Mak

Mak to jednoroczna roślina pospolita, należąca do gatunku makowatych. Rodzimy obszar występowania obejmuje głównie Europę, ale też niektóre kraje Afryki oraz Azji. Na świecie występuje około 70 do 100 gatunków maku.

Jest drobny i delikatny. Ma łagodny, słodkawy zapach, orzechowy ze słodko-korzenną nutą smak i niebieski kolor. Zawiera witaminy A, D i E, witaminy z grupy B, kwas foliowy, błonnik pokarmowy oraz wapń, fosfor, magnez, cynk, miedź, potas i żelazo. Mak spożywczy ułatwia detoksykację, usprawnia rytm wypróżnień, wzmacnia kości, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, wspomaga pracę serca, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, dba o wzrok, podnosi odporność organizmu, redukuje ryzyko zachorowania na raka dolnych odcinków układu pokarmowego, reguluje pracę jelit, wspomaga układ nerwowy, zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie oraz chroni przed osteoporozą.

Jest ciężkostrawny, a nawet może wywołać groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej jest używany do wypieku ciast: strucli, makowców, a także do wigilijnych deserów: kutii i łazanek. Służy jako posypka do rogali o bułek.

Do czego wykorzystamy w kuchni mak?