Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa to warzywo strączkowe uprawiane na zielone bądź żółte strąki. Została sprowadzona do Europy przez hiszpańskich żeglarzy i już pod koniec XVI wieku stała się popularnym warzywem we Francji. Obecnie jest uprawiana w prawie wszystkich krajach świata, głównie azjatyckich takich jak Chiny, Indonezja i Indie.

Do celów spożywczych wykorzystywane są głównie nasiona, zawierające dużo białka, a u odmian szparagowych całe strąki. Jest spożywana jako świeża po ugotowaniu lub jest konserwowana i zamrażania. Należy do warzyw ciepłolubnych, dlatego można ja przechowywać w temperaturze 8-10 stopni C, przy wilgotności względnej powietrza 85-90% przez 5-7 dni. Fasolka szparagowa jest źródłem witaminy A, kwasu foliowego a także w mniejszych ilościach witamin z grupy B, C i K. Można znaleźć również minerały takie jak: wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, fluor, miedź oraz mangan.

Posiada wiele właściwości zdrowotnych. Pomaga w pracy układu nerwowego, pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, obniża ryzyko miażdżycy i chorób serca, poprawia krążenie, wygląd skóry i pracę układu odpornościowego. Ponadto poprawia krzepliwość krwi i działa moczopędnie. Najczęściej na polskim stole pojawia się ugotowana z zasmażką z bułki tartej.

Z czym podawać fasolkę szparagową?