Czosnek

Czosnek to gatunek byliny, który należy do rodziny amarylkowatych. W Polsce pojawił się na przełomie XII i XIII wieku i dość szybko zyskał popularność. Jest zarówno warzywem, przyprawą jak i rośliną leczniczą. Hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi oraz jest naturalnym antybiotykiem.

W jednym ząbku kryją się związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy, liczne sole mineralne m.in. potas, wapń, magnez oraz rzadkie mikroelementy takie jak: kobalt, chrom, nikiel. Ale najcenniejsze są jednak olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę. Jest nieodłącznym składnikiem marynat i pieczonych mięs. Czosnek znany był w starożytnej medycynie chińskiej jako środek ułatwiający trawienie, zwalczający trąd i pasożyty.

Natomiast w Europie wykorzystywany jest na przeziębienie, przewlekły kaszel, zaparcia oraz rozmaite stany zapalne. Dzięki dużej zawartości antyutleniaczy, zwalcza wolne rodniki i zapobiega powstawaniu nowych, przez co opóźnia starzenie się komórek organizmu.

Proponowane dania z wykorzystaniem czosnku: