Poradnik ProstePesto. Jak odłączyć się od elektroniki?

Poradnik ProstePesto. Jak odłączyć się od elektroniki?

Internet przejął zadanie organizowania pracy oraz relacji i zobowiązań społecznych. Czasami jednak możesz mieć wrażenie, że Twoje życie online odbija się na jakości twojego rzeczywistego życia. Jeśli chcesz odłączyć się od urządzeń, wiadomości i mediów społecznościowych, możesz skorzystać z tych narzędzi i strategii, aby poczuć się bardziej bezpośrednio związany ze światem.

Zaprojektuj odpowiednio środowisko domowe

Przenieś komputery do sali komputerowej lub biura. Twoja sypialnia i inny pokój lub kącik do odpoczynku powinny być pozbawione wszelkiej elektroniki.

Przenieś ładowarki do sali komputerowej. Gdy urządzenie wymaga naładowania, pozostaw je w pokoju. Dźwięki i wibracje z urządzenia ładującego mogą zakłócać odpoczynek.

Spraw, aby Twoja sypialnia była niedostępna dla elektroniki. Nie zabieraj telefonu, tabletu ani telewizora do sypialni. Ekrany urządzeń emitują niebieskie światło, które, jak wykazano, zakłóca nawyki snu. Większość ludzi niedosypia wskutek nocnego korzystania z urządzeń elektronicznych.

Wyłącz alarm w weekendy. Pobudka samemu bez budzika może pomóc Ci poczuć się bardziej zadowolonym. Jeśli nie masz wystarczająco dużo snu, przeznacz na sen godzinę, którą normalnie spędziłbyś w Internecie. Dorośli, którzy śpią od siedmiu do ośmiu godzin dziennie, mają mniej stresu i są zdrowsi. Brak snu może w rzeczywistości zmniejszyć funkcję układu odpornościowego i zwiększyć lęk.

Pobierz minutnik online, który ostrzega o 30 do 60 minutach korzystania z Internetu. Być może nadużywasz elektroniki, ponieważ czas mija Ci tak szybko, gdy wchłaniasz informacje.

Planuj działania inne niż cyfrowe

Weź kąpiel. Wlej gorący lub zimny napój lub poczytaj w wannie. Przyciemnij światła i zapal świecę, aby się zrelaksować i cieszyć się kojącą kąpielą. Nie obciążaj oczu czytaniem przy świetle świec.

Zaproś znajomych przez telefon, a nawet osobiście! Nie twórz Facebooka ani SMS-ów. Zrób grilla na świeżym powietrzu.

Idź na wycieczkę, wydostań się z miasta lub przedmieść. Wykazano, że wydostawanie się na łono natury poprawia umiejętności rozwiązywania problemów i uspokaja mózg. Zapakuj swój smartfon głęboko w plecak (dla bezpieczeństwa) i nie dotykaj go podczas wędrówki.

Dołącz do ligi sportowej, klubu scrabble lub innej działalności grupowej.
Stwórz „fortecę samotności”. Wybierz jeden dzień w tygodniu, kiedy planujesz rozłączyć się. Powiedz pracy, rodzinie i znajomym, że nie będziesz mieć swojego telefonu. Zrób smaczny posiłek, poczytaj książkę lub zajmij się jakąś sztuką.

Rozpocznij grupę poza siecią. Co tydzień umów się na spotkanie bez telefonów komórkowych i komputerów. Posiadanie towarzystwa, które też chce odseparować się od internetu, pomoże ci w osiągnięciu celu.

Zrób spis swoich zainteresowań i zacznij je realizować.

Zaplanuj wakacje na co najmniej dwa tygodnie w roku, nie musisz wyjeżdżać, możesz zostać. Przygotuj się na przerwę od sieci z dużym wyprzedzeniem, aby ktoś mógł zająć się problemami, które pojawią się, gdy cię nie będzie.

Zmniejszaj uzależnienie elektroniczne

Traktuj elektronikę i Internet jak uzależnienie. Gdy ktoś lubi twój post na Facebooku, uwalnia endorfiny, podobnie jak alkohol lub jedzenie. Jeśli korzystasz z Internetu dłużej niż 30 godzin tygodniowo, możesz rozważyć rozmowę z doradcą ds. Uzależnień. Ludzie, którzy korzystają z Internetu do interakcji społecznych przez ponad 30 godzin tygodniowo, są bardziej narażeni na samobójstwo, jeśli przestaną korzystać z Internetu. Jest to szczególnie złe dla osób zmuszonych do zaprzestania korzystania z Internetu.

Nie odbieraj nieznanych numerów telefonów. Odbieranie telefonów, których nie znasz to najprostsza droga aby trafić w sidła telemarketerów. Jeśli raz odbierzesz nieznany numer a po drugiej stronie będzie telemarketer, oznaczy on twój numer telefonu jako “ten, który odbiera nieznane numery” i nie przestaną już dzwonić.

Jeśli już musisz odbierać nieznane połączenia bo na przykład wystawiasz towary na OLX i spodziewasz się połączeń od klientów, zanim odbierzesz to sprawdź numer w internetowych wyszukiwarkach. Jest ich wiele w różnych krajach:

Wybierz jeden wieczór w tygodniu, kiedy nie pracujesz. Jeśli pracujesz dłużej niż 40 godzin tygodniowo, zasugeruj, aby cały Twój zespół miał wieczór wolny od pracy, kiedy nie sprawdzają wiadomości e-mail ani nie odbierają połączeń służbowych.

Poproś członków rodziny, aby przyłączyli się do ciebie w misji rozłączenia. Nie zmuszaj ich. Zmuszając nastolatków do rezygnacji z korzystania z elektroniki, zachęcisz do buntu, więc po prostu wyjdź z domu i poproś dzieci, aby odłożyły telefony, gdy będą poza domem. Znajdź miejsce, takie jak plaża lub park, w którym nie ma zasięgu sieci telefonu komórkowego. Jedź tam na kilka godzin w tygodniu i ciesz się przymusowym rozłączeniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*