane z jedzeniem mięsa?

Pomimo korzyści związanych ze stałym spożywaniem mięsa, pomimo tego, że nasze organizmy były przyzwyczajone do spożywania tych składników przez miliony lat, spożycie mięsa jest obecnie tak duże, że mogą wystąpić negatywne skutki.

Według różnych badań Polacy jedzą świeże czerwone mięso do dwóch razy w tygodniu, a mięso przetworzone prawie codziennie. Ponadto łącznie, nie biorąc pod uwagę zwierzęcia, z którego pochodzi mięso, średnie spożycie mięsa na osobę dziennie wynosi 108 gramów, co odpowiada 39,4 kg na osobę rocznie. Zalecane spożycie dla zrównoważonej diety wynosi 43 g dziennie lub 16,6 kg rocznie, widzimy, że liczby te są dwukrotnie wyższe.

To nadmierne spożycie może prowadzić do rozwoju niektórych chorób układu krążenia, takich jak otyłość i cholesterol, a także wielu innych chorób. W ten sposób warto zwrócić uwagę, że spożywanie mięsa w formie, w jakiej jest ono obecnie praktykowane w naszym kraju, może prowadzić do szeregu zagrożeń dla naszego zdrowia.

  1. Zakwaszenie. Aby móc rozłożyć białko zawarte w mięsie, nasz organizm potrzebuje bardzo kwaśnego środowiska. Dodając do tego stwierdzamy, że proces ten generuje odpady i szereg zaburzeń, takich jak nagromadzenie kwasu moczowego, gnicie jelit, nadmierne pobudzenie układu hormonalnego i nerwowego oraz przeciążenie niektórych narządów.
  2. Niedobór wapnia. Ze względu na potrzebę kwaśnego środowiska, organizm wyciąga wapń z kości, aby skompensować poziom pH, co prowadzi do niedoboru wapnia i możliwych problemów z tym związanych, takich jak osteoporoza.
  3. Tłuszcze nasycone. Choć potrzebne w małych dawkach, nadmiar tego rodzaju tłuszczu może prowadzić do wzrostu trójglicerydów i złego cholesterolu, co może prowadzić do pojawienia się niektórych chorób układu krążenia. Wreszcie, należy zauważyć, że mięso, które można znaleźć w niektórych supermarketach jest wysoko przetworzone i zawiera dodatki, leki i hormony, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak obecne spożycie mięsa wpływa na środowisko?

Ale wysokie spożycie mięsa może być nie tylko szkodliwe dla naszych ciał, ale może również powodować szkodliwe konsekwencje dla środowiska, głównie w oparciu o trzy aspekty.

  1. Z jednej strony, nadmierna konsumpcja wymaga nadmiernej produkcji, co może prowadzić do nadmiernej eksploatacji zwierząt.
  2. Z drugiej strony, według niektórych badań, około 80 % wylesiania w Amazonii, ze wszystkimi tego konsekwencjami, wynika z działalności rolniczej, albo w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich, albo w celu pozyskania paszy dla zwierząt.
  3. Wreszcie, cały proces produkcji mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi wiąże się z nadmiernym zużyciem wody, a także znaczną emisją gazów cieplarnianych. Bezpośrednim negatywnym skutkiem tego przemysłu jest wspomniane wcześniej wylesianie, nadmierne odchody zwierząt hodowanych na skalę przemysłową oraz transport towarów i zwierząt na wszystkich etapach procesu, od początku do momentu dostarczenia produktów mięsnych do supermarketów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*