Kuchnia arabska

Kuchnia arabska obejmuje swym zasięgiem potrawy pochodzące (oczywiście) z krajów arabskich. Jednak świat arabski jest na tyle rozległy, że w każdym z regionów znacznie się różni od siebie. Wspólnymi elementami są natomiast upodobanie do warzyw, owoców, ziół i przypraw oraz ryżu, kasz oraz roślin strączkowych (zwłaszcza ciecierzycy i soczewicy). W kuchni arabskiej unika się natomiast ziemniaków. Najpopularniejszymi daniami kuchni arabskiej lub dodatkami do dań kuchni arabskiej są hummus, falafel, zupa harira i tabouleh.

Kuchnia krajów bliskowschodnich opiera się na daniach głównie z baraniny. Kuchnia arabska krajów śródziemnomorskich bazuje na warzywach, rybach i owocach. Istotnym uzupełnieniem potraw kuchni arabskiej jest oczywiście pieczywo takie jak sezamowe obwarzanki, podpłomyk czy też pita. Kuchnia arabska w kształtowała się przez wiele wieków i różni się w zależności od części świata arabskiego. Można ją podzielić na arabski Zachód oraz arabski Wschód.

Zasady kuchni arabskiej i spożywania posiłków

Bardzo ważnym elementem kultury jedzenia w świecie kuchni arabskiej jest gościnność. Mówi się, że z arabskiego domu nikt nie może wyjść głodny. Zasady zachowania się przy arabskim stole sięgają swymi korzeniami sunny Proroka. Najważniejsze przekazy na temat zachowania się przy arabskim stole zostały przytoczone przez Ibn Abd Rabbihi i znajdują się w rozdziale “O kulturze jedzenia” w “Alk-Ikd al- farid”.

Rzekł Prorok: Kiedy ktoś je, niech używa prawej ręki, podobnie jak przy piciu, bo szatan używa do tego celu lewej ręki.

Rzekł także: Mówcie: W imię Boga miłosiernego litościwego kiedy zaczynacie jeść, i mówcie: Dzięki Bogu!, kiedy skończycie. I oblizywał palce po jedzeniu.

Rzekł także: Obmycie się przed jedzeniem zapobiega ubóstwu, a po jedzeniu oddala od grzechów.

Ibn Abd Rabbihi. O kulturze jedzenia. Alk-Ikd al- farid

Przykładowe dania kuchni arabskiej: