Bulion

Bulion to definicja bulionu w najprostszej postaci ogranicza się do wywaru z kości. Mogą być to kości wołowe, wieprzowe, drobiowe, ale także rybne oraz pochodzące z dziczyzny. W niektórych kulturach gotuje się również bulion ze skorup i muszli stworzeń morskich i słodkowodnych.

Charakterystyczny smak zawdzięczamy przed wszystkim substancjom uwalniającym się z gotowanych chrząstek i szpiku kostnego – stąd tak ważne jest porąbanie kości na zupę. Zawiera kolagen i aminokwasy. Poza wspomnianymi aminokwasami jest to dobre źródło waliny, wspomagającej masę mięśniową, lizyny, obniżającej złą frakcję cholesterolu oraz alaniny, zwiększającej wytrzymałość organizmu.

W rosole znajdują się również umiarkowane ilości potasu, magnezu i fosforu. Bulion wzmacnia kości, łagodzi dolegliwości żołądkowe, wspomaga rozwój mikroflory bakteryjnej, wspiera system odpornościowy, usprawnia proces trawienia oraz ma działanie przeciwzapalne. Bulion zachwalany jest również jako podstawowy składnik diet odchudzających i odtruwających, a także środek wspomagający przy niedoborach. Stanowi bazę dla tworzenia innych potraw. Może on być wykorzystany do zup, sosów, zapiekanek czy tzw. dań jednogarnkowych.

Przepisy z wykorzystaniem bulionu: