Parówki

Parówki to krótkie, cienkie kiełbaski z mielonego mięsa. Najczęściej produkuje się je z drobiu, cielęciny, wieprzowiny lub mięsa mieszanego. Wartości odżywcze parówek mogą się bardzo różnić zależnie od składu. Im dłuższa lista składników i mniej mięsa w parówce, a więcej tłuszczu tym staje się bardziej kaloryczna.

Parówki są źródłem białka zwierzęcego i tłuszczu. Nie traktuje się ich raczej jako źródła witamin czy składników mineralnych. Trzeba pamiętać, że parówki zawierają dużo soli. To produkt bardzo prosty w przygotowaniu. Po zdjęciu osłonki można je ugotować, usmażyć lub upiec. Są smaczne również na zimno. Często spożywane z dodatkiem majonezu, musztardy czy ketchupu.

Można wykorzystać je do prostego dania, np. jako parówki w cieście francuskim. Często serwuje się ją również w długiej bułce z dodatkami w formie hot-doga. Przy wyborze najlepszych parówek należy zwrócić uwagę na cenę. Najtańsze parówki cechują się zwykle bardzo niską zawartością mięsa przy dużym udziale substancji wypełniających w składzie.

Przepisy z parówkami: