Przepis | Strona główna | Wędzenie | Trzy różne wędzone kiełbasy z jednego mięsa
Trzy różne wędzone kiełbasy z jednego mięsa

Trzy różne wędzone kiełbasy z jednego mięsa

Przydomowe wędzarnie i domowe kiełbasy cieszą się ostatnio wielką popularnością. Wszystko przez to, że w naszych sklepach coraz ciężej dostać dobrej jakości wyroby a na dodatek przepisy utrudniają przemysłowe wędzenie. Również cena sklepowych kiełbas przyprawia o ból głowy. Coraz więcej firm nie wędzi swoich wyrobów w dymie a stosuje chemiczne preparaty nadające smak wędzenia. Po części wymuszone jest to europejskimi regulacjami a po części wymuszone jest to kosztami.

Nie dziwi więc fakt, że dużo ludzi sięga po własnoręcznie przygotowane kiełbasy. Zwłaszcza, że przygotowanie kiełbasy jest proste i tanie. Domowe wędzarnie można kupić już za 300 złotych a mięso do kiełbas nie przekroczy ceną samej kiełbasy. Ponadto w domowej kiełbasie znajdują się tylko najlepsze gatunki mięs.

Przepis na trzy różne domowe wędzone kiełbasy z jednej porcji mięsa

Przepis na trzy różne domowe wędzone kiełbasy z jednej porcji mięsa

5 z 23 głosy
Autor: Martyna Pietruszka Danie: WędzenieKuchnia: PolskaTrudność: Łatwe
Porcje

6

porcje
Przygotowanie

30

min.
Gotowanie

5

godz. 
Kalorie

300

kcal

Przedstawiamy rewelacyjny i prosty przepis jak z jednej porcji mięsa można przygotować wędzone kiełbasy na 3 różne sposoby. W taki sposób z jednego wędzenia mamy 3 rodzaje wędlin. Kiełbasę białą wędzoną, kiełbasę wędzoną parzoną i kiełbasę wędzoną pieczoną.

Tryb gotowania.

Dłuższe podświetlenie ekranu

Składniki:

  • 2.5 kg 2.5 mięsa z łopatki wieprzowej

  • 1 kg 1 mięsa z golonki (po oddzieleniu kości)

  • 500 g 500 kości z golonki

  • 500 g 500 podgardla

  • 1 kg 1 mięsa wołowego gulaszowego

  • 25 g 25 świeżo zmielonego pieprzu

  • 50 g 50 czosnku

  • 75 g 75 soli do peklowania

  • 1 łyżka 1 cukru

  • 6 szt. 6 jelit suszonych Browin o kalibracji 28x30mm.


Sposób przygotowania:

  • 1 kg łopatki wieprzowej kroimy na kosteczkę wielkości nie większej niż 1 cm.
  • 1,5 kg łopatki wieprzowej, 1,0 kg oddzielonego od kości mięsa z golonki, 1,0 kg mięsa wołowego gulaszowego oraz 0,5 kg podgardla mielimy przez oczka 3 mm.
  • Z kości z golonki przygotowujemy bulion. Zalewamy je około 700ml wody i gotujemy przez godzinę. Powinniśmy mieć finalnie 500ml bulionu, więc jeśli woda za bardzo odparuje możemy dolać przegotowaną z czajnika.
  • Przygotowujemy przyprawy. 25g pieprzu świeżo zmielonego, 50g czosnku czyli mniej więcej 1 duża główka, drobno posiekanego (lub przeciśniętego przez praskę), 75g soli do peklowania i 2 łyżki majeranku.
  • Przerzucamy wszystko do dużego garnka (mięso plus przyprawy) i mieszamy około 20 minut. Dokładnie masujemy (ugniatamy) aby ciasto było bardzo lepkie. Aby łatwo się mieszało dodajemy 500ml przygotowanego bulionu. Zamiast bulionu można dodać wody. Całość po wymasowaniu wkładamy na 3 dni do lodówki.
  • Po 3 dniach leżakowania przerzucić do dużego garnka, dodać łyżkę cukru i ponownie masować przez około 15 minut. Można dodać trochę wody, jeśli mięso jest suche.
  • Przygotowanie jelit. My używamy jelit suszonych Browin o kalibracji 28x30mm. Jelita przekładamy do naczynia, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy do namoczenia przez 20 minut. Po tym czasie jelita też warto przepłukać używając do tego bieżącej wody kranowej (nadziewamy na kran i delikatnie włączamy wodę aż przepłucze jelita od środka.
  • Nadziewanie kiełbasy. Do nadziewania używamy dowolnej nadziewarki. My stosujemy ręczną tłokową o pojemności 2,5kg. Jelito nakładamy na końcówkę nadziewarki. Końcówkę jelita wiążemy i nadziewamy. Mięso nadziewamy tak, aby było zbite w jelicie. Z takiej porcji mięsa powinno wyjść nam 6 pęt kiełbasy. Idealnie, aby zrobić z nich 3 różne rodzaje.
  • Suszenie. Kiełbasę wieszamy do suszenia na 24h w suchym miejscu. Jeśli nam się spieszy, możemy kiełbasę wysuszyć w wędzarni delikatnym do 30C przed wędzeniem głównym.
  • Przygotowujemy białą kiełbasę. 2 pęta kiełbasy z naszych 6 wrzucić do garnka z lekko osoloną wodą w temperaturze 80C i parzyć przez 20 minut.
  • Wędzenie. Wędzarnie rozgrzewamy i suszymy przepalając je przez pół godziny w wysokiej temperaturze. Następnie w wędzarni przygotowujemy temperaturę 45-50C. Wkładamy naszą kiełbasę (4 pęta surowej plus 2 pęta parzonej) i wędzimy w takiej temperaturze przez 3 godziny. Następnie zwiększamy temperaturę do 70C i tak wędzimy jeszcze przez 60 minut. Na tym etapie do paleniska wrzucamy gałązki jałowca a jeśli nie mamy gałązek to możemy wrzucić owoce jałowca.
  • Wędzona biała kiełbasa (ta, którą parzyliśmy 20min przed wędzeniem) jest już gotowa do spożycia. Pozostały nam 4 pęta surowej wędzonej kiełbasy.
  • 2 pęta z pozostałych czterech uwędzonych wrzucamy do wody o temperaturze 80C i parzymy przez 20 minut. Kiełbasa może stracić trochę koloru. Po tym czasie kiełbasa będzie gotowa do spożycia
  • Ostatnie 2 pęta surowej wędzonej kiełbasy wkładamy do rękawa do pieczenia i wkładamy do piekarnika na 20 minut do temperatury 185C. Po tym czasie również i ta kiełbasa będzie już gotowa do spożycia.

Instagram @proste.pesto

Obserwuj @proste.pesto i oznaczaj nas #proste.pesto

Facebook ProstePesto

Follow us on Facebook

Wędzenie kiełbasy.

Wędzenie kiełbasy to proces, w którym kiełbasa jest wędzona w celu wytworzenia smaku i zapachu. Wędzenie jest procesem, w którym dym wytwarzany z drewna lub brykietu dymnego przenika do mięsa, nadając mu charakterystyczny smak i aromat. Wędzenie może odbywać się w temperaturze pokojowej lub w wyższych temperaturach, w zależności od tego, jaki smak i aromat chcemy uzyskać. Do wędzenia kiełbasy używa się różnych rodzajów drewna, takich jak dąb, buk, olcha, jesion, wiśnia lub wierzba. Do wędzenia stosuje się także różne dodatki, takie jak sól, przyprawy i inne składniki, aby nadać kiełbasie odpowiedni smak.

Trzy różne wędzone kiełbasy z jednego mięsa

Czym charakteryzuje się wędzenie?

Wędzenie jest procesem konserwacji żywności, w którym dym lub para wędzarnicza jest używana do przetwarzania i konserwowania żywności. Ten proces zapewnia wyśmienity smak i aromat, a także zapobiega rozwojowi bakterii. Proces wędzenia jest szeroko stosowany do przetwarzania mięsa, ryb, serów, warzyw i owoców. Inne korzyści z wędzenia to zmniejszenie ilości tłuszczu i utrzymanie wysokiego poziomu witamin i składników odżywczych. Wędzenie może być wykonane za pomocą dymu lub pary wędzarniczej. Dym wędzarniczy jest produkowany przez spalanie drewna lub innych materiałów palnych, a para wędzarnicza powstaje przez gotowanie wody w wędzarni.

Trzy różne wędzone kiełbasy z jednego mięsa

Domowa wędzarnia

Domowa wędzarnia to rodzaj specjalnego urządzenia do wędzenia ryb, mięsa, warzyw lub innych produktów spożywczych w celu uzyskania lepszego smaku. Wędzarnia składa się zazwyczaj z dolnej części, która służy jako palenisko lub komora paleniskowa, oraz górnej części, która jest komorą wędzarniczą. Wędzarnie można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak termostaty, wentylatory i regulacje temperatury, aby uzyskać optymalny proces wędzenia. W domowych wędzarniach można wykorzystać drewno, węgiel drzewny, brykiet lub inny rodzaj paliwa do wytwarzania dymu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy używać dymu o odpowiedniej wilgotności i temperaturze, aby uzyskać pożądany smak i aromat.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*