Kolendra

Kolendra to rodzaj roślin z rodziny selerowatych. Obejmuje dwa lub trzy gatunki. Występuje w obszarze śródziemnomorskim, gdzie rosną w suchych, trawiastych murawach. Wszystkie jej części są jadalne, zarówno łodyga, liście, owoce, korzenie oraz nasiona.

Wyglądem przypomina natkę pietruszki, ale odróżnia ją od niej charakterystyczny, mocny aromat. Łagodna w smaku, ale ma wyrazisty, delikatnie anyżkowy zapach. Zawiera witaminy A, C i K, witaminy z grupy B, beta-karoten, kwas foliowy, błonnik, niacyny oraz żelazo, wapń, potas, fosfor, mangan oraz magnez. Obniża cholesterol, cukier i nadciśnienie tętnicze, oczyszcza organizm, ma właściwości przeciwbakteryjne, ma działanie uspokajające, łagodzi niestrawność oraz poprawia apetyt.

Ma zastosowanie w kuchni m. in. meksykańskiej, gruzińskiej, tajskiej i azjatyckiej. Sprawdza się zarówno jako przyprawa w postaci świeżych liści jak i całych lub startych ziaren. Podkreśla smak potraw i nadaje aromat. Nadaje się do pieczonych i duszonych mięs, zup, sosów i dipów, sałatek i surówek, ciast, a także jako przyprawa do dań z kapusty, grochu oraz fasoli. Podczas obróbki termicznej traci swoje właściwości, więc powinno się dodawać ją na końcu.

Do czego dodawać kolendrę?