Czerwona porzeczka

Czerwona porzeczka to gatunek krzewu należący do rodziny agrestowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie i na Syberii. Krzew rośnie na wysokość 1,5m do 2m i ma czerwone, półprzezroczyste owoce, które wielkością przypominają perły.

Ich błyszcząca skóra zawiera miąższ, który ma od 3 do 12 maleńkich jadalnych nasion i są słodkie. Zawiera minerały takie jak: wapń, żelazo,magnez,fosfor,potas,sód i cynk oraz witaminę C, B6, A, E i K, kwas foliowy, niacynę, tiaminę i ryboflawinę. Zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, reguluje poziom złego cholesterolu, wspomaga funkcjonowanie jelit, pobudza apetyt, zwiększa odporność organizmu, wspomaga pracę układu moczowego, łagodzi bóle menstruacyjne oraz hamuje rozwój bakterii. Służy jako surowiec do konserwacji. Powstają z niej dżemy, konfitury i desery. Stosuje się ją również jako dodatek do mięs. Nadaje się także do wyrobu win i nalewek. Wykorzystywana jest również w kosmetologii.

Kwas askorbinowu, który posiada w swoim składzie pozwala leczyć rany, dezynfekować powierzchnię naskórka oraz skutecznie zwalczać trądzik i stany zapalne skóry. Czerwona porzeczka łagodzi obrzęki, zaczerwienienia oraz łagodzi ból i podrażnienia skóry.

Przepisy na dania z czerwoną porzeczką: