Poradnik. Domowe wino dla początkujących

Poradnik. Domowe wino dla początkujących

Wina, wina dajcie. Nie! Wino zróbcie! Pewnie nie raz dostaliście od znajomych domowej roboty wino, którego smakiem w pełni zachwycaliście się podczas delektowania w swoim ogrodzie czy przy kominku. Mocne, smaczne i pachnące. Zapewne, wielu z was, podczas relaksu z lampką w ręku przyszła do głowy pewna myśl – „też chce takie zrobić”.

Poradnik. Domowe wino dla początkujących

Sam tak miałem wiele razy i chodź często miałem problem z motywacją do działania, to w końcu przyszedł taki moment, w którym pokonałem swojego wewnętrznego leniwca i zrobiłem swoje pierwsze wino. Nie zachwycało ono co prawda bukietem, ale z czasem przyszedł postęp i dzisiaj sam chcę cię zachęcić do sporządzenia własnego trunku. Chcesz zostać winiarzem, którego wyroby będą podziwiali inni? Zamiast kosztować cudze, postaraj się o własne i daj kosztować innym.

Masz wątpliwości? Kiedy tylko ktoś doceni twoją prace, wszystkie wątpliwości miną i mało tego, dostaniesz power’a do tego aby zwiększyć swoją produkcję. Kto wie, może kiedyś zaczniesz aspirować do tego, aby założyć profesjonalną winiarnie? To by było coś!

Wiadomo, że od czegoś trzeba zacząć – jak to ze wszystkim. Z całą pewnością słyszałeś już od innych z jakich akcesoriów korzystali tworząc ten wyjątkowy trunek. Nie wątpię, ale jestem przekonany, że posiadasz tylko połowiczą wiedzę. Dlatego też, aby wykluczyć brak niezbędnych ci przedmiotów, sporządziłem ich listę.

Na początek oczywiście szklana butla! Jaką kupić? No cóż, wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Mało soku lub owoców = mniejsza butla. Logiczne. Możesz kupić (mniejszych nie wymieniam) 15l, 25l, 34l lub 54l.

Mamy butle, musimy oczywiście taką zakorkować. Korek dopasowujemy do średnicy butli. Każda ma inną średnice szyjki więc koniecznie należy zwracać na to uwagę. Szczelność rzecz święta.

Do korka należy oczywiście włożyć szklaną lub plastikową rurkę fermentacyjną i wlać do niej wodę po przygotowaniu zawartości butli.

Polecam zaopatrzyć się w wiadro fermentacyjne. Zaoszczędzi ci to naprawdę dużo czasu (wiem z własnego doświadczenia)

  • Rurka gumowa lub z tworzywa sztucznego od ściągania wina
  • Sito z lejkiem
  • Cukromierz

Nieco droższym wydatkiem, jeśli planujesz na poważnie zajmować się winiarstwem jest Prasa do owoców najlepiej połączona z sieczkarnią. Tutaj ceny się wahają. Przeglądając internet na szczęście nie będziecie mieć problemów ze znalezieniem również oferty w rozsądnej cenie.

W najlepszej fazie czyli przy zlewaniu do butelek przyda ci się rzecz jasna korkownica, korki i laki.

Na koniec podkreślę aby pamiętać o dokładnym umyciu butli czy wiader. Proces powstawania wina jest bardzo delikatnym procesem i należy podejść do tematu z dużą ostrożnością.

Wiesz już co jest niezbędne. Teraz znajdź idealny dla siebie przepis i do dzieła. Życzę winiarskich sukcesów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*