Przepis | Strona główna | Blog | 5 rzeczy, które należy wiedzieć przed podróżą do Hiszpanii
5 rzeczy, które należy wiedzieć przed podróżą do Hiszpanii

5 rzeczy, które należy wiedzieć przed podróżą do Hiszpanii

Hiszpania to jedna z najbardziej popularnych lokalizacji dla polskich turystów. Mimo, że znajduje się na drugim końcu kontynentu to przyciąga liczne grupy turystyczne. I nie ma w tym nic dziwnego. Wspaniała kultura, bogata historia, niesamowita kuchnia i wyjątkowo przyjaźni ludzie. Jeśli okrasimy to także śródziemnomorskim klimatem to mamy gotowy przepis na udane wakacje. A dla tych, którzy do Hiszpanii jadą po raz pierwszy, przygotowaliśmy krótki przewodnik. 5 rzeczy, które należy wiedzieć przed podróżą do Hiszpanii.

5 rzeczy, które należy wiedzieć przed podróżą do Hiszpanii

1. Zapomnij o stereotypach

Hiszpania jest różnorodnym krajem i mimo tego, że ludzie najczęściej kojarzą go z paellą, flamenco i walkami byków, twoja wiedza nie powinna ograniczać się do tych pojęć. Każdy region ma swoją historię, zwyczaje i gastronomię, które wyróżniają go na tle innych. Jadąc do Katalonii lub Kraju Basków, warto nauczyć się kilku słówek w miejscowych językach, czyli katalońskiego lub baskijskiego. Twój wysiłek i wiedza z pewnością zostaną docenione przez rdzennych mieszkańców.

2. Skosztuj lokalnej kuchni

Wyjście z przyjaciółmi na tapas to jedna z najbardziej zakorzenionych w Hiszpanach tradycji. Niezależnie od miasta, w którym się znajdziesz, zapytaj w barze o te niezwykle popularne przekąski, które akompaniują napojom. Każdego dnia mnóstwo ludzi gromadzi się, aby celebrować hiszpańską kuchnię. Tapas przyrządzane są z owoców morza, mięs, warzyw lub serów. Kombinacje są nieograniczone. Warto wiedzieć, że ich baskijską wersją są pintxos, czyli niewielkie bagietki, do których wykałaczką przykuwane są oryginalne składniki. Główna różnica pomiędzy nimi polega na sposobie uiszczania opłaty, tj. za pintxos płaci się jak za normalne danie, z kolei tapas są dodatkiem do zamawianego napoju, najczęściej piwa lub wina.

3. Zapoznaj się ze środkami transportu

Hiszpania jest jednym z najlepiej rozwiniętych komunikacyjnie państw w Europie. Posiada szeroką sieć połączeń kolejowych, autostrad a metro znajduje się m. in. w Barcelonie, Madrycie, Bilbao, Sewilli czy Walencji. W prosty sposób dostaniesz się do głównych miast z lotnisk. Jeśli szukasz połączeń kolejowych, odwiedź stronę narodowego przewoźnika RENFE (Renfe Operadora) i zapoznaj się z ofertą kolei dużych prędkości AVE (Alta Velocidad Española). Jeśli preferujesz podróże autobusami, to firmami na które powinieneś zwrócić uwagę są ALSA, AVANZA i SOCIBUS.

4. Miej na uwadze klimat

Półwysep Iberyjski charakteryzuje się wielką różnorodnością klimatyczną. Lato trwa od czerwca do września. W zależności od miejsca temperatury są ekstremalnie wysokie a powietrze suche, z kolei w centrum i na południu jest duszno, również wilgotność daje się we znaki mieszkańcom. Jesień to bardzo dobry czas, by odwiedzić Hiszpanię. Przypada na początek września i trwa do grudnia. W ciągu dnia temperatury dochodzą do 20 stopni Celsjusza. Zima charakteryzuje się dużą ilością opadów atmosferycznych i chłodem (grudzień – marzec). Wiosna (marzec – czerwiec) jest słoneczna i ciepła, chociaż w zależności od regionu mogą występować opady deszczu i chłód. Koniecznie sprawdź pogodę dla konkretnego miejsca, które planujesz odwiedzić, aby odpowiednio przygotować swoją garderobę.

5. Poznaj system elektryczny

System, którego najczęściej używa się w Hiszpanii to 220 woltów. Obecnie większość urządzeń ma napięcie od 110 do 240 woltów, więc nie powinny pojawić się problemy z laptopem lub smartfonem. Gniazdka elektryczne w Hiszpanii to typy F oraz C. W Polsce standardem jest C oraz E. Wtyczka polskich urządzeń elektronicznych będzie pasować do gniazdka w Hiszpanii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*