Przepis | Strona główna | Blog | Tematy tabu. Czy są jeszcze jakieś?
Tematy tabu. Czy są jeszcze jakieś?

Tematy tabu. Czy są jeszcze jakieś?

Tematy tabu, czyli inaczej mówiąc tematy zakazane. To coś, co mimo wszystko istnieje jeszcze w polskich rodzinach. W niektórych z nich, nie potrafią ludzie rozmawiać o wielu rzeczach, na przykład o pieniądzach, o seksie, ale także co ciekawe, o swoich własnych potrzebach. Można powiedzieć, że to powoduje problemy w komunikacji międzyludzkiej. Czasem, potrzeba słów wsparcia, a czasem zwykłego przytulenia, czy innego, podobnego gestu.

Tymczasem mówienie o tym, osobom, które nie są w stanie zrozumieć drugiej osoby. Ale narosły między nimi pewnego rodzaju „mury komunikacyjne” i już nawet nie próbują ze sobą rozmawiać o tak ważnych sprawach, jak zwyczajne, domowe codzienne sprawy. Okazuje się, że to drobiazgi najbardziej irytują domowników. Na przykład pozostawione okruszki na stole, albo stale rzucane w to samo miejsce śmieci. Brak podziału obowiązków, a nawet próby stworzenia grafika, czy innego rodzaju planu, tak aby każdy wiedział, co ma zrobić.

Rozmowy o intymności

Intymność, to nie tylko kwestie związane ze sprawami dla dorosłych. Ale także dotyczące naszej godności osobistej oraz prawa do zachowywania swoich prywatnych spraw wyłącznie dla siebie i bliskich, z którymi chcemy się nimi podzielić. To prawo do posiadania własnych, osobistych wiadomości, blokowania dostępów między innymi do telefonu, ale także komputera osobistego, czy posiadania własnego, niepowtarzalnego stylu.

Rodzinne finanse

To także jedna z kwestii tabu, a warto się uczyć o pieniądzach już od najmłodszych lat. Tak aby możliwe było nie tylko umiejętne ich wydawanie. Ale także zarabianie, a także gromadzenie. Nawet niewielkie kwoty są w stanie pomóc zrealizować niektóre marzenia i plany. Zwłaszcza kiedy chodzi o powstrzymanie się od ich nadmiernego wydatkowania. Bywa, że kilka dni później pojawia się naprawdę ciekawa okazja. Można coś tanio kupią, a w dodatku może to się długoterminowo przyczynić do zmiany naszego życia na lepsze. W rodzinach nie umiejętnie rozmawiamy o wszelkiego rodzaju wydatkach. A kwestie utrzymania bywają tematami tabu. Chodzi więc o to, żeby pozwolić sobie wzajemnie na własne podejście do takich kwestii. Ale także pozwolić sobie na sporządzenie planu domowych wydatków. Najważniejsza jest potem konsekwencja w trzymaniu się planów.

Brak konsekwencji w działaniu

Kolejnym tematem, który może powodować kontrowersje, jest upominanie się nawzajem. Bywa, że wiele obiecujemy, wówczas może się okazać, że zwyczajnie nie jesteśmy konsekwentnymi w działaniu, ale działamy nieco chaotycznie. Z jednej strony, pozostałe osoby mogą mieć i to uzasadnione pretensje, ale nie zawsze umieją oni skutecznie wyjaśnić ich powód. Modą jest często obrażać się, niż wyjaśnić w czym problem, a także że kolejny raz coś się komuś nie udało. A także, że jest to efektem jego własnych decyzji, wyborów, albo braku dostatecznego zaangażowania.

O współdziałaniu

To kolejny, jak się okazuje temat tabu. Jest takie powiedzenie: „w grupie siła” i chodzi w nim o to, że razem można więcej. Ale pod warunkiem, że każdy ma swój zakres zadań, o które dba. I tak w rodzinie może być problem jeśli każdy umie wszystko to dobrze. Ale jeśli każdy zrobi z tego jedną rzecz w ciągu dnia, to wtedy całość lepiej funkcjonuje. Tymczasem wystarczy, że wszyscy pomyślą o tym, że każda, inna osoba umie to i może zrobić. Wtedy może się okazać, że nikt tego nie zrobi, albo stale ta sama osoba musi ciągle wykonywać tę, dodatkową czynność. A w efekcie może z czasem być przemęczona od nadmiaru obowiązków.

Całujące się pary i potrzeby seksualne

Bywa, że w miejscach publicznych można spotkać całujące się pary. I nic w tym złego, pod warunkiem, ze nie robią tego zbyt natarczywie, a także nie zamierzają też publicznie uprawiać seksu. A bywa, że niektóre osoby pozwalają sobie na zbyt wiele, tymczasem rodzice z dziećmi nie zawsze są w stanie zwrócić im uwagę, że to nie miejsce na takie, intymne relacje. Z drugiej strony, często towarzyszy im obawa, że zostaną wyśmiani przez inne, bardziej liberalne osoby. Albo, że wszystko jest dla ludzi. Zdarza się także, że młodzi, zakochani bywają wówczas mocno opryskliwi, że niby ktoś się im wtrąca w ich, prywatne sprawy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*