Jak założyć ogródek na balkonie? Porady ogrodnika

Poradnik jak założyć ogródek warzywny na balkonie?

Po co uprawiać warzywa, jeśli można je kupić w każdym sklepie? Dla przyjemności, po prostu. Na pewno, uprawa warzyw w warunkach domowych nie wystarczy na wyżywienie naszej rodziny, ale własny pomidorek, prosto z balkonowego krzaczka to ogromna radość. Nie da się ukryć, że także uroda i dekoracja.

Koszty

Założenie ogródka na balkonie nie musi być drogie. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę, postawmy na tanie plastikowe donice i skrzynki, które kosztują kilka, kilkanaście złotych. Jeśli wyjątkowo nie podoba nam się ten materiał, możemy zdecydować się na samodzielne wykonanie donic i skrzynek z desek drewnianych.

Bez problemu kupimy je w markecie budowlanym, a jeszcze taniej będzie zaopatrzyć się w deski w tartaku. Potrzebna jest odrobina pracy z papierem ściernym, wypełnienie włókniną, a nawet położenie lakieru, po to, aby uchronić dłonie przed szorstką powierzchnią, ale w zamian otrzymujemy niepowtarzalne skrzynki.

Niedrogo, bo za 3-4 zł kupimy 20 kilogramową torbę uniwersalnej ziemi. Koszt sadzonek to także 2- 3 zł za sztukę. Drogie mogą być środki ochrony roślin, zapewne taniej będzie wymienić chorą roślinkę na inną.

Jakie rośliny wybrać?

Mało doświadczeni ogrodnicy często zupełnie niepotrzebnie decydują się na rośliny trudne w uprawie. Kluczem doboru powinna być prostota, po to, żebyśmy szybko nie zniechęcili się do prowadzenia uprawy. Pietruszka, szczypiorek czy roszponka są bardzo odporne i dobrze zniosą przesuszenie, ale i nadmiar wody.

Z pewnością udadzą się także drobne pomidory koktajlowe, które praktycznie nie mają wymagań. Do balkonowych upraw nadają się praktycznie wszystkie zioła, które kupujemy w sklepie. Wystarczy przesadzić je do doniczek. Dekoracyjne i piękne są różne rodzaje roślin strączkowych. Trzeba tylko pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich podpór.

Zasady pielęgnacji

Balkonowy ogródek warzywny powinien być przede wszystkim osłonięty przed wiatrem. Plastikowe donice dobrze wypełnić kamykami lub żwirkiem i dopiero uzupełnić ziemią. Nie tylko zapewni to odpowiedni drenaż, ale dodatkowo obciąży donicę.

Ziemia w doniczkach zdecydowanie szybciej wysycha niż w przypadku naturalnego ogrodu warzywnego. Istotne jest regularne podlewanie, najlepiej w godzinach porannych lub wieczornych, gdy słońce nie operuje zbyt mocno. Nie można także zapominać o nawożeniu. Ziemia w skrzynkach szybko wyjaławia się z cennych składników.

Najtaniej i najbardziej ekologicznie będzie zasilić ziemię własnym kompostem. Kompostowanie na balkonie jest jak najbardziej możliwe i doskonale rozwiązuje problem odpadków kuchennych, a także taniego nawozu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*