Ser żółty

Ser żółty to potoczna nazwa serów podpuszczkowych dojrzewających. Otrzymywany jest poprzez odpowiednią obróbkę podpuszczkowego skrzepu mleka, który po etapie odwodnienia, uformowania i ewentualnego prasowania oraz nasoleniu i kilkutygodniowym lub kilkumiesięcznym dojrzewaniu, daje produkt, cechujący się charakterystycznym smakiem i zapachem, a także odpowiednią plastycznością.

Zawiera białko zwierzęce, witaminy z grupy B, witaminy A, D, E i K oraz składniki mineralne takie jak: wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź, potas, cynk, miedź i chrom. Nie zawiera laktozy, dlatego jest odpowiedni dla osób cierpiących na nietolerancję tego cukru. Ser żółty wspiera układ kostny i mięśniowy, zapobiega próchnicy oraz poprawia kondycję skóry i włosów. Jest produktem wysokokalorycznym, dlatego spożywanie go w nadmiarze nie jest wskazane. Ser żółty zazwyczaj spożywany jest w plastrach na kanapce, utarty jako dodatek do makaronów i innych dań lub w formie kostek.

Dziury znajdujące się w serze, to skutek pracy bakterii podczas fermentacji mlekowej, wydzielany jest dwutlenek węgla. Wielkość i rozmieszczenie otworów można zaplanować, dobierając odpowiedni szczep bakterii fermentacyjnych

Przepisy z żółtym serem: